تحقق مطالبات کارگران معادن طبس از امکانات رفاهی تا مشکلات بیمه ای پس از سفر رییس جمهور

در حالی که شایعاتی مبنی بر اخراج کارگران معترض در جریان بازدید رئیس جمهور از معدن زغالسنگ طبس مطرح شده است، اما مسئولان این موضوع را کذب محض دانسته و بر تحقق حدود صددرصدی مصوبات این سفر تاکید می کنند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، در ۱۹ شهریورماه امسال بود که آیت‌‌الله سیدابراهیم رئیسی در سفر به خراسان‌جنوبی، ‌از معدن زغال‌سنگ پروده طبس بازدید کرد. در این بازدید، کارگران از مشکلات عدیده خود در حوزه محیط های اسکان کارگری، مشکلات بیمه ای و … گلایه کردند.

رئیس جمهور هم در جمع کارگران این مجموعه، اظهار داشت:  کارگران نباید نگران بیمه، دستمزد و سختی کار خود باشند و این از موضوعات مهم است.

وی بیان داشت: معادن شهرستان طبس زمینه توسعه فراوانی دارد و باید زیرساخت‌های آن تکمیل شود که اگر این منطقه و معادن آن درست توسعه پیدا کند نیاز کشور کاملا برطرف و نیازی به واردات نداریم.

مهلت ۲۰ روزه برای حل مشکلات

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه شهرستان طبس کاملا این استعداد را دارد، اضافه کرد: تحقق این موضوع منوط به ۲ شرط اساسی تکمیل زیرساخت‌ها و پرداخت کامل حقوق کارگران است.

رئیسی در پاسخ به مطالبات کارگران معدن زغال‌سنگ طبس با تأکید بر اینکه نظام پیمانکاری باید کاملا متحول و به هیچ عنوان نباید حقوق کارگران ضایع شود، خاطرنشان کرد: از هم‌اکنون به مدت ۲۰ روز حداکثر به پیمانکاران وقت می‌دهم که وضعیت زندگی کارگران را در اینجا متحول و اگر این اقدام را در این مدت انجام ندهند، اقدام لازم را انجام می‌دهم.

رصد مشکلات و اقدات توسط معاون وزیر

پس از بازدید رئیس جمهور از معادن طبس و شنیدن درد و دلهای کارگران، در ۲۳ شهریورماه هم شاکرمی معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای بررسی بیشتر وضعیت به طبس سفر کرد.

مطابقت فهرست حقوقی تامین اجتماعی کارگران معدن زغالسنگ با میزان دریافتی، بازسازی خوابگاه های کارگری، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل برای همه کارگران، توجه به حق ۴درصد بیمه مشاغل سخت و زیان آور و تسریع در احداث پایگاه امداد و نجات شرکت زغالسنگ پروده از مهمترین مصوبات جلسه معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با نمایندگان کارگران و پیمانکاران شرکت زغالسنگ پروده طبس بود.

اخراج کارگران معترض!؟

اما اکنون و با گذشت حدود یک ماه از جریان بازدید رئیس جمهور از این معادن، موارد ناخوشایندی مطرح شده که کارگران معترض در جریان بازدید رئیس جمهور از معدن زغالسنگ از کار اخراج شده اند و علاوه بر آن، هزینه مناسب سازی و مرمت خوابگاه های کارگری هم از حقوق کارگران معدن کسر شده است.

خبرنگار خاورستان، میزان تحقق مصوبات سفر رئیس جمهور و همچنین اخبار مطرح شده در خصوص اخراج و کسر حقوق کارگران را مورد پیگیری قرار داد.

هیچ کارگری اخراج نشده

رمضان کریتی مدیرعامل شرکت زغالسنگ طبس در خصوص اخراج کارگران و کسر حقوق آنها، در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: تمام این موارد کذب است، هیچ صحتی ندارد و رد می شود.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ کارگری به خاطر اعتراضش، نه تذکر گرفته و نه اخراج شده است، افزود: علی رغم اینکه نه شرکت و نه پیمانکار، کسی را اخراج نکرده اند، اما طی روزهای اخیر علاوه بر نیروهای پیمانکار، ۲۰ نفر کارگر جدید جذب شرکت تامین نیرو شده اند و مراحل برای جذب ۵۱ نفر نیروی تخصصی دیگر هم در حال انجام است.

ساخت و ساز ارتباطی به حقوق کارگر ندارد

مدیرعامل شرکت زغالسنگ طبس در خصوص کم کردن هزینه های بهسازی و ساخت و ساز از حقوق کارگران هم گفت: این موضوع هم کذب محض است و تاکنون حتی یک ریال هم در این خصوص از حقوق کارگران، پیمانکار و سایر  کارکنان کسر نشده است. ساخت و ساز چه ارتباطی به کارگر دارد که بخواهد از حقوق او کم شود؟ مگر کارگر چقدر حقوق دارد که هزینه ساخت و ساز هم از دریافتی او کم شود؟

کریتی تصریح کرد: این موضوعات را کاملا رد می کنم، چرا که تمام اقدامات توسط خود پیمانکار شرکت الماس مته شمال انجام شده و ما هم به عنوان کارفرما، بر این روند نظارت کامل داشته ایم.

پیشرفت ۹۵ درصدی بهسازی محیط کارگری

وی گفت: مشکلات کارگران در کارگروه پیگیری مصوبات سفر رئیس جمهوری، در حضور مدیران دستگاه های مرتبط و نمایندگان کارگری و کارفرمایی، بررسی و اقدامات انجام شده هم مورد بازدید قرار گرفت. در این خصوص تاکنون بیش از ۹۵ درصد کارها و بهسازی محیط کارگری انجام شده و ۵ درصد دیگر هم زمان می خواهد.

مدیرعامل شرکت زغالسنگ طبس اظهارکرد: در بحث بیمه کارگران، اطلاعات کلی پرداخت بیمه ای برای همه شرکت ها، توسط سازمان تامین اجتماعی دریافت و مورد بررسی قرار گرفته است. چنانچه موردی وجود داشته باشد که بیمه آنها کمتر از مقدار معین رد شده باشد، مابه التفاوت آن توسط پیمانکار به سازمان تامین اجتماعی پرداخت خواهد شد.

مبلغ ۴ درصد مشاغل سخت پرداخت می شود

کریتی درخصوص پرداخت مبلغ ۴ درصد مشاغل سخت هم گفت: این موضوع توسط ما و خود شرکت هم مورد پیگیری بوده است که خوشبختانه اکنون ابلاغیه آن صادر و اجازه داده شده که پیمانکاران این ۴ درصد را اعمال و از ماه آینده پرداخت کنند. این موضوع در محاسبات و قرارداد منعقد شده برای پیمانکار آورده شده و پیمانکار هم باید آن را پرداخت کند.

وی افزود: حقوق پرداختی کارگران مناسب است و کسی به میزان حقوق اعتراضی نداشته است، چرا که همه کارگران از طرح طبقه بندی کارفرما استفاده می کنند و این طرح برای همه کارگران رعایت و حقوق آنها برابر با قانون پرداخت می شود.

تحقق مصوبات سفر رئیس جمهور

محمدعلی اشرفی مدیرکل تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی خراسان جنوبی هم در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: بلافاصله پس از سفر رئیس جمهور، دستوراتی در خصوص مباحث رفاهی، بیمه ای و … کارگران زغالسنگ طبس صادر شد. پس از آن هم در ۲۳ شهریورماه، تیمی با حضور معاون روابط کار وزارت کار به استان عزیمت کرد و جلسه اختصاصی با حضور دستگاه های مرتبط و نمایندگان کارگری و کارفرمایی برگزار شد. در این سفر بازدیدها و رصدهای میدانی انجام شد و امکانات رفاهی و بهداشتی مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه در این زمینه اقداماتی در حوزه مرمت و بازسازی محیط های کارگری انجام شد، گفت: بلافاصله پس از سفر رئیس جمهور، پیمانکار اقداماتی را تحت نظر کارفرما و شرکت زغالسنگ طبس انجام داد که از جمله آن می توان به جمع آوری ابنیه و کمپ های فاقد استاندارد، تجهیز محل اسکان به تخت خواب، تشک، پتو و امکانات رفاهی، کاشی کاری و سنگ کاری، تسطیح محوطه، تامین روشنایی محیطی، بهسازی سیستم های بهداشتی و … اشاره کرد.

فضاسازی در مورد اخراج و تعدیل کارگران صحت ندارد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی خراسان جنوبی افزود: ارزیابی ما این است که اقداماتی که باید انجام می شد، انجام شده است. مباحث مرتبط با طرح طبقه بندی و لیست حق بیمه هم در حوزه کار تامین اجتماعی بوده که احصا و اقداماتی انجام شده است.

اشرفی بیان کرد: هدف ما این است که شرایط محیط کارگری و مباحث مربوط به دستورات رئیس جمهور بخصوص در حوزه معادن زغالسنگ انجام شود و مشکلات کاری، بیمه ای، معیشتی و … کارگران مرتفع شود. تشکیل جلسات اختصاصی در زمینه پیگیری مشکلات و مصوبات هم ادامه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: کارگران در یک نشست و فضای صمیمی درخواست های خود را با رئیس جمهور مطرح کردند، اما فضاسازی در مورد اخراج و تعدیل کارگران اصلا صحت ندارد و بررسی های ما هم این موضوع را نفی می کند. در واقع هیچ گونه اخراجی در کار نبوده، بلکه این شرکت هم اکنون در حال جذب نیرو هم هست.

مصوبات مربوط به تامین اجتماعی محقق شد

محمدی مدیرکل سازمان تامین اجتماعی خراسان جنوبی هم در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: دو مورد از مصوبات سفر رئیس جمهور برای کارگران زغالسنگ طبس بر عهده سازمان تامین اجتماعی بوده است که هر دو مورد پیگیری شده است.

وی افزود: یک مورد اعتراض کارگران در خصوص درخواست آنها برای پرداخت ماهانه مبلغ ۴ درصد مشاغل سخت و زیان آور، توسط پیمانکار به سازمان تامین اجتماعی بود که این موضوع در سال های قبل هم درخواست شده، اما دیوان آن را رد کرده است، چرا که باید این مبلغ در زمان بازنشستگی بیمه شده پرداخت شود و به همین دلیل سازمان تامین اجتماعی مجاز به دریافت ماهانه این مبلغ نیست.

مدیرکل سازمان تامین اجتماعی خراسان جنوبی بیان کرد: اما دغدغه کارگران این بود که چون هر ساله پیمانکاران تغییر می کنند، در زمان بازنشستگی و اعلام ۴ درصد، پیمانکاری برای پرداخت این مبلغ وجود ندارد.

محمدی گفت: چون دیوان این موضوع را رد کرده است، اما مقرر شد تا هر پیمانکاری که رغبت داشته باشد، به صورت اختیاری این مبلغ را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند. بر همین اساس، روز یکشنبه هفته قبل؛ ۱۱ مهرماه، در این خصوص؛ فقط در مورد پیمانکاران زغالسنگ طبس، دستوری صادر شد که این موضوع را به پیمانکاران ابلاغ کرده ایم.

وی با بیان اینکه مطالبه دیگر کارگران هم در خصوص تفاوت دستمزد و بیمه آنها بود، گفت: کارگران مدعی بودند که در حالی که میزان حقوق آنها ۱۰-۸ میلیون تومان است، اما لیست تامین اجتماعی آنها حدود ۳-۴ میلیون تومان رد می شود که این موضوع بعدا و در  زمان بازنشستگی، آنها را متضرر خواهد کرد. در این خصوص اسناد مالی از پیمانکار دریافت و مقرر شد تا لیست های مالی از ابتدای فروردین ماه امسال درست شود که این موضوع هم اکنون در حال اصلاح است.

وی تاکید کرد: بر این اساس؛ عملا هر دو مصوبه مربوط به سازمان تامین اجتماعی در خصوص کارگران معدن زغالسنگ طبس، محقق شده است.

پیگیری احداث پایگاه امداد و نجات شرکت زغالسنگ توسط سازمان صمت

مصوبه دیگر سفر رئیس جمهور مبنی براحداث پایگاه امداد و نجات شرکت زغالسنگ طبس هم به سازمان صمت محول شده که عباس جرجانی رئیس سازمان صمت، از پیگیری برای احداث این پایگاه خبر داد.

از شایعه اخراج تا تحقق مطالبات کارگران

بر اساس این گزارش، موارد مطرح شده در خصوص اخراج کارگران معترض و همچنین کسر هزینه های بهسازی خوابگاه ها از حقوق کارگران، شایعه ای بیش نبوده که توسط مسئولان مرتبط تکذیب شد.

مدیرکل تامین اجتماعی خراسان جنوبی هم از ارتقاء کارگران دارای رتبه ۷ به ۸ از مهرماه و لحاظ کردن تفاوت میزان حقوق دریافتی با لیست بیمه ای کارگران از ابتدای سال ۱۴۰۰ خبر داد.

 

انتهای پیام/۷