استاندار خراسان جنوبی:

هیچ تحرکی از دستگاه‌های متولی برای رفع مشکلات آب مشاهده نمی‌شود/ آب منزل مدیرعامل آبفار را قطع کنید

استاندار خراسان جنوبی گفت: ظاهرا مشکل کم آبی در روستاها برای شما عادی شده در حالی‌که باید دستگاه‌های مختلف در زمینه حل مشکل کم آبی روستاها بسیج شوند اما هیچ تحرکی از استانداری و شرکت آب و فاضلاب روستایی به عنوان دستگاه تخصصی مشاهده نمی‌کنم.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی، امشب در شورای حفاظت از منابع آب استان با اشاره به سفرهای شهرستانی که برای مشاهده مشکلات از روستاها دارد، اظهار کرد: در سفرهای شهرستانی کمبود آب در روستاها مهمترین مشکل مردم است و مردم در روستاها نارضایتی زیادی از وضعیت آب شرب دارند.
وی افزود: در جلسات مختلف به دنبال آب ژرف و کارست برای ۵۰ سال آینده هستیم در حالی که امروز در روستاها ما مردم آب خوردن ندارند و از تشنگی می‌میرند.
در قبال حل مشکلات مردم مسئول هستیم
استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه باید در قبال حل مشکل مردم در این گرمای هوا احساس مسئولیت کنیم و بدانیم با گرمای هوا مردم با تنش آبی مواجه می‌شوند، گفت: اگر برای رفع مشکل کم آبی نیاز است سایر دستگاه‌ها یا نیروهای مسلح نیز بسیج شوند تا مردم در روستاها فصل تابستان کمترین تنش آبی را داشته باشند.
معتمدیان اظهار کرد: اگر در این خصوص نیاز به اعتبار است سازمان برنامه و بودجه با همکاری فرمانداری‌ها اعتبار مورد نیاز را تامین کند تا در این ۲ ماه تابستان حجم آبرسانی به روستاها افزایش داشته و چند برابر شود.
وی تاکید کرد: آب یک نیاز معیشتی و حداقل درخواست مردم است. لذا حل این مشکل با توجه به مطالبه به حق مردم وظیفه ما مسئولان است که مرتفع شود اما گاهی اوقات در برخی از زمینه‌ها کوتاهی می‌شود.
افزایش حجم آبرسانی به روستاها با هر هزینه‌ای
استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه با این افزایش دما در تابستان امسال نمی‌توانیم هر اقدامی را براساس مقدار اعتبارات در دسترس انجام دهیم، اظهار کرد: باید با هر هزینه‌ای حجم آبرسانی سیار به روستاها را افزایش دهیم تا بخشی از دغدغه مردم حل شود.
معتمدیان با بیان اینکه مردم نسبت به آبرسانی سیار منتقد هستند که باید برای رفع مشکل آنان تلاش شده و موضوع آبرسانی سیار به روستاها مدیریت شود، افزود: ما آدم آهنی که نیستم که همیشه یک مسیر ثابت را برویم، هم اکنون فصل گرما است و مردم بیشترین فشار را در زمینه آبرسانی سیار تحمل می‌کنند باید این مشکل چاره اندیشی شود.
عُرضه نداریم مشکل مردم را حل کنیم!
وی با بیان اینکه تکلیف روستاهای زیر ۲۰ خانواری که در استان آب ندارند چیست؟ چه کاری برای حل مشکل آنان انجام شده یا باید انجام داد؟ تاکید کرد: باید در این ۲ ماه تابستان به هر نحوی که شده مشکل آب مردم روستایی را حل کنیم چراکه در آستانه بحران هستیم و در این شرایط عُرضه نداریم مشکل مردم را حل کنیم! در حال حاضر مشکل آب شرب مردم است که باید برای مرتفع شدن مشکل چاره اندیشی شود.
عادی شدن مشکل آب شرب در روستاها برای متولیان امر
استاندار خراسان‌جنوبی خطاب به متولیان تامین آب شرب روستایی، افزود: ظاهرا مشکل کم آبی در روستاها برای شما عادی شده در حالیکه باید دستگاه‌های مختلف در زمینه حل مشکل کم آبی روستاها بسیج شوند اما هیچ تحرکی از استانداری و شرکت آب و فاضلاب روستایی به عنوان دستگاه تخصصی مشاهده نمی‌کنم.
معتمدیان خاطرنشان کرد: در یکی از روستاهای شهرستان طبس یکی از روستائیان پیشنهاد خوبی برای درک مشکل کم آبی مردم توسط مسئولان ارائه کرد و پیشنهاد این بود که مسئولان باید یک ماهی در روستاها زندگی کنند که متوجه مشکلات ما بشوند.
آب خانه مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی خراسان‌جنوبی را قطع کنید!
وی خطاب به مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی، تصریح کرد: دغدغه تامین آب و حل مشکل آبی روستاها را در شما دیده نمی‌شود لذا دستور می‌دهم آب منزل شما را قطع کنند تا روزی یک ساعت به آب دسترسی داشته باشید.
استاندار خراسان‌جنوبی با تاکید بر اینکه این دستور جدی است و حتما باید انجام شود چراکه این امکان وجود دارد، تصریح کرد: آمار دقیقی از دغدغه‌های مردم در بحث مشکلات آب در روستاهای استان دارم ان‌شاءالله شما هم یک ساعت آب در روز را تجربه کنید و ببیند که بی‌آبی چه گونه است.
معتمدیان اظهار کرد: طی یک هفته آینده در خصوص حل مشکل کم آبی روستاها برنامه جدی و عملیاتی می‌خواهم و نباید در این خصوص نارضایتی وجود داشته باشد.
وی عنوان کرد: تا پایان هفته جاری شرکت آب و فاضلاب روستایی با همکاری دهیاران به صورت کوتاه مدت وضعیت آبرسانی سیار را مدیریت و حجم آب ارسالی را افزایش دهد.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به به آمار ارائه شده توسط مدیرکل جهاد کشاوزی خراسان جنوبی که مطرح کرد در زمینه اجرای طرح های نوین آبیاری به صورت تخته گاز عمل می‌کنیم و در این راستا رتبه چهارم کشور را داریم، گفت: این طرح‌ها به صورت نیم گاز هم انجام نمی‌شود و گازی در اجرای طرح ها نمی‌بینیم.
ارائه آمارهایی که با عمل یکی نیست
معتمدیان بیان کرد: همیشه مسئولان استان آمار ارائه می‌دهند که در فلان زمینه رتبه اول تا چهارم را داریم اما عمل این گونه نیست.
انتهای پیام/۱۲۷