معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی تاکید کرد

هماهنگی بین دستگاه‌ها برای تحقق طرح خوشه‌های صنایع دستی

عابدی گفت: انتظار بر این است که دستگاه‌های اجرایی با هماهنگی هر چه بیشتر نسبت به تسریع کار در تحقق طرح خوشه‌های صنایع دستی همت کنند.

به گزارش خاورستان، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان‌جنوبی مشیرالحق عابدی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی در جلسه تبیین فرایند اجرای خوشه‌های صنایع دستی استان بر هماهنگی بین دستگاه‌ها برای تحقق طرح خوشه‌های صنایع دستی در کمترین زمان ممکن تأکید کرد.
وی افزود: انتظار بر این است که دستگاه‌های اجرایی با هماهنگی هر چه بیشتر نسبت به تسریع کار در تحقق طرح خوشه‌های صنایع دستی همت کنند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به برگزاری جلسات هفتگی و ارائه گزارش عملکرد دستگاه‌ها در راستای عملیاتی شدن مراحل این طرح در حوزه های مختلف، بیان کرد: هدف از برگزاری این جلسات واکاوی مسایل و نشست‌های تحلیل و بررسی، انجام کار در کمترین زمان ممکن است.
عابدی عنوان کرد: هماهنگی بین دستگاه‌ها شرط اساسی در تحقق مصوبات این جلسه است.
وی با بیان این‌که بعد از انعقاد تفاهم‌نامه ایجاد ۳ هزار شغل در حوزه صنایع دستی در جریان سفر دکتر نوبخت، گام‌های ارزنده‌ای در راستای عملیاتی شدن این تفاهم نامه برداشته شده، تصریح کرد: در اولین گام نسبت به شناسایی افراد واجد شرایط اقدام شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی افزود: در این زمینه با کمک فرمانداران، بخشداران و دهیاران ۵ هزار نفر از افرادی که در حوزه صنایع دستی تجربه داشتند اما سرمایه‌ای برای آغاز یا توسعه کار خود نداشتند، شناسایی شدند.
عابدی گفت: بعد از پالایش فهرست ثبت‌نام شدگان در این طرح، ۳ هزار نفر به عنوان متقاضیان واجد شرایط به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر و همین طور صندوق کارآفرینی امید معرفی گشتند.
وی عنوان کرد: حسب دستور استاندار، اعتبار لازم برای برخورداری افراد واجد شرایط از بیمه اجتماعی در این طرح فراهم شده و تا این لحظه با توجه به مدارک ارائه شده ۱۲۰۰ نفر از این افراد از بیمه اجتماعی برخوردار شده‌اند و برای بهره مندی بقیه افراد از بیمه نیز تمهیدات لازم صورت گرفته و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان مکلف است نسبت به تکمیل مدارک بقیه افراد و ایجاد شرایط لازم برای برخورداری آنها از بیمه در کوتاه ترین زمان ممکن اقدام کنند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی گفت: از مجموع افراد واجد شرایط، پرونده یک هزار و ۱۵۸ نفر برای دریافت تسهیلات در صندوق کارآفرینی امید تکمیل شده است.
عابدی با تأکید بر این‌که تکمیل پرونده کلیه افراد در دستور کار صندوق کارآفرینی امید قرار دارد و به مرور انجام می‌شود، افزود: این افراد بسته به رسته هنر صنعتی که دارند از تسهیلات ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومانی بهره‌مند می‌شوند.
وی تأکید کرد: دوره بازپرداخت این تسهیلات قرض الحسنه ۳ سال است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی عنوان کرد: در راستای حمایت از صنعتگران این حوزه، به افرادی که بنا به اعلام کمیته‌های پایش شهرستانی و استان در راستای هزینه کرد تسهیلات برای تولید محصولات مدنظر اقدام نموده‌اند، کمک بلاعوض ۳ -۵ میلیون تومانی بسته به رسته هنری پرداخت می‌شود.
عابدی عنوان کرد: در سفر ۲۲ خرداد نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به استان خراسان‌جنوبی،۴ تفاهم‌نامه اشتغال‌زا به امضا رسید که یکی از آنها تفاهم‌نامه سه جانبه سازمان برنامه و بودجه، استانداری خراسان جنوبی و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بود که بر مبنای آن برای ۳ هزار نفر از هنرمندان استان اشتغال پایدار ایجاد می‌شود، تهیه مواد اولیه، ارائه تسهیلات قرض الحسنه و کمک‌های بلاعوض، تأمین بازار فروش و حمایت های جانبی از هنرمندان این عرصه از مهمترین مفاد این تفاهم‌نامه است.
انتهای پیام/۱۲۷