داروساز خراسان جنوبی مطرح کرد

واکسن آمریکایی قابل اعتماد نیست/ با افتخار واکسن ایرانی دریافت می‌کنیم

زنگویی گفت: داروسازها و افرادی که در جریان علمی تولید واکسن هستند و دوستان من در این رشته، اعلام می‌کنند "اگر واکسن ایرانی به مرحله تولید انبوه برسد با افتخار واکسن ایرانی را خواهیم زد" چراکه این افراد در جریان دقیق واکسن کشور ما از نظر تکنولوژی و داکیومنت‌های علمی هستند.

رضا زنگویی پزشک داروساز خراسان‌جنوبی و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، گفت: با شیوع بیماری کرونا، اقداماتی در داخل و خارج ایران برای ساخت واکسن این بیماری صورت گرفته است.
وی افزود: واکسن تولید ایران از نظر علمی از تکنولوژی بسیار بالایی برخورد است به طوری‌که داروسازهای کشور، علمی‌بودن واکسن ایران را مورد تأیید قرار می‌دهند.
با افتخار واکسن ایرانی دریافت می‌کنیم
رئیس سابق شورای اسلامی شهر بیرجند خاطرنشان کرد: داروسازها و افرادی که در جریان علمی تولید واکسن هستند و دوستان من در این رشته، اعلام می‌کنند “اگر واکسن ایرانی به مرحله تولید انبوه برسد با افتخار واکسن ایرانی را خواهیم زد” چراکه این افراد در جریان دقیق واکسن کشور ما از نظر تکنولوژی و داکیومنت‌های علمی هستند.
زنگویی خاطرنشان کرد: همان‌طور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند واکسن ایرانی یکی از افتخارات ملی ما است، ان‌شاءالله دانشمندان ایرانی واکسنی با کم‌ترین عارضه تولید می‌کنند.
برخی افراد اظهارنظرهای بی‌منطق نسبت به واکسن ایرانی دارند
وی با بیان این‌که متأسفانه افرادی که تخصصی از این موضوع ندارند، شبهاتی راجع به واکسن ایرانی مطرح می‌کنند، گفت: برخی اظهارنظرهای بی‌منطق نسبت به واکسن ایرانی صورت می‌گیرد؛ در صورتی که واکسن ایرانی بسیار خوب، بروز و سرآمد واکسن‌هایی است که اکنون در جهان در حال ساخت است.
این داروساز خراسان‌جنوبی یادآور شد: این واکسن برای همه جامعه علمی، داروسازها، پزشکان و جامعه علمی بسیار موجب افتخار است و افرادی که در زمینه علمی فعالیت دارند می‌دانند که همکاران آن‌ها توانستند با تحقیق همه‌جانبه واکسن خوبی بسازند.
سابقه فرانسه در فرآورده‌های خونی آلوده
زنگویی بیان کرد: در سال ۱۳۶۴ فرآورده‌های خونی آلوده از کشور فرانسه خریداری و وارد کشور شد و به بیماران هموفیلی تزریق شد و مردم ما به ایدز و هپاتیت‌سی مبتلا و تعدادی از هم‌وطنان فوت شدند.
وی تصریح کرد: سابقه خون‌های آلوده نشان می‌دهد که کشورهای خارجی نظیر فرانسه قابل اعتماد نیستند و درست در زمانی که واکسن را به فوریت ساختند، افرادی را می‌خواهند برای آزمایش پیدا کنند.
واکسن آمریکایی قابل اعتماد نیست
عضو چهار دوره شورای اسلامی شهر بیرجند ضمن تأکید بر این‌که رهبر معظم انقلاب فرمودند و عقل سلیم نیز می‌گوید واکسن آمریکایی قابل اعتماد نیست، گفت: نباید سلامتی مردم را به خاطر این‌که واکسن آمریکایی و انگلیسی است به خطر بیندازیم و فکر کنیم تکنولوژی بالایی دارد.
زنگویی با بیان این‌که تجربه نشان می‌دهد انگلیس و آمریکا قابل اعتماد نیستند، افزود: اخبار را که رصد می‌کنیم شاهد مرگ تعدادی از افرادی که واکسن شرکت فایزر را تزریق کردند هستیم؛ همه این‌ها نشان می‌دهد این‌ها قابل اعتماد نیستند.
وی با بیان این‌که نگاه کشورهای دیگر در مورد واکسن این است که با آزمایش واکسن اطمینان حاصل کنند، افزود: همچنین بخش اقتصادی نیز مورد توجه است و می‌خواهند واکسن و این داروها را تبدیل به پول کنند.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند، با بیان این‌که ساخت بهترین واکسن جهان در ایران نشان می‌دهد که باید به واکسن داخلی اعتماد کرد، گفت: قابل اعتماد نبودن کشورهای دیگر و کارنامه نادرستی که در حوزه بهداشت و درمان دارند نشان می‌دهد نباید به آن‌ها اعتماد کنیم و این عدم‌اعتماد کار درستی است تا سلامت مردم به خطر نیفتد.
زنگویی بیان کرد: همکاران ما خیلی محکم از واکسن داخلی دفاع می‌کنند اما متاسفانه برخی از افراد دانسته و نادانسته درباره واکسن داخلی اظهارنظر می‌کنند در حالی که نمی‌دانند روال ساخت این واکسن چگونه است، چه تکنولوژی بالایی دارد و چقدر این واکسن محکم است.
وی ضمن تاکید بر این‌که همکاران من در صنعت داروسازی می‌گویند ما واکسن ایرانی را با افتخار خواهیم زد، گفت: این واکسن از نظر سلامتی شرایط لازم را دارد.
این داروساز یادآور شد: اگر کسی می‌خواهد قضایای دهه ۱۳۶۰ مانند فرآورده‌های خونی آلوده که بلای زیادی سر کشور ما آورد، تکرار نشود، باید به داخل اعتماد کند.
انتهای پیام/۵/ ۱۴/ ۴