واریز سود ۱۳۷ شرکت از طریق سجام/ سود همه شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت هنوز واریز نشده است

مدیرکل نظام‌های پرداخت شرکت‌ سپرده‌گذاری مرکزی گفت: پارسال 130 شرکت و امسال 7 شرکت جدید سود سهام خود را از طریق سجام واریز کردند.

به گزارش خاورستان، حسین قشمی در گفت‌وگو با فارس در مورد اینکه چه زمانی سود مرحله دوم سهام عدالت پرداخت می‌شود، گفت: هنوز واریزی سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر به صورت کامل انجام نشده و به محض اینکه واریز سود شرکت‌ها تمام شود، سود مرحله دوم سهام عدالت نیز از طریق سامانه جامع اطلاعات مشتریان، سجام واریز می‌شود.
قشمی همچنین در مورد واریز سود شرکت‌های بورسی از طریق سجام گفت: شرکت‌هایی که تا پارسال مجامع خود را برگزار کرده بودند و طبق قانون تجارت هشت ماه فرصت داشتند سود خود را برای سهامداران واریز کنند، در سال گذشته ۱۳۰ شرکت سود سهام خود را به صورت متمرکز و از طریق سامانه سجام واریز کردند.
وی افزد: امسال هم برخی از شرکت‌هایی که سال مالی آنها منتهی به ۳۱ شهریور یا ۲۹ اسفند بود سود خود را از طریق سجام واریز کردند که امسال هم حدود ۶ تا ۷ شرکت از طریق سجام واریز سود انجام دادند و تعداد شرکت‌هایی که مایل به واریز سود مجامع خود از طریق سجام هستند، مرتب در حال افزایش است.
مدیرکل نظام‌های پرداخت شرکت‌ سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه گفت: ‌سال گذشته از مجموع حدود ۷۰۰ شرکت بورسی حدود ۴۰۰ شرکت سودده بودند که از این تعداد ۱۳۰ شرکت سود مجامع خود را به صورت متمرکز و از طریق سجام واریز کردند و امسال هم ۲۰ شرکت درخواست واریز سود مجامع خود به صورت متمرکز از طریق سجام شده‌اند.
به گفته قشمی؛ واریز سود از طریق سجام و به صورت متمرکز دارای اهمیت است و به ویژه اینکه حدود ۹۵ درصد از سهامداران به سود خود می‌رسند و این رقم بسیار قابل قبولی برای شرکت‌ها به شمار می‌رود.
به گفته وی، شرکت‌های بورسی از طریق درگاه یکپارچه اطلاعات ذینفعان، درگاه دانا در سامانه سجام ثبت‌نام می‌کنند و از طریق درگاه ذی‌نفعان با وارد کردن شناسه واریزی شرکت در سجام ثبت می‌شوند و از این طریق به راحتی می‌توانند سود مجامع خود را به صورت متمرکز برای سهامداران حقیقی واریز کنند.
مدیرکل نظام‌های پرداخت شرکت‌ سپرده‌گذاری مرکزی در مورد اینکه شرکت‌های بورسی از کجا متوجه شوند، سود پرداخت شده آنها به حساب ذی‌نفعان یا سهامداران رسیده است، گفت: شرکت‌های بورسی که سجامی شده‌اند، از طریق درگاه ذی‌نفعان برای سهامداران پیامک زده می‌شود که شرکتی که درآن سهام دارید، وارد سجام شده و از این پس سود از این روش واریز می‌شود.
وی گفت: برخی شرکتهای بورسی برای شرکت سپرده‌گذاری مرکزی مشخص می‌کنند که سود مجامع آنها به عنوان مثال در یک روز و یا در یک بازه زمانی یک ماهه برای ذی‌نفعان یعنی سهامداران واریز شود و بعد از اینکه سود به حساب سهامداران واریز کردیم ۲-۳ روز صبر می‌کنیم تا برگشتی‌های بانک به دلیل مسدود بودن حساب‌ها و مشکلات دیگر رفع شود و باقیمانده سود به حساب شرکت یا ناشر بورسی برگشت داده می‌شود.
قشمی در مورد کارمزد پرداخت سود به صورت متمرکز از طریق سامانه سجام گفت: براساس نرخ تعرفه ۱۱ سال پیش به ازای هر پرداخت ۲۵۰۰ ریال هزینه گرفته می‌شود که از کارمزد بانکی هم کمتر است، بنابراین اگر یک شرکتی ۱۰۰ هزار سهامدار داشته باشد و ما بخواهیم سود تقسیمی آنها را بین ۱۰۰ هزار نفر به صورت متمرکز انجام دهیم کل کارمزد این کار ۲۵ میلیون تومان خواهد بود.
وی افزود: در حال حاضر برخی شرکت‌های بورسی مانند نماد شوینده اعلام کرده است از اول شهریور سود سهامداران خود را از طریق سجام واریز می‌کند یا شرکت سرمایه‌گذاری صنعت بیمه در نماد وبیمه اعلام کرده از ۴ اردیبهشت‌ماه سود خود را از طریق سجام واریز می‌کند.
به گزارش فارس، تعداد ۸۵۹۶۲ نفر از مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت موضوع «لزوم واریز سود مجامع بورس توسط سامانه سجام» خواستار پیگیری این مساله و پاسخ گویی مسئولان شدند.
انتهای پیام/۴