در دیدار اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند با نماینده مجلس مطرح شد

هزینه کرد ۷۰ درصد بودجه شهرداری در شمال شهر بیرجند/ مناقشات بر سر راه بزرگترین طرح شهرداری/ عزمی برای ساخت بیمارستان و ادارات در شمال شهر وجود ندارد

رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند گفت: با توجه به فاصله زیاد مناطق شهری یک و دو در برخورداری از خدمات، طی سالهای گذشته حدود 70 درصد از بودجه شهری در شمال شهر هزینه شد. به خصوص در مهرشهر که زمانی که تحویل شهرداری شد از هیچ خدمات شهری برخوردار نبود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، ابراهیم تقی‌زاده رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند بعدازظهر امروز در دیدار با نمانیده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در سطح شهر بیرجند دو منطقه شهری یک و دو وجود دارد که خیابان طالقانی حدفاصل این دو منطقه است. این شهر دارای ۲۳۰ هزار نفر جمعیت است که حدود ۶۵ درصد جمعیت در منطقه یک و به سمت شمال شهر بیرجند ساکن هستند.
وی افزود: در سال ۹۶ بودجه شهرداری حدود ۶۰ میلیارد تومان بود که در آن زمان با مشکلاتی در پرداخت اضافه کار کارکنان شهرداری و مطالبات پیمانکاران مواجه بودیم. اما با درآمدهای حاصل از ساخت و سازهای شهری و همچنین پیگیری و موظف کردن دستگاه ها و ادارات به پرداخت مطالبات و افزایش درآمدها، شهرداری پویاتر شد.
هزینه کرد ۷۰ درصد بودجه شهرداری در شمال شهر بیرجند/ انتقاد از نگاه منفعت طلبی در اجرای طرح ها
رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند تصریح کرد: با توجه به فاصله زیاد مناطق شهری یک و دو در برخورداری از خدمات، طی سالهای گذشته حدود ۷۰ درصد از بودجه شهری در شمال شهر هزینه شد. به خصوص در مهرشهر که زمانی که تحویل شهرداری شد از هیچ خدمات شهری برخوردار نبود.
تقی زاده با اشاره به اینکه هم اکنون یکی از مشکلاتی که در این شهر وجود دارد، نگاه نفع طلبی برخی دستگاه ها به خصوص در حوزه زمین شهری است، ادامه داد: در این خصوص متاسفانه کمتر به منافع مردم توجه شده است. به طور مثال در مناطق سجادشهر، مهرشهر و زعفرانیه که زمین ها واگذاری راه و شهرسازی بوده است، اصلا زمین مناسبی برای فضای سبز یا فضاهای آموزشی اختصاص نیافته و هدف فقط فروش و واگذاری زمین ها به مردم بوده است.
وی با اشاره به آسفالت تمام کوچه های خاکی مهرشهر به جز کوچه هایی که انشعابات خدماتی ندارند، گفت: تغییر کاربری از زمین ها با زحمت انجام شد.
پروژه های متعدد شهرداری در شرف افتتاح
رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند اظهار کرد: از جمله پروژه های اجرا شده در مهرشهر؛ پارک خطی مهرشهر، پارک آیت الله بهجت، تغییر کاربری یک زمین برای احداث بازارچه و در دستور کار بودن پارک سه هکتاری است که پیش بینی می شود تا اردیبهشت ماه سال آینده آماده شود.
تقی زاده بیان کرد: از ۱۰ پارکی که در شهر کلنگ زنی شده، ۴ پارک در شمال شهر بوده است.
وی تاکید کرد: پروژه فرهنگسرا و سالن همایش های شهرداری، در دهه فجر، پارک خیابان انقلاب تا پایان امسال و پارک بزرگ جنگلی هم در اردیبهشت ماه به بهره برداری خواهد رسید.
۴۰ درصد بودجه شهرداری عمرانی است
رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند گفت: در تقسیم بودجه شهرداتری، ۶۰ درصد در هزینه های جاری و ۴۰ درصد در مباحث عمرانی هزینه می شود که چون بدون تاثیر در حقوق و دستمزد کارکنان است، تقسیم بندی خوبی است. به طوری که قبلا این تقسیم بندی به نسبت ۸۰ درصد جاری و ۲۰ درصد عمرانی بوده است.
تقی زاده از جمله برنامه های آینده شهرداری را ایجاد مرکز بیرجندشناسی در سال آینده، برگزاری جشنواره ای برای هنرمندان دیواره نگاری و طراحی و نصب المان عنوان کرد.
وی با بیان اینکه برخی از موضوعات کلان، ورود نماینده مجلس را می طلبد که از جمله آن موضوع اراضی پادگان بیرجند است، افزود: این موضوع در شورای دوم و با حضور وزیران دفاع و راه و شهرسازی مطرح شد و قرار بود که پادگان به خارج شهر منتقل شود و بیمارستان و ساختمان های مسکونی باقی بماند.
مشکلات پیچیده پادگان بیرجند
رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند گفت: بر اساس قراردادی که انجام شده بود، راه و شهرسازی باید مبلغی را به ارتش می داد، اما چون این مبلغ داده نشده بود دوباره راه و شهرسازی مقداری از زمین ها را به ارتش واگذار کرد که شامل قسمت های دیوارکشی شده است.
تقی زاده اظهار کرد: علی‌رغم تاکید مقام معظم رهبری بر خروج پادگان ها از شهرها هم از لحاظ امنیتی و هم چهره شهری، اما با این توافق کاری کردند که این موضوع عملا بی فایده شده است. اگر صدها هکتار به ارتش داده می شد اما این قسمت مرکزی اراضی حفظ می شد، بهتر بود.
وی ادامه داد: اکنون یک هزار و ۳۰ هکتار تحویل ارتش شده و ۲۸ هکتار باقی مانده است. اما با این توافق، اکنون مباحث ترافیکی و ایجاد تقاطع در خیابان عدل و معلم با مشکل روبرو شده است. ارتش هم طرحی را آماده کرده و تقاضای تبدیل اراضی به کاربری مسکونی و تجاری را دارد که زیبنده نیست.
وی با اشاره به اینکه ایجاد پروژه میدان بزرگ اجتماعات و باغ مفاخر هم از دیگر برنامه های شهرداری است، گفت: ساختمان پشت شهرداری که در اختیار نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی است مربوط به شهرداری است که باید زودتر تخلیه شود.
افزایش سه برابری بودجه شهرداری از سال ۹۶ تاکنون
محمدعلی جاوید شهردار بیرجند نیز در این جلسه با بیان اینکه بودجه شهرداری از ۵۶ میلیارد تومان در سال ۹۶، اکنون به ۱۸۰ میلیارد تومان افزایش یافته است، بیان کرد: هیچ دستگاهی نمی تواند ادعا کند که طی این چند سال به اندازی شهرداری و شورای اسلامی شهر کار کرده است؛ چرا که حجم کاری انجام شده توسط شهرداری مصداق کار انقلابی، جهادی و بی‌نظیر است و فقط تبلیغات بزرگی انجام نشده است.
وی با اشاره به اینکه مبنای کار شهرداری تمرکز بیشتر نسبت به مناطق کمتربرخوردار است، افزود: بزرگترین پارک شهر، پارک توحید با مساحت ۸ هکتار است، اما اکنون تنها یکی از پارک های کلنگ زنی شده توسط شهرداری ۴۰ هکتار است و اکنون در مرحله تکمیلی است و قرار است در اردیبهشت ماه افتتاح شود.
ساخت فرهنگسرای شهرداری بدون یک ریال اعتبار دولتی
شهردار بیرجند با اشاره به اجرای چندین پارک در مناطق مختلف شهر، گفت: از دیگر خدمات شهرداری تعویض عمده شبکه های سنتی آبیاری فضای سبز است. همچنین خط انتقال ۸ کیلومتری از جنوب شهر به شمال شهر برای آبیاری فضای سبز اجرا شده و آماده استفاده است.
جاوید ادامه داد: بزرگترین پروژه فرهنگی شهر؛ پروژه فرهنگسرای بیرجند است که در حد یک پروژه ملی است. این پروژه دارای سالن اجتماعات دو هزار نفری و چند سالن جانبی با دو هکتار محوطه است که تاکنون برای آن ۵۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده که حتی یک ریال آن هم اعتبار دولتی نبوده است.
وی افزود: اگر این پروژه مربوط به یک وزارتخانه می بود، تا ده سال آینده هم ساخته نمی شد اما شهرداری ظرف مدت سه سال آن را اجرا کرده است.
مرکز جمع آوری پسماندهای شهری در انتظار تعیین پیمانکار
شهردار بیرجند با اشاره به تکمیل مرکز متکدیان و گرم خانه بیرجند ادامه داد: ایجاد مرکز بیرجندشناسی با اعتبار ۱٫۵ میلیارد تومان و دیوار یخی بیرجند با اعتبار یک میلیارد تومان از دیگر پروژه ها بوده که آماده بهره برداری است.
جاوید اظهار کرد: در حوزه خدمات شهری نیز مرکز جمع آوری پسماندهای شهری را با اعتبار ۸ میلیارد تومان ساماندهی کردیم که پس از برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار، دستگاه ها نصب خواهد شد.
وی بیان کرد: ساخت پارکینگ طبقاتی حکیم نزاری، طرح میدان آیت الله عبادی با اعتبار ۳٫۵ میلیارد تومان و علاوه بر آن اجرای آیلندها و آسفالت، طرح میدان شهید سلیمانی، پارک جنگلی و ایجاد مجموعه های فرهنگی، ورزشی و طرح بند دره از دیگر برنامه های شهرداری بیرجند است که در حال اجرا است.
مناقشات بر سر راه بزرگترین طرح شهرداری
شهردار بیرجند ادامه داد: ۱۱ هکتار هم برای ساخت میدان در وسط شهر برای اجرای برنامه ها و مناسبت ها و همچنین استفاده به عنوان پارک در نظر گرفته شده است.
جاوید با اشاره به باقی ماندن ۳۰ هکتار از اراضی پادگان در دست ارتش، گفت: قرار است باغ مفاخر در این قسمت از اراضی اجرا شود که از ۱۰ هکتار ارتش، تاکنون ۷ هکتار در اختیار شهرداری قرار گرفته و یک هکتار هم خود شهرداری به آن اضافه خواهد کرد. در اجرای این طرح، دو هکتار زمین در جلوی باغ و چسبیده به خیابان ارتش است که مورد مناقشه شهرداری، ارتش و راه و شهرسازی است. در صورت حل مشکل؛ این پروژه به عنوان بزرگترین طرح این دوره به جمع بندی خواهد رسید.
انتقاد از عدم برگزاری جلسات شورای فرهنگ عمومی
حجت‌الاسلام مهدی عبدالرزاق‌نژاد عضو شورای اسلامی شهر بیرجند نیز در این جلسه با اشاره به اینکه مردم انتظار زیادی از مجلس دارند، گفت: افزایش قیمت ها سبب شده تا شرایط زندگی و معیشتی خانوارها با سختی مواجه شود و دیگر کمک های یکصد هزار تومانی هم تاثیری نخواهد داشت.
وی تاکید کرد: اگر سوء مدیریت ها و بی توجهی به مردم ادامه داشته باشد قطعا سبب کاهش حضور مردم در صحنه ها خواهد شد.
حجت‌الاسلام عبدالرزاق‌نژاد همچنین با تاکید بر اهمیت شورای فرهنگ عمومی، افزود: در دوره پنجم، متاسفانه جلسات شورای فرهنگ عمومی یا برگزار نشده یا بسیار محدود بوده است، در حالی که برگزاری این جلسات بسیاری از معضلات فرهنگی را قابل حل می کند.
زمین های زعفرانیه بیرجند روی گسل
مرتضی یزدان‌شناس عضو دیگر شورای اسلامی شهر بیرجند نیز اشاره ای به بحث زمین های ۴۳۵ هکتاری واگذاری شده توسط راه و شهرسازی برای اسکان ۴۲ هزار نفر در منطقه زعفرانیه اشاره کرد و گفت: این زمین ها روی گسل قرار دارد.
وی افزود: با توجه به نبود زیرساخت ها، ساخت و ساز در این منطقه معضلات زیادی را برای شهر ایجاد خواهد کرد که اکنون این موضوع از دست استان و شورای شهر خارج شده است.
وی همچنین با توجه به کمبود آب در استان، بر توجه و استفاده از پساب فاضلاب برای آبیاری فضای سبز تاکید کرد.
عزمی برای ساخت بیمارستان و ادارات در شمال شهر بیرجند وجود ندارد
رضا حسنی‌صفت عضو شورای اسلامی شهر بیرجند نیز در این جلسه گفت: شهر بیرجند به دو منطقه برخوردار و کم برخوردار تبدیل شده که بر همین اساس شهرداری تلاش کرده تا به سمت توازن حرکت کند، اما سایر دستگاه ها از جمله آموزش و پرورش، دانشگاه علوم پزشکی و تربیت بدنی در منطقه عدم برخوردار، اقدام مناسبی انجام نداده است.
وی افزود: متاسفانه همه بیمارستان ها، مراکز ورزشی، ادارات کل و … همه در یک سمت شهر مستقر است، در حالی که وقتی اداره و بیمارستانی در یک منطقه ساخته می شود ، خدمات را هم تقسیم می کند. اما متاسفانه این اتفاق نیفتاده و گویا قرار بر افتادن هم ندارد، چرا که چنین عزمی وجود ندارد.
حسنی‌صفت همچنین از خشک شدن بیش از سه هزار و ۴۰۰ درخت در پادگان بیرجند گلایه کرد و افزود: احتمالا این درختان به صورت عمدی خشک می شود تا تغییر کاربری آن راحت تر باشد.
انتهای پیام/۴