رئیس ستاد همایش ملی راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی:

همایش ملی راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب در خراسان‌جنوبی برگزار می‌شود

سردار قاسمی گفت: همایش ملی راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب در خراسان‌جنوبی با همکاری تمام دانشگاه‌های استان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سردار علی قاسمی فرمانده سپاه انصارالرضا علیه السلام خراسان‌جنوبی و رئیس ستاد همایش ملی راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی پیش از ظهر امروز در جلسه دیدار دست اندرکاران همایش ملی راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی ضمن تبریک میلاد امام حسن مجتبی (ع)، اظهار کرد: همایش ملی راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در خراسان جنوبی برگزار می‌شود.
وی افزود: حدود ۹ ماه قبل در برنامه‌های سال ۱۳۹۹ یک برنامه داخلی به سپاه استان ابلاغ شد که در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی پژوهشی انجام شود که در این خصوص جلسات داخلی برگزار شد.
رئیس ستاد همایش ملی راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی عنوان کرد: تصمیم ما در سپاه استان این بود که جامعه علمی و دانشگاهی استان را همراه کرده و از توانمندی اساتید، دانشجویان و فرهیختگان استان کمک گرفته شود.
سردار قاسمی اظهار کرد: همچنین جلساتی بین نیروهای مسلح برگزار و جمع بندی های لازم انجام شده است.
وی به سخن مقام معظم رهبری اشاره و گفت: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم فرمودند:” علم و پژوهش بزرگترین وسیله عزت و قدرت یک کشور است. روی دیگر دانایی و توانایی است. به لطف خدا استعداد علم و تحقیق در کشور ما از متوسط جهان بالاتر است”.
دیانی دبیر کمیته علمی همایش ملی راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی نیز در این دیدار اظهار کرد: با توجه به اهمیت بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، هسته مرکزی این بیانیه خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی از طریق شعارهای فطری انقلاب است.
وی افزود: مقام معظم رهبری در این بیانیه به بحث ظرفیت‌ها می‌پردازند؛ چه ظرفیت‌های انسانی و چه ظرفیت‌های طبیعی که در کشور ما وجود دارد و متاسفانه دست نخورده باقی مانده و به تعبیر مقام معظم رهبری کشور ما در بحث ظرفیت‌های انسانی و طبیعی رتبه اول جهان را دارد.
دبیر کمیته علمی همایش ملی راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بیان کرد: برای نمونه طبق فرمایش مقام معظم رهبری ۷ درصد ذخایر معدنی جهان در ایران اسلامی است در حالی‌که ایران یک درصد جمعیت تمام جهان را دارا است.
دیانی عنوان کرد: مقام معظم رهبری همچنین به موقعیت ژئوپلوتیک ایران اسلامی اشاره می‌کنند. جایگاه خاصی که نظام مقدس جمهوری اسلامی در خاورمیانه و جهان دارد. بازار بزرگ ملی و منطقه‌ای که می‌توانیم با وجود ۱۵ کشور همسایه داشته باشیم.
وی اظهار کرد: مقام معظم رهبری در این بیانیه به سواحل طولانی موجود در کشور در شمال و جنوب اشاره می‌کنند. حاصلخیزی خاک کشور ما در بحث تولید محصولات کشاورزی متنوع از دیگر فواید کشور است. از نظر انسانی نیز مقام معظم رهبری به جمعیت جوان کشور اشاره می‌کنند. جمعیت دانشجویی و علمی کشور نیز از دیگر ظرفیت‌هایی است که مقام معظم رهبری در این بیانیه به آن پرداخته‌اند.
دبیر کمیته علمی همایش ملی راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی گفت: از یک طرف بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی وظیفه ما را سنگین می‌کند و از طرف دیگر شعار سال جاری که به عنوان تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها نامگذاری شده است.
دیانی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری وقتی این بیانیه را تدوین کردند از جوانان و اقشار فرهیخته چند درخواست داشتند که یکی از این درخواست‌ها تبیین و توصیف بیانیه، گفتمان سازی و تحقق بیانیه بود.
وی افزود: در مورد گفتمان سازی و توصیف و تبیین بیانیه اقداماتی انجام شده اما متاسفانه در ارتباط با تحقق بیانیه تاکنون شاهد این‌که کار شایسته‌ای انجام شده باشد نیستیم.
دبیر کمیته علمی همایش ملی راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اظهار کرد: برگزاری این همایش جزو اولین همایش‌هایی است که در کشور برگزار می‌شود و هدف تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در سطح استان است.
دیانی بیان کرد: با توجه به ظرفیت موجود در خراسان‌جنوبی به لحاظ داشتن معادن فعال استان رتبه چهارم کشور را داریم. به لحاظ معادن که بیش از ۳۱۸ معدن در استان داریم می‌توانیم رتبه هشتم کشور را داشته باشیم اما رتبه چهارم را به خود اختصاص داده و از خراسان‌جنوبی به عنوان بهشت معادن شرق کشور تعبیر می‌شود.
وی افزود: در حوزه گیاهان دارویی و محصولات راهبردی کشاورزی از جمله زرشک، زعفران و عناب نیز در خراسان جنوبی دارای رتبه‌های برتر کشوری هستیم.
دبیر کمیته علمی همایش ملی راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی گفت: در راستای سند آمایش استان باید برای استفاد از ظرفیت‌ها به فکر جذب سرمایه‌گذار در استان بود.
نتایج علمی همایش به مسئولان اجرایی استان داده می‌شود
دیانی اظهار کرد: مزیتی که برگزاری این همایش می‌تواند برای استان داشته باشد این است که نتایج علمی که به دست می‌آید به مسئولان اجرایی استان داده شود و مسئولان اجرایی استان موظف شوند که این را در دستور کار خود قرار دهند برای این‌که استان ما همانگونه که لایق است به ارتقا و رشد لازم از نظر فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و اخلاقی برسانند.
وی تصریح کرد: سعی شده این همایش مبتنی بر توصیه‌های هفت گانه مقام معظم رهبری برگزار شود.
دبیر کمیته علمی همایش ملی راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اظهار کرد: در این همایش تمام دانشگاه‌های استان پای کار آمده و همایش با محوریت دانشگاه بیرجند انجام خواهد شد.
دیانی افزود: به دلیل این‌که این همایش به لحاظ علمی دارای اعتبار باشد سعی کردیم این همایش را در همایش‌های معتبر ثبت کنیم که خوشبختانه در آی‌اس‌سی نیز ثبت شد و کد لازم را اخذ کردیم.
وی خاطرنشان کرد: مقرر شد تمام دانشگاه‌های استان در برگزاری این همایش مشارکت مادی و معنوی داشته باشند.
دبیر کمیته علمی همایش ملی راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بیان کرد: برای برگزاری این همایش دبیرخانه‌ای تشکیل، سایت و ایمیل راه‌اندازی شده است.
دیانی افزود: کمیته‌های علمی، داوری و اجرایی نیز با مسئولیت اساتید مجرب مشخص شده است.
وی گفت: قرار است دبیرخانه همایش نسبت به راه‌اندازی یک کمیته پیگیری برای این‌که نتایج همایش را با مشارکت ارگان‌های اجرایی در استان به اجرا درآورد اقدام کند. کار همایش نباید فقط به ارائه مقاله در همایش به صورت ابتر باقی بماند بلکه باید نتایج به مرحله اجرا برسد و مسئولان اجرایی استان از نتایج مقالات علمی بهره بگیرند.
دبیر کمیته علمی همایش ملی راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تصریح کرد: با توجه به این‌که می‌خواهیم نتایج این همایش ضمانت اجرایی داشته باشد از نماینده ولی فقیه در استان درخواست می‌شود این همایش در شورای فرهنگ عمومی مطرح شود و ان‌شاءالله ارگان‌ها و سازمان‌ها در این خصوص پای کار آمده و از نتایج علمی همایش استفاده کنند.
خروجی همایش به عنوان سند فرادستی در استان لحاظ شود
اسماعیل‌نژاد دبیر کمیته اجرایی همایش ملی راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی نیز در این دیدار، اظهار کرد: در نظر داریم خروجی همایش به عنوان سند فرادستی در استان لحاظ شود و همگام با سند آمایش سرزمینی استان باشد.
وی با بیان این‌که سند فرادستی باشد، افزود: اما سند جنبه دم دستی داشته باشد که عملیاتی شود و بدنه اجرایی استان بتوانند از مطالعات و نتایجی که در آینده خواهیم گرفت استفاده کنند.
دبیر کمیته اجرایی همایش ملی راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بیان کرد: خراسان‌جنوبی ظرفیت مناسبی در عرصه‌های معدنی، کشاورزی، دامپروری و کشاورزی دارد. مطالعات زیادی در حوزه شناخت این ظرفیت‌ها شده اما هنوز نقاط محروم زیادی داریم و نتوانستیم از خروجی این پتانسیل‌ها جهت توسعه استان استفاده کنیم و شاهد خام فروشی مواد معدنی هستیم.
اسماعیل نژاد عنوان کرد: خراسان‌جنوبی یکی از استان‌هایی است که منابع انسانی زیاد، دانشگاه‌ها و بدنه علمی خوبی دارد که می‌توانیم از این ظرفیت‌ها جهت توسعه استان استفاده کنیم.
وی اظهار کرد: از بیانیه گام دوم انقلاب می‌توانیم جهت رشد و بالندگی استان به عنوان یک گفتمان سازی اقتصادی، توسعه، آمایش سرزمینی استفاده کنیم.
دبیر کمیته اجرایی همایش ملی راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله با همکاری اساتید دانشگاه‌های استان، دستگاه‌های اجرایی و رهنمودهای نماینده ولی فقیه و فرمانده سپاه استان بتوانیم این اقدام مهم را انجام داده و ظرفیت برد بیانیه گام دوم انقلاب را در استان بالا ببریم.
اسماعیل‌نژاد عنوان کرد: در استان جهت ارائه این اسناد نیاز داریم راهکارهایی را واکاوی و شناسایی کرده و بکار بگیریم.
وی با بیان اینکه همایش و مطالعات زیادی برگزار و انجام می‌شود، افزود: اما بیشتر بایگانی شده و استفاده نمی‌شود.
دبیر کمیته اجرایی همایش ملی راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی گفت: در خراسان جنوبی پتانسیل‌های زیادی داریم و ان‌شاءالله از این ظرفیت به صورت عملیاتی بتوانیم استفاده کنیم و از این فرصت خوبی که جامعه علمی و اجرایی استان در کنار هم بتوانند جهت رشد و توسعه استان استفاده کنند بهره بیریم.
انتهای پیام/۱۲۷