مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی خبر داد

وجود بیش از ۳ هزار موقوفه مرتبط با محرم در خراسان جنوبی

حجت الاسلام بخشی‌پور با اشاره به این‌که سه هزار و 864 موقوفه مرتبط با محرم در خراسان‌جنوبی وجود دارد، افزود: این موقوفات دارای رقبات زیادی هستند که 487 رقبه با نیت روضه‌خوانی، سه هزار و 252 رقبه با نیت تعزیه‌داری و دو هزار و 681 رقبه با نیت اطعام و عزاداری است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت‌الاسلام پرویز بخشی‌پور مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی ظهر امروز در نشست خبری، اظهار کرد: طی کمک‌های مؤمنانه در دهه ولایت و امامت ۱۵ هزار پرس غذای گرم و ۱۲۰ رأس گوسفند قربانی و بین نیازمندان توزیع شد.
وی با اشاره به این‌که سه هزار و ۸۶۴ موقوفه مرتبط با محرم در خراسان‌جنوبی وجود دارد، افزود: این موقوفات دارای رقبات زیادی هستند که ۴۸۷ رقبه با نیت روضه‌خوانی، سه هزار و ۲۵۲ رقبه با نیت تعزیه‌داری و دو هزار و ۶۸۱ رقبه با نیت اطعام و عزاداری است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی مطرح کرد: در استان موقوفات بسیار قدیمی مرتبط با محرم داریم که قدیمی‌ترین موقوفه مربوط به شهرستان سربیشه با ۳۲۲ سال قدمت است.
بخشی‌پور از اجرای طرح سوگواره بصیرت عاشورایی در ایام محرم و صفر امسال خبر داد و افزود: امسال با توجه به شیوع و گسترش ویروس کرونا برنامه‌های عزاداری محرم و صفر با حفظ پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.
وی با اشاره به نیات واقفان در خصوص موقوفات محرم، تصریح کرد: زیرساخت‌های لازم برای اجرای نیات در مناطق سفید و کم‌خطر وجود دارد و در خصوص سینه‌زنی و زنجیرزنی نیز این مهم در فضای باز بقاع متبرکه استان اجرا می‌شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی با اشاره به برگزاری مراسم محوری عزاداری در امامزادگان باقریه بیرجند، بیان کرد: طی ۱۰ روز اول ماه محرم سخنران ویژه‌ای برای حضور در امامزادگان باقریه(ع) بیرجند دعوت شده و عزاداری در این مکان در فضای باز و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه به‌علت ویروس کرونا در بقاع متبرکه استان هیچ‌گونه پذیرایی در زمان اجرای مراسمات ماه محرم امسال نخواهیم داشت، عنوان کرد: بحث توزیع آب بسته‌بندی به‌صورت لیوانی نیز در دستور کار قرار دارد.
بخشی‌پور با اشاره به اینکه موقوفات مرتبط با اطعام محرم به ‌صورت بسته‌های غذایی و معیشتی و طبخ عذای گرم انجام خواهد شد، بیان کرد: نماز ظهر عاشورا و تاسوعا در فضای باز بقاع متبرکه استان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار می‌شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی برپایی خیمه‌های معرفت، برگزاری همایش رهروان زینبی و برگزاری مراسم شیرخوارگان حسینی، یادبود سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، همایش احلی من‌العسل در بقاع متبرکه مناطق سفید و کم‌خطر را از دیگر برنامه‌های سوگواره بصیرت عاشورایی اعلام و خاطرنشان کرد: همچنین توزیع و نصب پرچم عزا در اماکن مذهبی و منازل پیرامون این اماکن انجام می‌شود.
انتهای پیام/ ۱۳۲