مدیرکل جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی مطرح کرد

وجود بیش از ۳۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در خراسان‌جنوبی

مدیرکل جهادکشاورزی خراسان جنوبی گفت: در مرحله دوم باید چاه‌های غیرمجاز تعیین تکلیف شوند که در استان بیش از 300 حلقه چاه غیرمجاز داریم و بعد باید نسبت به خرید چاه‌های کشاورزی کم بازده اقدام شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، غلامرضا قوسی مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی شب گذشته در شورای حفاظت از منابع آبی اظهار کرد: تاکنون سامانه نوین آبیاری در ۲۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی خراسان‌جنوبی انجام شده که تا پایان سال جاری این رقم به بیش از ۳۰ هزار هکتار افزایش پیدا می‌کند.
وی افزود: تعهد امسال ما اجرای ۸ هزار و ۸۰۰ هکتار سامانه نوین آبیاری است که تاکنون در ۲۰ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی خراسان جنوبی طرح نوین آبیاری مطالعه و نقشه برداری شده است.
مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: از ابتدای امسال سامانه‌های نوین آبیاری در یک‌هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان انجام شده است.
قوسی با بیان اینکه رتبه چهارم کشور را در زمینه اجرای طرح‌های نوین آبیاری داریم، گفت: سال گذشته نیز طرح‌های نوین آبیاری در بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی استان انجام شده است.
هوشمند سازی ۷۰ درصد چاه‌های کشاورزی در استان
وی با اشاره به اجرا و تصویب طرح سازگاری با اقلیم و کاهش حجم آبی چاه‌های کشاورزی استان، اظهار کرد: ابتدا باید تمام چاه‌های کشاورزی استان هوشمندسازی شوند که این طرح تنها در ۷۰ درصد چاه‌های کشاورزی اجرا شده است.
وجود بیش از ۳۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در خراسان‌جنوبی
مدیرکل جهادکشاورزی خراسان جنوبی گفت: در مرحله دوم باید چاه‌های غیرمجاز تعیین تکلیف شوند که در استان بیش از ۳۰۰ حلقه چاه غیرمجاز داریم و بعد باید نسبت به خرید چاه‌های کشاورزی کم بازده اقدام شود، اما آب منطقه ای خراسان جنوبی در ابتدا به سراغ سهل ترین روش کاهش برداشت آب از چاه‌های کشارزی مجاز رفته است.
قوسی با بیان اینکه اگر به سراغ کاهش برداشت از چاه‌های کشاورزی مجاز برویم، مهاجرت روستائیان افزایش و شاهد تنش های اجتماعی در استان خواهیم بود، تصریح کرد: با اختلال در بخش کشاورزی در تولید مواد خام برخی صنایع که از بخش کشاورزی تامین می‌شود نیز اختلال ایجاد خواهد شد.
وی عنوان کرد: برای مدیریت و جبران آب در بخش کشاورزی پروژه‌هایی را تعریف کرده‌ایم که اجرای پروژه‌های سازه‌ای و طرح‌های آبخیزداری و پروژه‌های آب و خاک از جمله این طرح‌ها است.
مدیرکل جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: در طرح‌های آبخیزداری ۱۶۱میلیون مترمکعب استحصال آب خواهیم داشت، میزان صرفه جویی در پروژه های غیرسازه ای ۵۴ میلیون متر مکعب و در طرح های آب و خاک ۱۹۹میلیون متر مکعب خواهد بود.
قوسی افزود: با اجرای این طرح‌ها در استان کسری مخزنی نخواهیم داشت که سراغ کاهش آب چاه‌های کشاورزی برویم.
وی بیان کرد: بیش از ۹ هزار هکتار سامانه نوین آبیاری در خراسان جنوبی در دست اجرا است.
انتهای پیام/۱۲۷