درددل‌های تولیدکنندگان از ویروس‌های صنعت؛

هفتاد خان تولید

تولیدکنندگان از مالیات‌های سنگین و قوانین دست‌وپاگیر گرفته است تا مصوباتی که فقط روی کاغذ می‌آید و کمتر رنگ اجرا به خود می‌گیرد، گلایه می‌کنند و پرده از ویروس‌های حوزه صنعت برمی‌دارند که شناسایی می‌شوند اما ویروس‌کشی قوی ندارند.

به گزارش خاورستان به نقل از روزنامه خراسان جنوبی، باید دل شیر داشت تا پا به عرصه تولید گذاشت. این را می گویند و موانع تولید را یک به یک بر می شمارند. از مالیات های سنگین و قوانین دست و پاگیر گرفته است تا مصوباتی که فقط روی کاغذ می آید و کمتر رنگ اجرا به خود می گیرد، گلایه می کنند و پرده از ویروس های حوزه صنعت بر می دارند که شناسایی می شوند اما ویروس کشی قوی ندارند. می گویند: راه تولید پر پیچ و خم و پر از مانع است. مشکل، یکی دو تا نیست. از هر خان که بگذریم خان بعدی بر سر راه است و تا دردی را دوا می کنیم درد دیگر اضافه می شود. بیمه، هزینه های تحمیلی بر تولید، نبود معافیت مالیاتی، هزینه های سنگین تولید، مسیر سخت تامین مواد اولیه، نوسان قیمت ها و تکانه های شدید بازار، حمل و نقل گران، استعلام ها، بازار فروش و … از جمله مشکلاتی است که با آن دست و پنجه نرم می کنند.
آن طور که گفته هایشان حکایت دارد در مسیر پر پیچ و خم تولید اگرچه مصوبات برای رفع موانع و حمایت از تولید بسیار است اما مصوبه ای که اجرایی نشود دردی برایشان دوا نمی کند.
حذف مشوق بیمه و مالیات سنگین
مدیر یک واحد تولیدی که واحدی تعطیل شده و بی جان را از سال گذشته دوباره احیا کرده است، می گوید: برای پرداخت حق بیمه مشوقی به کارفرما داده شد که بر اساس آن ۲۰ درصد حق بیمه کارفرما توسط دولت پرداخت می شد و امسال از همین اندک حمایت هم محروم شدیم. جدا از حذف مشوق های بیمه ای، مالیات های سنگین دیگر معضلی است که با آن دست و پنجه نرم می کنیم و اگرچه قانونی داریم که فعالان شهرک صنعتی تا چند سال معاف از مالیات هستند اما این قانون فقط روی کاغذ نوشته شده است و معافیت مالیاتی نداریم. او نوسان قیمت ها، هزینه های سنگین حمل و نقل که به تازگی نیز ۳۰ درصد افزایش داشته است، بالا رفتن هزینه بیمه، دستمزد کارگر و … را از دیگر مشکلات بیان می کند و می افزاید: از مسئولان برای اجرای طرح های توسعه و رونق تولید انتظار حمایت داشتیم اما وقتی همین نهادهای دولتی برای حمایت از تولید کنندگان طبق وعده ای که داده شده است ،حاضر نیستند تولیدات استان را خریداری و محصول مشابه را از خارج استان تامین می کنند، دیگر انتظاری نداریم. او ادامه می دهد: طبق استانداردها محصول با کیفیت تولید می کنیم. ما باید هزینه سنگین حمل و نقل بدهیم و محصول را به استان دیگر بفرستیم اما دست اندرکاران و متولیان بسیاری از فعالیت ها در استان همین محصول را با همین کیفیت از دیگر استان ها می خرند. بنابراین در حوزه بازار و فروش به مشکل می خوریم و هزینه ها برای تولید و مصرف کننده بالا می رود.
قوانین دست و پاگیر بانکی
این تولید کننده به تسهیلات رونق تولید که به منظور کمک به واحدهای تولیدی پرداخت می شود، اشاره می کند و می گوید: برای درخواست تسهیلات به بانک معرفی شدم اما بانک ها قوانین سخت گیرانه دارند و سنگ اندازی می کنند. از آن جا که این واحد در گذشته تعطیل شده بود و ما ریسک را پذیرفته و سرمایه گذاری کرده ایم با آن که برای تضمین سند ملکی بالاتر از مبلغ وام ارائه کردیم اما پذیرفته نمی شود.
او ادامه می دهد: همه شعار حمایت از تولید می دهند، عارضه یابی می کنند اما عارضه را برطرف نمی کنند. تیر دیگر گلایه هایش به سوی مالیات است و می افزاید: طبق قانون باید بر اساس مستندات و فروشی که داریم مالیات دریافت شود اما این گونه نیست و در بسیاری از کمیسیون ها با آن که باید چند نماینده از نهادهای مختلف حضور داشته باشند اما فقط نماینده مالیات است و کارشناسی های انجام شده برای مالیات بر ارزش افزوده درست نیست.
سرمایه در گردش؛ بزرگ ترین چالش
دیگر مدیر واحد تولیدی هم بیشترین چالش را مربوط به حوزه سرمایه در گردش واحدهای تولیدی می داند و می گوید: بانک ها برای ارائه تسهیلات ،سند خارج از طرح می خواهند و این سنگ اندازی ها سبب می شود تا عطای تسهیلات ۱۸ درصدی را که پرداخت می شود به لقایش ببخشیم و از سویی به سبب نبود سرمایه در گردش برای تامین مواد اولیه به صورت جزئی به سراغ دلالان و … برویم که نتیجه اش چیزی جز افزایش هزینه های تولید نیست. او هم همانند دیگر تولید کننده، مالیات، بیمه، اجرایی نشدن برخی مصوبات در خصوص حمایت از تولید مانند خرید محصولات تولیدی در استان توسط دستگاه های اجرایی به منظور کمک به رونق تولید و بازار فروش محصول و ثبات نداشتن قیمت ها را از دیگر مشکلات برمی شمارد و می افزاید: تسهیلات رونق تولید هم فقط اسم دارد و گاهی متاسفانه در یک نشست تصمیم هایی گرفته می شود که هیچ ضمانت اجرایی ندارد چرا که نهادهایی مانند بانک و بیمه مستقل هستند و دستورالعمل های اجرایی خود را دارند بنابراین اگر قرار است اقدامی برای حمایت از تولید انجام شود باید مصوبات تضمین اجرا داشته باشد.
تحمیل هزینه های بیهوده
دیگر تولید کننده استان هم پرده از مشکلاتی چون تحمیل هزینه های بیهوده بر تولید کنندگان بر می دارد و می گوید: هزینه های تولید و مواد اولیه بسیار بالا اما هزینه فروش محصول از سال ها قبل طبق تعرفه های دولتی، تغییری نداشته است. او می افزاید: هزینه تعمیر قطعات و به روزرسانی تجهیزات کمرشکن است. به سبب تعرفه ثابت فروش محصول تعزیراتی چون آرد، ظرفیت اسمی ۱۲۰ تنی تولید به ۶۰ تن رسید. همچنین برخی ادارات برای کنترل کیفیت و نمونه برداری از محصول هزینه های بیهوده به تولید کننده تحمیل می کنند. او با اشاره به این که بسیاری از این اقدامات در سال های گذشته با هزینه اندک یا رایگان انجام می شد ولی امسال به چند برابر سال های قبل افزایش یافته است و این وسط تولید کنندگان مانند گوشت قربانی به فعالیت خود ادامه می دهند، می گوید: برون سپاری بسیاری از اقدامات توسط برخی سازمان ها هم دیگر مشکلی است که سبب تحمیل هزینه ها شده است و می طلبد تا مدیران مرتبط برای کاهش هزینه ها و کمک به رونق تولید برای حذف این هزینه های سربار اقدام کنند. او موازی کاری برخی ادارات مانند استاندارد و معاونت غذا و دارو را یادآور می شود که بر هزینه های تحمیلی می افزاید.
پرداخت تسهیلات به ۹۵ درصد واحدها
مدیر روابط عمومی سازمان صمت بسیاری از مسائل را مربوط به قوانین مصوب کشوری بیان می کند و درباره خرید تولیدات استان توسط دستگاه های اجرایی می گوید: همه دستگاه ها، واحد های تولیدی و … برای خرید محصول در سامانه ستاد ثبت نام می کنند و هر محصولی که با کیفیت بالاتر و قیمت کمتر موجود باشد، خریداری می شود. به گفته «یداللهی» بیش از ۹۵ درصد واحدهای تولیدی در استان تسهیلات رونق تولید یا سرمایه در گردش گرفته اند و فقط یک بار می توانند از این تسهیلات استفاده کنند. همچنین به منظور حمایت از تولید سالانه تسهیلاتی به صورت یارانه ای پرداخت که میان واحدهای تولیدی تقسیم می شود. همچنین معافیت مالیاتی فقط برای برخی شهرک های صنعتی است و طبق مصوبات ستاد کرونا برای بیمه و … هم حمایت هایی انجام شده است. «تیزکاری» مدیر روابط عمومی اداره کل تامین اجتماعی هم با بیان این که در بحث تولید، قوانین بیمه ای تغییری نداشته است و در برخی کارگاه ها برای تعداد مشخص نیرو ،حق بیمه کارفرما توسط دولت پرداخت می شده است ، می گوید: از سال گذشته طبق دستورالعمل جدید اگر تعدیل نیرو یا جابه جایی مدیریت و … رخ دهد کارگاه مشمول این قانون نمی شود و معافیت ۲۰ درصدی حذف می شود.
مشمولان معافیت های مالیاتی
مدیر روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی هم با بیان این که در مصوبه و قانون جدید مالیات برای شهرک های صنعتی در استان، واحدهای تولیدی و خدماتی در شهرک های صنعتی سرایان و درمیان که از ابتدای سال گذشته به بهره برداری رسیده اند مشمول معافیت ۲۰ ساله به نرخ صفر هستند، می افزاید: این مودیان باید اظهارنامه مالیاتی، مجوز فعالیت، ارائه اسناد و مدارک مربوط و … را داشته باشند. به گفته «زراعتکار» برای معافیت مالیاتی واحدهای صنعتی باید پرونده بررسی شود چرا که در بخش معافیت های مالیاتی بخشنامه ها متنوع است و طبق یک بخشنامه واحدهای صنعتی که از سال ۹۴ تا ۹۷ در شهرک های صنعتی استان فعال شده اند معافیت به نرخ صفر هستند و چنان چه در ارائه اظهارنامه مالیاتی مشکلی باشد و بر اساس رکوردهای اطلاعاتی، اظهارنامه زیرسوال برود برای مالیات به مشکل می خورند به همین دلیل باید پرونده را بررسی کنیم.
انتهای پیام/۴