مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی:

هیچ ارتباط مستقیمی بین پساب فاضلاب و آنفلوانزای فوق حاد پرندگان وجود ندارد

قندهاری در مورد صحبت‌های مطرح شده در خصوص ارتباط آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با پساب فاضلاب، گفت: هیچ ارتباط مستقیمی بین پساب فاضلاب و آنفلوانزای فوق حاد پرندگان وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حدود یک ماه می‌شود که شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی پساب فاضلاب بیرجند را به منظور تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی در رودخانه شاهرود رهاسازی کرده است.
چند روزی می‌شود در خراسان‌جنوبی شاهد آلودگی سه واحد از مرغداری‌های نزدیک شهر بیرجند به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان هستیم و این مسئله باعث معدوم‌سازی مرغ و تخم‌مرغ‌های این تعداد مرغداری شده است. با توجه به این‌که صحبت‌هایی در خصوص احتمال شیوع این بیماری به دلیل پساب فاضلاب بیرجند مطرح بود با مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی گفت‌وگو کردیم.
احمد قندهاری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان‌جنوبی در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: امروز صبح با حضور تمام مدیران کل جهاد کشاورزی، دامپزشکی، آب و فاضلاب، نمایندگان و معاونان محیط زیست و بهداشت جلسه جامع مدیریت کیفیت منابع آب استان در شرکت آب منطقه‌ای تشکیل شد.
وی افزود: هیچ ارتباط مستقیمی بین پساب فاضلاب و آنفلوانزای فوق حاد پرندگان وجود ندارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی بیان کرد: این آنفلوانزا مربوط به مهاجرت پرندگان مهاجر وحشی از عرض‌های شمالی کره زمین به مناطق گرمسیری از جمله برکه‌ها، بندها و دریاچه سدها می‌تواند باشد.
قندهاری عنوان کرد: ایزولاسیون مرغداری‌ها و واکسیناسیون به موقع طیور و پرندگان در واحدهای پرورشی راهکار مبارزه با این آفت همه‌گیر در دنیا است.
وی اظهار کرد: برنامه مدیریت پساب فاضلاب این‌گونه مصوب شد که جهاد کشاورزی طی هفته آینده نسبت به ارئه الگوی کشت مناسب اقدام کند و بر این اساس مجوزهای لازم از سوی آب منطقه‌ای صادر شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: با توجه به محدودیت‌های شدید منابع آبی در دشت بیرجند، شهرداری، کویر تایر، شهرک صنعتی، مراکز پژوهشی و تحقیقاتی در مسیر پساب، باید فضای سبز خود را در بلند مدت و میان مدت با پساب مورد تأیید محیط زیست آبیاری کنند.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۴/ ۴