هود لامینارآزمایشگاهی

هود آزمایشگاهی اتاقکی از جنس استیل دارد و جلوی آن شیشه سکوریت عمودی قراردارد که به صورت برقی بالا و پایین می رود و بواسطه سهولت در استفاده، باعث می شود کاربر تسلط مناسبی بر روی دستان خود داشته باشد.

.
برای کنترل کردن ذرات و میکروارگانیسم های موجود در هوای محیط آزمایش از یکی از تجهیزات آزمایشگاهی به نام هود لامینار یا هود میکروبی استفاده می شود. بررسی ها، حاکی از آن است که فعالیت هایی مثل میکروب شناسی (یا کشت میکروب)، تهیه اسید و سانتریفیوژ باعث ایجاد و شکل گیری آئروسل یا ذرات معلق درهوا می شود که موجب مبتلا شدن پرسنل به بیماری می گردد. به صورت کلی کار هودهای ایمنی زیستی جداسازی این ذرات از هوا است.
هود آزمایشگاهی در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرد؟
در آزمایشگاه ها برای حفاظت از پرسنلی که با مواد عفونی کار می کنند.
حفاظت از پرسنل دربرابر تجزیه نمونه هایی که موجب ایجاد آلودگی می شود.
برای جلوگیری از منتشر شدن آلودگی در هوا بر اثر کار با مواد شیمیایی .
برای انجام کار های معمولی که با انگل ها، باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها (پاتوژن ها)، کشت های سلولی و شرایطی که با تولید سم در ارتباط است، از هود آزمایشگاهی استفاده می شود.
هود آزمایشگاهی اتاقکی از جنس استیل دارد و جلوی آن شیشه سکوریت عمودی قراردارد که به صورت برقی بالا و پایین می رود و بواسطه سهولت در استفاده، باعث می شود کاربر تسلط مناسبی بر روی دستان خود داشته باشد. این هودها دارای اشعه ماوارء بنفش، پریز برق، فن سانتریفیوژ قوی کم صدا و سیستم کنترل دیجیتال تایمر لامپ یووی و کانتر عمر فیلتر هپا هستند. کار مکش مجرا های هوایی تصفیه هوای موجود در هود لامینار، بوسیله فیلتر هپا و دور کردن ذرات عفونی آزمایشگاه از طریق فیلتر هپا است.
هودهای ایمنی زیستی به سه گروه تقسیم می شوند
انواع هود های لامینار به ۳ کلاس مختلف تقسیم می شوند. از هود های لامینار کلاس ۱ برای کار با مواد شیمیایی استفاده می شود.
از هود های کلاس ۲ جهت کار با مواد عفونی در آزمایشگاه استفاده می شود که ۴ دسته و مدل A2 و A1 ،B2،B1 را در خود جای می دهد.
هود لامینار کلاس ۳ برای کار با مواد و عوامل بیولوژیک بسیار خطرناک استفاده می شود.
نحوه کار با هود لامینار
حتما قبل از اینکه با هود لامینار کار کنید این موارد را رعایت فرمائید:
حداقل بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه فن سانتریفیوژ دستگاه را روشن بگذارید تا آئروسل ها از محیط حذف شوند.
سطح داخلی هود را توسط الکل ضدعفونی کنید.
سعی کنید همواره در انتهای هود فعالیت کنید.
وسایل و نمونه های اضافی که در داخل هود وجود دارد را خارج کنید.
اگر هود شما به لامپ ماوراء بنفش تجهیز شده است، توسط الکل آن را هفته ای یکبار تمیز کنید.
هنگامی که کارتان با هود تمام شد، آن را با الکل ضدعفونی کنید و بعد از گذشت۱۰ الی ۲۰ دقیقه هود را خاموش کنید
بعد از خاموش کردن لامپ دستگاه، پنجره شیشه ای جلوی هود را ببندید.
اگر می خواهید هود فعالیت مطلوبی داشته باشد آن را به دور از جریان هوا (پنجره ها یا درب ها) نگه دارید.
بهتر است جهت استفاده از یک شعله، هود دارای لوله کشی گاز باشد.
کاربرد هود لامینار
همانطور که گفته شد با استفاده از هود لامینار محیطی عاری از ذرات و آئروسل ها خواهیم داشت که امکان بسیاری از تست ها را برای ما فرآهم می آورد که در کنار آن عوامل بیماری زا و آلوده کننده را برای پرسنل ایمن می سازد و خطرات کار را برای ما کاهش می دهد. بر این اساس می توان گفت مهمترین کاربرد اصلی هود لامینار ایجاد محیط استریل است.
تفاوت هود لامینار و هود شیمی
هود شیمی در آزمایشگاه هایی مورد استفاده قرار می گیرد مهمترین چالش آنها پخش شدن بخارات و گازهای سمی حین کار با مواد شیمیایی در محیط آزمایشگاه در صورتی که کاربرد هود لامینار در آزمایشگاه هایی است که نمونه مورد مطالعه آن ها میکروارگانیسم ها هستند و احتمال پخش شدن آیروسل (ذرات آلوده معلق در هوا) حین کار با این مواد به شدت زیاد است. برای اطلاع بیشتر از تفاوت هود لامینار و هود شیمی در کاربرد و روش استفاده این مطلب را بخوانید.
فیلتر های هود لامینار
هود های لامینار از فیلتر های با بازدهی بالا یا اصطلاحا هپا بهره می گیرند، تا بتوانند ذرات را تا ۰.۳ میکرون حذف کنند که روش های مختلفی برای به دام انداختن ذرات در داخل الیاف فیلتر هپا وجود دارد.
وظیفه اصلی هودهای لامینار
هود های لامینار در اصل وسیله ای برای حفظ محیط استریل هستند. در همین راستا اگر کاربر دستگاه هود لامینار را قبل و بعد از استفاده بوسیله الکل ۷۰ درصد و لامپ یووی تایپ سی و فیلتر هپا H13 از آئروسل و میکروارگانیسم ها عاری کند، دستگاه هود لامینار قادر است تا با کار دائم فن در حین کاربری و چرخش جریان، محیط را استریل نگه دارد و آسیب های ناشی از کار با مواد بیوهازارد را برای کاربر دستگاه به حداقل برساند.
لذا توجه داشته باشید، در صورت استفاده ناصحیح از هود های لامینار، عملکرد مناسبی را نمی توانید از آن انتظار داشته باشید.
انتهای پیام/۴
مطلب بالا تبلیغاتی است و خاورستان آن را تأیید و رد نمی‌کند.