هنر گیوه‌بافی شهرستان طبس در مسیر احیاء و توسعه

هنر گیوه‌بافی شهرستان طبس با برگزاری دوره آموزشی در این شهرستان در حال احیا و توسعه است.

به گزارش خاورستان، رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان طبس گفت:دوره آموزشی گیوه بافی با حضور استادکارانی از استان کرمانشاه و ۱۵ نفر هنرآموز در مرکز آموزش صنایع‌دستی شهرستان به‌صورت فشرده در حال برگزاری است و شرکت‌کنندگان در این دوره مهارت‌های لازم برای احیاء و تولید گیوه‌های سنتی و قدیمی طبس را فرا می‌گیرند.

محمد عرب افزود: گیوه‌های طبسی نوعی پای‌پوش است که، رویه آن از نخ پنبه‌ای و کف آن غالباً از لته‌های پنبه‌ای به هم فشرده یا چرم تهیه می‌شود و ابزار، روش و نحوه بافت رویه و کف آن و موادی که در تهیه آن استفاده می‌شود در این منطقه منحصربه‌فرد است و غالباً کار تهیه گیوه توسط دو نفر که هرکدام در بخشی از آن تبحر دارند انجام می‌شود.

وی گفت: کار بافت رویه اغلب توسط زنان و آماده‌سازی کف گیوه توسط مردان صورت می‌گیرد که در این دوره آموزشی نیز به همین صورت، مراحل مختلف کار توسط استادکاران آموزش داده می‌شود.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان طبس افزود: اگرچه در سال‌های نه‌چندان دور یک دوره آموزشی برای این رشته برگزار شده، ولی متأسفانه منجر به احیاء آن نشد و با توجه به پیشینه و قدمت این هنر، احیاء آن در دستور کار قرار گرفت و امیدوارم باهمت و تلاش علاقه‌مندان خصوصاً جوانان شهرستان و حمایت‌هایی که صورت خواهد گرفت، بتوانیم شاهد توسعه روزافزون این صنعت در شهرستان و ایجاد تنوع در تولیدات صنایع‌دستی شهرستان باشیم.

عرب گفت: گیوه‌بافی از گذشته‌های دور در شهرستان طبس رواج داشته و متأسفانه به فراموشی سپرده شده است، همچنین در دیگر نقاط استان خراسان جنوبی و استان‌های مرکزی و کرمانشاه، کردستان، فارس و … نیز مرسوم و معمول بوده است که تا حدودی مراحل کار شبیه بوده و تفاوت‌هایی در شکل و نقش اندازی رویه گیوه و گاهی تزیینات الحاقی دارند.

وی افزود: قدیم‌ترین متونی که به‌طور مشخص از گیوه نام‌برده‌اند به حدود قرن هشتم هجری بازمی‌گردد و آنچه مسلم است تا دهه ۴۰ هجری شمسی ساخت و تجارت گیوه مهم‌ترین فعالیت اقتصادی شهرستان طبس بوده است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان طبس افزود: گیوه یک پای‌افزار قدیمی راحت است که با داشتن خصوصیاتی، چون خنک، سبک و قابل شستشو بودن در بین مردم پذیرفته شده و سال‌های متمادی از گذشته تاکنون مورداستفاده قرارگرفته است.

عرب گفت: این پای‌افزار از ساده‌ترین مواد و با ساده‌ترین روش‌ها در ۴ مرحله چرم‌سازی، رویه بافی، تخت‌کشی و گیوه‌دوزی ساخته و پرداخته می‌شود.

هنر گیوه بافی با شماره ۱۳۱۶ در فهرست میراث معنوی کشور (ناملموس) بنام شهرستان طبس به ثبت رسیده است.

 

انتهای پیام/۳