رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند:

واکسیناسیون سالمندان در خراسان‌جنوبی آغاز شد/ شناسایی ۱۲۹ نمونه جدید ابتلا به کرونا در استان

دهقانی گفت: واکسیناسیون سالمندان در خراسان جنوبی از صبح امروز به صورت نمادین در مرکز سلامت جامع شهری توحید آغاز شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمددهقانی فیروزآبادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در مورد آخرین وضعیت ابتلا به کرونا در خراسان‌جنوبی اظهار کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۸۶ آزمایش جدید در استان انجام شده که منجبر به شناسایی ۱۲۹ مورد مثبت شده است. از این تعداد ۲۴ بیمار بستری و ۱۰۵ بیمار سرپایی هستند.
وی افزود: تعداد موارد مثبت شناسایی شده به تفکیک ۲۲ مورد مربوط به شهرستان قاین، ۷ مورد زیرکوه، ۵ مورد درمیان، دو مورد سربیشه، ۵۱ مورد بیرجند، ۶ مورد فردوس، ۷ مورد سرایان، ۱۲ مورد طبس، ۸ مورد خوسف و ۹ مورد نهبندان است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: در حال حاضر ۳۱۴ بیمار بستری تنفسی در بیمارستان‌های استان داریم که ۲۰۹ بستری مثبت، ۲۷ نفر در بخش مراقبتهای ویژه و ۶ نفر مثبت بدحال هستند.
دهقانی عنوان کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته یک مورد فوت ناشی از کرونا در استان گزارش شده و شمار فوتی های ناشی از کرونا در استان به ۸۱۵ مورد رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته ۵۱۰ آزمایش سریع در استان انجام شده که ۱۳۴ مورد مثبت بوده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: تعداد نمونه های سریع نیز به تفکیک در شهرستان قاین ۵ نفر، زیرکوه دو نفر، درمیان یک نفر، بیرجند ۹۰نفر، بشرویه ۵ نفر، فردوس ۱۲ نفر، سرایان ۷ نفر، طبس ۹ نفر و نهبندان سه نفر است.
دهقانی افزود: از ابتدای شیوع کرونا ۵۲ هزار و ۲۱۷ آزمایش در استان انجام شده که ۳۲ هزار و ۹۹۸ نمونه منفی و ۱۹ هزار و ۲۱۹ نمونه مثبت گزارش شده است. همچنین طی این مدت ۱۸ هزار و ۱۹۵ مثبت بهبود یافته یا قرنطینه خانگی ثبت شده است.
آغاز واکسیناسیون سالمندان در خراسان‌جنوبی
وی از آغاز واکسیناسیون سالمندان در خراسان جنوبی از صبح امروز به صورت نمادین در مرکز سلامت جامع شهری توحید خبر داد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند عنوان کرد: حدود ۱۶ هزار نفر ثبت نام شده در سامانه سیب افراد ۸۰ سال به بالا هستند که بر اساس دستور العمل وزارت بهداشت گروه اولی از افراد جامعه هستند که واکسیناسیون برای آنها انجام می‌شود.
دهقانی اظهار کرد: افرادی که پرونده الکترونیکی آنها کامل است، اطلاعاتشان در سامانه ثبت است و از طریق مراقبین سلامت با این افراد تماس گرفته می‌شود و زمان حضورشان برای تزریق واکسن به آنها اعلام خواهد شد.
وی عنوان کرد: همچنین افرادی که پرونده الکترونیکی آنها کامل نیست نیز از طریق مراقبین سلامت با این افراد تماس گرفته می‌شود، اطلاعات اخذ و در سامانه ثبت خواهد شد و در نوبت واکسیناسیون قرار خواهند گرفت لذا هیچ نیازی به مراجعه به مراکز جامعه سلامت نیست.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تاکید کرد: هیچ سایتی برای ثبت‌نام و ورود اطلاعات اعلام نشده و واکیسناسیون به صورت کاملا رایگان قرار است صورت بگیرد. مردم آگاه باشند تا مورد سو استفاده قرار نگیرند.
دهقانی خاطر نشان کرد: ان‌شاءالله در مرحله اول حدود دو هزار واکسن در سطح استان به سالمندان تلقیح خواهد شد.
وی ادامه داد: از مراحل بعدی واکسن که تدریجا به دست ما خواهد رسید، سهم سالمندان کنار گذاشته و تلقیح می‌شود و به تدریج گروه‌های سنی بعدی را هم بعد از اتمام این گروه سنی ادامه خواهیم داد تا ان‌شاءالله بتوانیم پوشش واکسیناسیون کاملی را در سطح استان خراسان جنوبی برای هم استانی‌ها فراهم کنیم.
انتهای پیام/۱۲۷