رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند:

واکسیناسیون موجب عادی‌انگاری مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی نشود

دهقانی گفت: واکسیناسیون تا نیمه اول سال آینده طول خواهد کشید. لذا واکسیناسیون که در حال انجام است باعث نشود که مردم فکر کنند شرایط عادی شده چون به هیچ عنوان اینگونه نیست و بایستی رعایت پروتکل های بهداشتی رعایت شود.

به گزارش خاورستان به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، پنجاهمین جلسه ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا ویروس ظهر امروز سه شنبه ۹۹/۱۲/۱۲ در محل سالن همایش های دکتر فروزانفر دانشگاه برگزار شد.
محمد دهقانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در این خصوص گفت: در طی این پنجاه جلسه برگزار شده ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا ویروس، حدود ۷۴۳ مصوبه به تصویب رسیده که جهت اجرا به واحد های زیربط ابلاغ شده است.
وی افزود: این جلسات به طور منظم و مکرر هر هفته برگزار می شود و وضعیت استان و مراکز ارائه دهنده خدمت در بخش درمانی و بهداشت رصد و مشکلات و معذلاتی که با آن مواجه هستیم، در مورد آن ارائه راهکار و تصمیم گیری می شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در خصوص ۶۴۰ دز سهمیه دریافتی واکسن کرونا گفت: از این تعداد ۴۵ دز مربوط به سهمیه بنیاد شهید و امور ایثارگران بوده که بر اساس اولویت تزریق خواهد شد، ۲۰۰ دز مربوط به مراکز تحت پوشش اداره کل بهزیستی است که به افراد سالمند و افراد دارای بیماری زمینه ای تحت پوشش این مرکز تزریق می شود، بخشی مربوط به مراکز بهداشتی است که کسانی که در مراکز ۱۶ ساعته خدمت می کنند و با موارد مشکوک و مثبت سرپایی سروکار دارند و همچنین کسانی که کار نمونه گیری از بیماران مشکوک را انجام می دهند را شامل می شود.
دهقانی افزود: باقیمانده نیز سهم بیمارستان ها است که به ترتیب اولویتی که اعلام شده، بخش های آی سی یو بیماران کرونایی، بخش عادی بیماران کرونایی، بخش اورژانس و به ترتیب سایر قسمت ها، به کلیه پرسنلی که آنجا مشغول ارائه خدمت هستند اعم از پزشکان متخصص، پرستاران و نیروهای خدماتی بر اساس سهمیه ای که مشخص شده در بیمارستان های کل استان واکسیناسیون صورت خواهد گرفت.
وی اظهار کرد: همچنین سهمیه های بعدی واکسن که به دست ما برسد، بر اساس همین اولویت تقسیم می شود تا پرسنل حوزه سلامت واکسیناسیون کاملشان انجام شود. زمان دقیق تحویل محموله سوم مشخص نیست ولی احتمالا طی دو سه هفته آینده محموله سوم به دست ما می رسد و سهمیه خود را دریافت خواهیم کرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خاطرنشان کرد: واکسیناسیون خیلی محدود انجام می شود وزمان خیلی زیادی طول می کشد تا واکسن های وارداتی و تولیدی کشور خودمان به آن اندازه ای برسد تا آنقدر جمعیتی را تحت پوشش قرار دهد که بتواند ایمنی جمعی ایجاد کند.
دهقانی تصریح کرد: واکسیناسیون تا نیمه اول سال آینده طول خواهد کشید. لذا واکسیناسیون که در حال انجام است باعث نشود که مردم فکر کنند شرایط عادی شده چون به هیچ عنوان اینگونه نیست و بایستی رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله شستشوی مکرر دست ها، استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی عدم حضور در تجمعات و عدم انجام تردد های غیر ضرور رعایت شود.
انتهای پیام/۴