رئیس انستیتو پاستور ایران:

واکسن مشترک ایران و کوبا یکی از شاهکارهای تولید واکسن کووید ۱۹ می‌شود/ اجرای مرحله نهایی کارآزمایی بالینی در بهمن و اسفند/ چرا نباید از واکسن آمریکایی و انگلیسی استفاده کرد؟

بیگلری خبرهای خوشی از تولید واکسن مشترک ایران و کوبا داد و گفت: با ورود این واکسن قدم بسیار خوبی در ایجاد ایمنی مردم برداشته خواهد شد.

به گزارش خاورستان، علیرضا بیگلری در گفت‌وگو با خبرنگار موج‌رسا، با اشاره به حضورش در کوبا در راستای پروژه مشترک تولید واکسن کرونا با این کشور اظهار کرد: ایران یکی از باسابقه ترین کشورهای منطقه در امر ساخت واکسن است و انستیتو پاستور نیز نشان داده که نخستین موسسه‌ای است که در خاورمیانه اقدام به تولید واکسن کرده است.
وی افزود: سالهاست که واکسن‌های ایرانی در داخل مرزها تولید شده و می‌توان گفت که قریب به اتفاق ایرانی‌ها یکی از واکسن‌های انستیتو پاستور را دریافت کرده و در بدنشان تزریق شده است.
رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه تجربه بسیار خوبی در انستیتو پاستور و رازی در امر واکسن سازی در داخل کشور وجود دارد، ابراز کرد: حدود ۴۰ سال پیش نوع و روش تولید واکسن تغییر پیدا کرده و واکسن‌های با فناوری زیستی ساخته می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه تنها کشوری که به ایران تکنولوژی واکسن داده کوبا است عنوان کرد: حدود دودهه پیش تکنولوژی ساخت واکسن هپاتیت B به انستیتو پاستور ایران منتقل شده است که درصد بسیار بالایی از ایرانی‌ها این واکسن را دریافت کردند.
بیگلری بیان کرد: با ورود فناوری ساخت واکسن هپاتیت B از کوبا به ایران نه تنها ایران توانایی ساخت واکسن با فناوری زیستی را پیدا کرد، بلکه این صنعت در داروسازی ایران نیز شکل گرفت. به طوری که اولین گروهی که در کوبا آموزش دیدند همان هایی بودند که علاوه بر تولید واکسن داروهایی با این تکنولوژی را تولید کردند.
همکاری مشترک
وی خاطرنشان کرد: با تصویب مجلس شورای اسلامی قرار شد یکی از واکسن‌های مورد نیاز به نام پنومونی یا ذات الریه نیز در ایران ساخته شود، به همین خاطر قراردادی با دولت کوبا در سال ۹۸ منعقد شد که همکاری مشترک دو کشور را در ساخت واکسن ذات الریه ممکن می‌کرد.
رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه تولید واکسن پنومونی یا ذات الریه یکی از پیچیده ترین و سخت ترین تولیدات در زمینه واکسن است، عنوان کرد: تعداد کشورهایی که صاحب تکنولوژی این واکسن هستند، کمتر از انگشتان یک دست است.
وی با بیان اینکه بعد از شیوع کرونا در دنیا کوبا با اینکه ابتلا بسیار کمی داشت اما تولید واکسن‌های متعددی را آغاز کرد، گفت: در ایران نیز ۱۷ گروه شروع به ساخت واکسن کرونا کردند که یکی از آنها واکسن مشترک با کوبا است.
بیگلری با اشاره به اینکه واکسن مشترک ایران و کوبا بر مبنای زیرساخت پنومونی است، اضافه کرد: برنامه تولید مشترک در دو کشور ایران و کوبا شکل گرفت و وقتی این واکسن تولید شد در آزمایشات حیوانی بسیار خوب عمل کرد و چون باید سه فاز انسانی را پشت سر می‌گذاشت، در فاز یک در کوبا بسیار موفق عمل کرد و نشان داد که بسیار ایمن و بی خطر و بی ضرر است.
وی با بیان اینکه واکسن تولید مشترک ایران و کوبا از پیشرفته ترین فناوری های تولید واکسن بهره می برد، گفت: این تکنولوژی باعث می شود تا واکسن هم بی خطر و بی ضرر باشد و هم ایمنی بسیار خوبی را ایجاد ‌کند و اکنون این تولید مشترک در فاز یک انسانی ایمنی بسیار خوبی را در کنار بی ضرر بودن ایجاد کرد.
رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه فاز دو انسانی نیز حدود یک ماه پیش در کوبا شروع شد که اکنون با همکاری ایران پیش می رود، اظهار کرد: با توجه به مذاکراتی که هفته قبل در کوبا داشتیم و همچنین نتایج بسیار خوب مرحله دو قرار است مرحله سوم انسانی در کوبا و ایران انجام شود.
وی با اشاره به اینکه مطمئن هستیم که این واکسن مطمئن و کارا است، گفت: در ماه‌های بهمن و اسفند کارآزمایی مرحله سوم واکسن برای جمعیت بزرگی بین ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر مورد بررسی قرار خواهد گرفت و با توجه به نتایجی که از کارآزمایی یک و دو داریم امیداوریم در مرحله سه نیز که در ایران و کوبا است، نتایج خوبی بگیریم تا وارد فاز عمومی استفاده از واکسن شویم.
خبرهای خوش برای مردم
بیگلری با بیان اینکه ایمنی و کارایی این واکسن در بزرگسالان، افراد مسن و افرادی که دارای بیماری زمینه ای هستند نتیجه بسیار خوبی داشته است، افزود: تمامی گروه‌ها می‌توانند از این واکسن بدون هیچ نگرانی استفاده کنند که خبر بسیار خوشی برای مردم است.
وی تصریح کرد: با ورود این واکسن که تولید مشترک دو کشور ایران و کوبا است، قدم بسیار خوبی در ایجاد ایمنی مردم برداشته خواهد شد.
رئیس انستیتو پاستور ایران بیان کرد: ایران خوشبختانه با علم به اینکه این فرصت، فرصت بی نظیری است برای قدرتمندسازی زیرساخت‌های تولید واکسن اقدام کرده است و اکنون ۱۷ گروهی که در ایران بر روی تولید واکسن کار می‌کنند بر روی همه روشهایی که در دنیا وجود دارد، کار می‌کنند.
وی با بیان اینکه تمامی فناوری های واکسن در داخل پیش می‌رود، گفت: اینکه کدام یک از این واکسن ها از فاز حیوانی و فازهای یک، دو و سه انسانی بیرون می‌آید، باید منتظر بمانیم.
بیگلری تصریح کرد: در ساخت واکسن دو نکته بسیار مهم است، اول اینکه ساخت واکسن پوششی است یعنی هر کشوری بتواند سه واکسن بسازد زیرساخت‌های این سه واکسن می‌تواند برای تولید چندین واکسن نیز استفاده شود چرا که واکسن‌ها در برخی موارد شبیه به هم هستند و هرچقدر کشور بتواند واکسن بسازد تعداد واکسنهایی که امکان ساخت دارند نیز افزایش می‌یابد.
وی با بیان اینکه فقط ساخت واکسن‌های اولیه سخت است، گفت: وقتی این تکنولوژی جاافتاد، زیرساختهای آن با فناوری واکسن جدید باعث می‌شود تا بتوان واکسن‌های بعدی را ساخت. دوم اینکه واکسن یک چهار راه و تقاطع برای علوم مختلف است یعنی کشوری که واکسن می‌سازد در مهندسی ژنتیک، رشته ایمنی شناسی، داروسازی و خیلی از رشته‌های دیگر پیشرفت بسیار زیادی می‌کند یعنی همه این علوم در ساخت واکسن کاربرد دارند.
رئیس انستیتو پاستور ایران با تاکید بر اینکه ساخت واکسن باعث می‌شود علوم دیگر کشور نیز به روز و قدرتمند شود، افزود: سرمایه گذاری روی واکسن ارزشمند بوه و با توجه به پیشینه بسیار قدرتمند کشور در دهه‌های قبل اکنون وقت آن است که از این فرصت کووید ۱۹ استفاده کرده و زیرساختهای تولید واکسن را از همه طرق ممکن تقویت کنیم چرا که بیماری کووید آخرین بیماری از رده بیماریهایی نیست که به واکسن نیاز خواهند داشت یعنی در سالهای آینده نیز تکراری از این بیماریها داریم و آن موقع ما ارزش این سرمایه گذاری را به چشم خود می‌بینیم.
واکسن بی خطر با ایمنی بالا ساخت ایران و کوبا
وی عنوان کرد: با توجه به اینکه همه دنیا کوبا را به عنوان یک واکسن ساز باتجربه می‌شناسند و ایران نیز سابقه طولانی در زمینه واکسن دارد، در خصوص واکسن کرونا از لحظه طراحی دقت بسیار زیادی به خرج دادیم که ایمنی و کارایی بالایی داشته باشد یعنی واکسن تولیدی مشترک ایران و کوبا در بین واکسن‌های تولیدی در دنیا از دقت بسیار بالایی برخوردار است و نوع فناوری به کار برده شده نیز کاملا بی خطر است.
بیگلری تصریح کرد: باید تکرار کنم که واکسن مشترک ایران و کوبا با توجه به فناوری استفاده شده ایمنی زایی بسیار بسیار بالایی دارد و به طور یقین بعد از موفقیت در کارآزمایی مرحله ۳ در بین واکسن های تولید شده در دنیا یکی از شاهکارهای تولید واکسن خواهد بود که قدرت ایران و کوبا را در طراحی و ساخت یک واکسن مشترک نشان می‌دهد.
وی با بیان اینکه واکسن مشترک ایران و کوبا در عین ایمن بودن، کارایی بسیار بالایی دارد، تصریح کرد: با توجه به مراحل کارآزمایی می‌توان پیش بینی کرد که این واکسن یکی از برترین واکسن‌های کووید ۱۹ در دنیا خواهد بود.
رئیس انستیتو پاستور ایران در خصوص عوارض واکسن های خارجی که مقام معظم رهبری نیز نسبت به آن هشدار دادند، گفت: یکی از اصول مهم در واکسن این است که واکسن‌ها معمولا می‌توانند عوارضی از خودشان داشته باشند و این به نوع و نحوه ساخت برمی‌گردد که به فناوری به کاربرده شده مربوط می‌شود.
وی بیان کرد: برخی از واکسن‌ها نوع و نحوه ساخت شان مشخص است به طوری که ویروس کشته شده و غیرفعال می‌شود و بعد به بدن تزریق می‌شود که عوارض آن به فناوری به کاربرده شده برمی‌گردد اما چون با این فناوری سالها آشنا هستیم و بشر تعداد زیادی از واکسن ها را ساخته و استفاده کرده است، بنابراین عوارض آن را می‌دانیم.
چرا نباید واکسن آمریکایی و انگلیسی زد
بیگلری افزود: ما عوارض برخی از واکسن های نوترکیب و … را می‌دانیم اما با توجه به اضطراری که در دنیا به خاطر کووید ۱۹ ایجاد شد، باعث شد تا یکسری از واکنس‌هایی ساخته شود که بشر هنوز از آن راه برای تولید واکسن استفاده نکرده بود که یک مورد آن راه ام.آر. ان. ای( روش به کار برده شده در واکسن آمریکایی) است که برای نخستین بار از این روش استفاده می‌شود.
وی اظهار کرد: ممکن است این واکسن ایمنی و کارایی نیز داشته باشد اما باید توجه کرد که کارآزمایی‌های بالینی کوتاه مدت است، یعنی این واکسن های خارجی ممکن است عوارضی داشته باشند که بعد از پنج سال و یا ۱۰ سال خود را در جمعیت نشان دهد و به همین خاطر یک علامت سوالی است که فعلا جوابی برای آن وجود ندارد.
رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه از لحاظ علمی از بدون عوارض بودن این واکسن ها نمی‌توان مطمئن صحبت کرد، گفت: در خصوص واکسن انگلیسی Astra Zeneca نیز تاحدودی از عوارض آن خبر داریم اما واکسنی نیست به صورت گسترده از تکنولوژی آن استفاده شده باشد و به همین خاطر باید سالها بگذرد تا عوارض این نوع واکسن‌ها مشخص شود.
وی با اشاره به اینکه اکنون ۱۷ گروه ایرانی بر روی واکسن کرونا کار می‌کنند، عنوان کرد: در خود انستیتو پاستور دو واکسن دیگر نیز توسط شرکتهای دانش بنیان در حال تولید است که علاوه بر این دو گروه یک واکسن مشترک ما با کشور کوبا ساخته می‌شود.
بیگلری با بیان اینکه یکی از واکسن‌های ایرانی وارد فاز انسانی و کارآزمایی مرحله یک شده است، افزود: یک یا دو شرکت دیگر ایرانی نیز در هفته‌های آینده وارد فاز یک کارآزمایی بالینی خواهند شد.
انتهای پیام/۴