همراهی بیش از ۹۵ درصد اصناف خرسان جنوبی با مصوبات ستاد کرونا / مسئولان دولتی هیچ اقدامی برای رفع مشکلات اصناف استان نکردند

استاندار خراسان جنوبی در بازدید از بازار بیرجند گفت: بیش از ۹۵ درصد اصناف با مصوبات ستاد کرونا همراهی کردند

به گزارش خبرنگار خاورستان،استاندار خراسان جنوبی در بازدید از بازار بیرجند، ضمن حضور در واحد‌های فعال همراهی بیش از ۹۵ درصد اصناف با مصوبات کرونایی به گفتگو با برخی از اصناف و توزیع کنندگان کالا‌های اساسی پرداخت.
حمید ملانوری نحوه اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌های کرونایی را نیز مورد ارزیابی قرار داد و تمکین اصناف و بازاریان در رعایت این دستور العمل‌ها را ستود.
به گفته وی؛ این مساعدت اصناف باعث شد بتوانیم بیماری را کنترل کنیم به گونه ای که آمار ابتلا و فوت در استان سیر نزولی پیدا کرده است.
استاندار با بیان اینکه امروز به جمع بازاریان آمدیم تا از آنها به واسطه همکاری های گذشته تشکر کنیم، افزود:از اصناف استدعا داریم در ادامه راه هم همراهی کنند تا بیماری جمع شود و ان شاء الله بتوانیم با آسودگی بیشتر به کسب و کار بپردازیم.
به گفته وی؛ با وجود این که محدودیت‌ها بر معیشت خانوار‌ها به ویژه فعالان بازار تأثیر گذاشته، اما بیش از ۹۵ درصد اصناف، مصوبات را پذیرفتند و نسبت به تعطیلی واحد صنفی خود اقدام کردند که جای تقدیر و تشکر دارد.
ملانوری اظهار داشت: یکی از مواردی که در این حضور میدانی مورد توجه بود، وضعیت استفاده از ماسک و رعایت فاصله های اجتماعی بود که خوشبختانه در اغلب واحدها رعایت شده است.
استاندار افزود: عدم رعایت ها از دید بازرسان و ناظران دور نمی ماند کما این که در جریان بازرسی های صنعت، معدن و تجارت و نیروی انتظامی، موارد جزئی از پلمپ واحدها را داشته ایم که امیدواریم تکرار نشوند و کمتر شاهد چنین اتفاقاتی باشیم.
ملانوری افزود: بازار بیرجند نیازمند ساماندهی با تهیه سند فنی و تخصصی است و این مسئله را به زودی پیگیری خواهیم.
مسئولان هیچ اقدامی برای رفع مشکلات اصناف نکردند
گزارش خبرنگار خاورستان حاکی است رضا علیزاده رئیس اتاق اصناف استان هفته گذشته گفت:اصناف استان در هر اموری که متولیان تصمیم گرفتند تاکنون همراه بودند، ودر بحث کرونا خوش درخشیدند.
وی با بیان اینکه علی رغم اینکه اصناف در بحث کرونا گوش به فرمان مسئولان ستاد کرونا بودند و حتی بیشتر از آنچه که ستاد مصوب می کرد، همکاری داشتند، اما از سوی مسئولان مربوطه هیچ حمایتی نشدند، افزود: وام ۱۰ میلیونی که دولت برای اصناف در نظر گرفت ۱۲ درصد کارمزد داشت که هیچ گرهی از اصناف نه تنها باز نمی کند، بلکه خود مشکل ساز است.
رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی با اشاره به اینکه اصناف در پیک اول کرونا به صورت خودجوش دو هفته تعطیل کردند، گفت: مسئولان در آن زمان خیلی قول بسته های حمایتی دادند اما هیچ اقدامی نشد.
علیزاده با تاکید بر اینکه بیشتر اشتغال استان به سمت اصناف رفته است، اظهارکرد: میانگین کشوری به ازای هر ۳۴ نفر یک واحد صنفی وجود دارد، اما در خراسان جنوبی به ازای هر ۱۴ نفر یک واحد صنفی است؛ چراکه این به دلیل مشکلات اقتصادی اکثر مردم استان به سمت تاسیس واحدهای صنفی روی آوردند که نیازمند سرمایه نیست.
وی با اشاره به اینکه بنده به عنوان نماینده اصناف از مسئولان گلایه مند هستیم، چراکه علی رغم اینکه اصناف همکاری خوبی با دولت داشتند، اما مسئولان هیچ اقدامی برای رفع مشکلات اصناف نکردند، اظهارداشت: در حالی که خیلی از کسبه ما چک های آنها برگشت خورد، اما شاهد هیچ حمایتی نبودیم.
رئیس اتاق اصناف استان با بیان اینکه در بحث تعطیلی اصناف اصلا از اصناف نظر خواهی نشد، گفت: ۱۴ هزار واحد صنفی را در مرکز استان داریم، دولت چنانچه پول بیمه واحدهای صنفی را تقبل کند می توانیم حدود ۱۴ هزار اشتغال فقط در مرکز استان ایجاد کنیم.
دولت از اصناف حمایت نمی کند
«سیدعلی اسماعیل زاده» رئیس اتحادیه پوشاک بیرجند هم در این جلسه با بیان اینکه دولت باید بیمه بیکاری را برای واحدهای صنفی در نظر بگیرد، گفت: دولت در اوضاع کرونایی حق بیمه را ۱۰ درصد افزایش داد که این نشان از عدم حمایت دولت از اصناف دارد.
وی با بیان اینکه در تعطیلی اصناف هیچ مشورت و نظرخواهی با آنها نمی شود، اظهار داشت: بنده به عنوان رئیس اتحادیه پوشاک از صدا و سیما شنیدم که قرار است واحدهای صنفی از فردا (همان روز اول شروع تعطیلات) تعطیل شوند.
وی گفت: با وجود تعطیل کردن اصناف اما ادارات دولتی در دوران کرونا بیشترین صف و شلوغی را دارند که هیچ نظارتی روی آنها نیست.
وی با بیان اینکه برخی ادارات شلوغ تر از اصناف است اما هیچ نظارتی روی آنها نیست و فقط اصناف را فوری تعطیل می کنند، گفت: تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی با کارمزد ۱۲ درصد هیچ تاثیری ندارد، صنفی که ۲۰۰ میلیون تومان چک برگشتی دارد، ۱۰ میلیون به چه دردش می خورد.
انتهای پیام / ۳