کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی خبرداد

هشدار سطح نارنجی در خراسان‌جنوبی/ توده هوای ناپایدار وارد استان می‌شود

نخعی گفت: با ورود توده هوای ناپایدار جوی از اواخر وقت فردا، هشدار سطح نارنجی برای خراسان‌جنوبی صادر شد.

به گزارش خاورستان، جواد نخعی کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی گفت: توده هوای ناپایدار جوی از اواخر وقت فردا، هشدار سطح نارنجی هواشناسی خراسان جنوبی پنجشنبه تا پیش از ظهر شنبه دوم بهمن وارد استان می‌شود.

وی افزود: در این مدت وزش باد شدید تا خیلی شدید باد همراه با خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا در برخی نقاط کاهش دید افقی، بارش ملایم باران و برف به ویژه در گردنه‌ها و جاده‌های کوهستانی کاهش محسوس و قابل ملاحظه دما ۷ تا ۱۰ درجه سلسیوس، تشکیل یخبندان به ویژه صبح شنبه دوم بهمن پیش بینی می‌شود.

کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: مناطق اثر این توده هوای ناپایدار شامل شهرستان‌های طبس، بشرویه، فردوس، سرایان، به ویژه بیرجند، سربیشه، نهبندان، حاجی آباد زیرکوه و قائنات است.

نخعی برای اختلال در عبور و مرور، لغزندگی و یخ زدگی سطح جاده‌ها، خسارت به تابلو‌های تبلیغاتی و سقوط دکل‌های برق و داربست‌های فلزی، خسارت به تأسیسات آبی و کنتور‌های آب، خطر سقوط اجسام از ارتفاع و ساختمان‌ها به ویژه کارگاه‌های ساختمانی، افزایش مصرف حامل‌های انرژی برق و گاز و محدودیت در انجام فعالیت‌های عمرانی و ساختمان سازی در پی این سامانه هشدار داد.

وی رعایت قوانین رانندگی و اجتناب از سفر‌های غیرضروری، به همراه داشتن تجهیزات سفر‌های زمستانی، پوشاندن و عایق‌بندی کنتور‌های تاسیسات آبی، عدم صعود به ارتفاعات و محدودیت در انجام فعالیت‌های کوهنوردی، پرهیز از فعالیت‌های ساختمانی در ارتفاع و داربست ومصرف بهینه انرژی را ضروری دانست.

انتهای پیام/۵