مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی:

هنگامی که مسجد به هویت واقعی خود برگردد، بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را نخواهیم داشت

مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی گفت: اگر هویت و ساختار مسجد، امام جماعت مسجد و ارکان درونی مسجد تقویت شود و مسجد به هویت واقعی خودش برگردد، بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را نخواهیم داشت.

حجت‌الاسلام و المسلمین روح‌الله نوری مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: اگر بخواهیم تأثیر مسجد را از ابعاد مختلف نگاه کنیم باید شناخت ما نسبت به مساجد بالا برود.
وی با بیان اینکه مساجد به تعبیر رهبری از پر مغزترین ابتکارات اسلام هستند که شکل گرفته است، افزود: مسجد حماسه و عرفان را توامان دارد، شور و شعور را همراه دارد و در عین اینکه یک مکان عبادی است و عبادت در اسلام یک عبادت ظاهری، کلیشهای و محدود نیست بلکه عبادت اسلام، شور است و در مسجد که اسلام آن را مکانی برای عبادت قرار داده این شور وجود دارد.
مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی به تعبیر امیرالمومنین (ع) در مورد جوان که قلبش خالی است، فطرت بیداری دارد و هرجا لطافت باشد جوان جذب میشود، اشاره کرد و گفت: اگر مساجد از پیرایهها و سلیقههای شخصی، از تک بعدی و فقط عبادی بودن دور شود و جایگاهی برای سیاست، اقتصاد و مباحث اجتماعی باشد قطعا اینمباحث جذابیتهایی را دارند که جوان جذب میشود.
نوری با اشاره به اینکه مسجد وقتی ایجاد شد به عنوان یک رسانه ایجاد شد و همه ابعاد رسانهای را به همراه داشت، تصریح کرد: مساجدی که به مباحث روز میپردازند و نقش رسانهای خود را به درستی ایفا میکنند حتما جوان را جذب خواهند کرد.
وی با بیان اینکه مسجد باید پاسخگوی تمام نیازهای جوانان باشد، افزود: نماز در مسجد فقط نباید خوانده شود بلکه به تعبیر مقام معظم رهبری “نماز باید در مساجد اقامه شود” اقامه نماز چیست؟ اقامه نماز یعنی اینکه به تمام ابعاد روحی، اجتماعی، جسمی و خانوادگی یک انسان توجه شود و این چنین اقامهای قطعا جذاب و برطرف کننده نیازها است.
مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی گفت: جوانی که نیازش برآورده شود قطعا حضورش در مسجد پر رنگتر خواهد شد؛ مساجد اگر خوب نقش ایفا کنند، میتوانند حضور جوانها را به همراه داشته باشند.
نوری خاطرنشان کرد: اگر مسجد به هویت حقیقی خودش برگردد و از حالت فوارهای به کار چشمهای و قناتی خود برسد، برخی از چیزها به تعبیری خود به خود ایجاد میشود.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از سازمانها که نتوانستند بارهای خود را بردارند، بارهای خودشان را روی دوش مساجد میگذارند، افزود: مساجد این بارها را برمیدارند اما این کار به مسائل سرعت و عمق نمیدهد و به طور یقین مسجد کارها را از سازمانها بهتر پیش خواهد برد.
مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی گفت: اگر هویت و ساختار مسجد، امام جماعت مسجد و ارکان درونی مسجد تقویت شود و مسجد به هویت واقعی خودش برگردد، خیلی از آسیبهای اجتماعی را نخواهیم داشت.
نوری با اشاره به اینکه پیشگیری میکنیم تا آسیب های اجتماعی به وجود نیاید، تصریح کرد: اگر هم آسیب های اجتماعی به وجود آمد، این چشمه چون از دل مسجد جوشیده آنقدر زلال است که زلال بودن و گوارا بودن آن قطعا شفایی برای آسیبهای اجتماعی خواهدبود.
وی با بیان اینکه تلاش میکنیم موانعی که از فعال شدن مسجد جلوگیری میکند را از سر راه برداریم، افزود: همچنین سعی میکنیم زمینه سازی و عواملی که می تواند به فعال شدن مسجد کمک کند را ایجاد کنیم و در این ۵ سالی که مرکز رسیدگی به امور مساجد ایجاد شده است با توجه به اینکه یک سازمان دولتی نیستیم، کارهای خوبی با توجه به توان، ظرفیتو محدودیتهای فرواوانی انجام شده است.
مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی با اشاره به اینکه بسیاری از مساجدی که زمینههای آنها فراهم بوده است برای جوانان در ابعاد مختلف برنامه دارند، گفت: برنامههای قرآنی مخصوص جوانان، مباحث معرفت افزایی و مسائل ازدواج جوانها از جمله برنامه هایی است که در مساجد برگزار میشود.
نوری با اشاره به اینکه سازمان تبلیغات اسلامی برنامههای حمایتی در مورد آسیبهای اجتماعی در مساجد اجرا کرده است، خاطرنشان کرد: مساجدی که ظرفیت داشتند ظرفیت آنها کاملا فعال است و مساجد آماده اند با همراهی و کمک سازمانها به فعالیتهای خود ادامه بدهند.
وی افزود: ان شا الله ظرفیت جوانهای مسجدی در مساجد فعال شود و این جوانان برای مسجد بمانند.
انتهای پیام/۴/۱۴/۱۳۲