در دیدار نمایندگان منتخب خراسان‌جنوبی با وزیر جهاد کشاورزی مطرح شد

وجود ظرفیت پرورش صنعتی شتر و شترمرغ در خراسان‌جنوبی/۷۳ درصد مشکلات کشاورزان مربوط به محدودیت‌های منابع طبیعی است

نمایندگان منتخب استان خراسان جنوبی با خاوازی وزیر جهاد کشاورزی برای پیگیری مسائل و مشکلات کشاورزی خراسان جنوبی دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، اولین جلسه نمایندگان منتخب استان خراسان جنوبی با خاوازی وزیر جهاد کشاورزی برای پیگیری مسائل و مشکلات کشاورزی استان برگزار شد.
در این نشست حسین خسروی اسفزار منتخب مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان وخوسف در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با اشاره به جمعیت ۸۱ هزار نفری عشایری استان توجه بیشتر به امور مربوط به عشایر را خواستار شد.
توسعه دامداری در خراسان‌جنوبی مستلزم ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیل زنجیره است
وی افزود توسعه دامداری سبک و سنگین بخصوص گسترش شتر داری مستلزم ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیل زنجیره آن در استان است.
منتخب مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان وخوسف در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نبود آزمایشگاه دامپزشکی را یکی از مشکلات دامداران استان بر شمرد و گفت: در صورت مساعدت وزیر و احداث آزمایشگاه دامپزشکی هزینه‌های نگهداری برای دامداران کاهش خواهد یافت.
خسروی اظهار کرد: همچنین پیگیری رفع مشکلات واردات علوفه از کشور افغانستان از دیگر اقدامات موثر در رونق تولید گوشت منطقه است که باید مورد توجه باشد.
مهار رواناب‌ها زمینه توسعه پایدار و پیشگیری از مهاجرت می‌شود/کشتارگاه و کارخانه دباغی پوست شترمرغ در خراسان‌جنوبی اجرا شود
حجت الاسلام مجید نصیرایی منتخب مردم شهرستان‌های فردوس، طبس بشرویه و سرایان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار ضمن تبریک انتصاب کاظم خاوازی به عنوان وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد و افزود: ان‌شاءالله حضور وی در این سمت که از فرزندان استان خراسان جنوبی است زمینه‌های توسعه کشاورزی این استان را فراهم کند.
وی گسترش گفتمان انقلاب، کار و تلاش جهادی، را زمینه ساز فعال کردن ظرفیت‌های استفاده نشده، رونق تولید و اتکای به داخل دانست و گفت: در سال‌های قبل طرح‌های خوبی در حوزه آبخیزداری و آبخوانداری در استان اجرا شده، که به حمدالله طی بارندگی های اخیر همگی آبگیری شده است.
منتخب مردم شهرستان‌های فردوس، طبس بشرویه و سرایان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با توجه به خشکسالی طولانی در سالهای قبل، کنترل روان آب‌ها یکی از دغدغه‌های کشاورزی ، دامپروری و حتی برخی صنایع منطقه است.
حجت الاسلام نصیرایی عنوان کرد: توجه بیشتر بر اجرای طرح‌های مهار روان‌آب‌ها در منطقه می‌تواند زمینه توسعه پایدار و پیشگیری از مهاجرت را موجب شود.
وی احداث کشتارگاه و کارخانه دباغی پوست شترمرغ را یکی از طرح‌هایی برشمرد که باید در استان اجرا شود.
۷۳ درصد مشکلات کشاورزان مربوط به منابع طبیعی و محدودیت‌های اعمال شده است
سلمان اسحاقی منتخب مردم قائنات و زیرکوه در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار با اشاره به چهره علمی کاظم خاوازی انتصاب وی را به‌عنوان وزیر جهاد کشاورزی به مردم تبریک گفت.
وی با اشاره به مشکلات مردم منطقه با محدودیت های ایجاد شده توسط منابع طبیعی خواستار توجه ویژه وی به این مسئله شد.
منتخب مردم قائنات و زیرکوه در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بیان کرد: حدود ۷۳ درصد مشکلات کشاورزان مربوط به منابع طبیعی و محدودیت‌های اعمال شده در استفاده از زمین‌های کشاورزی است.
اسحاقی گفت: شواهد میدانی نشان می‌دهد قبل از خشک سالی‌های اخیر این زمین‌ها زیر کشت بوده و با توجه به بارندگی های اخیر امکان بهره‌برداری از آن وجود دارد اما محدودیت های اعمال شده مانع از فعالیت کشاورزان می‌شود.
لزوم ایجاد ایستگاه تحقیقات شتر در خراسان‌جنوبی
مصطفی نخعی منتخب مردم نهبندان و سربیشه در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار اظهار کرد: محصولاتی نظیر عناب، زرشک، زعفران، پسته و … محصولاتی تولیدی در خراسان جنوبی است که در کشور و حتی در دنیا منحصر به فرد است.
وی افزود: گسترش کشاورزی مدرن و هدایت کشاورزان منطقه از کشاورزی سنتی به سمت کشاورزی مدرن باعث ایجاد ارزش بیشتر برای کشاورز و توسعه اقتصاد منطقه می‌شود.
منتخب مردم نهبندان و سربیشه در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با توجه به پشتوانه علمی خاوازی خواستار تدوین نقشه راه برای توسعه علمی کشاورزی کشور هستیم.
نخعی عنوان کرد: ایجاد ایستگاه تحقیقات شتر از دیگر مواردی است که با توجه به اقلیم منطقه می‌تواند در رشد دامداری استان مفید باشد.
وی با تایید چالش‌های ایجاد شده در منطقه توسط منابع طبیعی، گفت: این مسایل علاوه بر بحث کشاورزی، سرمایه گذاری در معدن و راه بیرجند – نهبندان را نیز دچار چالش کرده است.
منتخب مردم نهبندان و سربیشه در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی یکی دیگر از محدودیت‌های کشاورزان منطقه را بحث سقف برداشت از چاه موتور‌ها دانست و اظهار کرد: اگر چه حفاظت از منابع آب زیرزمینی وظیفه همگانی و اقدام شایسته‌ای است اما اعمال این محدودیت‌ها بر منابع آبی مشترک با افغانستان، در حالی که این کشور بدون هر گونه محدودیتی در حال استفاده از این منابع است از دست دادن سهم کشور است که خواستار بررسی و تجدید نظر در اجرای این قوانین هستیم.
وجود ظرفیت پرورش شتر و شترمرغ به صورت صنعتی در خراسان‌جنوبی/ تشکیل کارگروه اصلاح قوانین
در این دیدار کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی با تشکر از این‌که منتخبان مردم استان خراسان جنوبی در مجلس یازدهم با جدیت پیگیر مطالبات مردم منطقه هستند ابراز خرسندی کرد و افزود: ظرفیت‌های طبیعی استان امکان توسعه صنایعی مانند، پرورش صنعتی شتر و شترمرغ را دارد که می‌توان با ایجاد زنجیره کامل این صنایع به اشتغال و توسعه اقتصادی منطقه کمک کرد.
وی در خصوص تسهیل کسب و کار و رفع موانع تولید در بخش کشاورزی و دامپروری، گفت: کارگروهی تشکیل شده است تا قوانین و دستورالعمل‌ها را اصلاح کند و ضمن در نظر گرفتن منافع بلندمدت کشور قوانین مزاحم و دست و پاگیر، امضاهای طلایی و مواردی که احتمال ایجاد فساد در آن وجود دارد، حذف گردد.
وزیر جهادکشاورزی بیان کرد: اعتبارات کشاورزی در ردیف‌های بودجه کشور در سال‌های گذشته ضعیف و کم بنیه در نظر گرفته شده است در حالی که بخش عمده‌ای از اشتغال و امید در تعداد گسترده از مردم در این صنعت وجود دارد .
خاوازی گفت: با توجه به تحریم‌های اخیر در بحث کود و سم با مشکل مواجه هستیم اما در بخش آبخیزداری امکان مساعدت بیشتر وزارت کشاورزی وجود دارد.
در پایان حجت الاسلام و المسلمین نصیرایی با اشاره به بارندگی های اخیر و امید کشاورزان منطقه به بهره برداری بیشتر از منابع کشاورزی از وزیر محترم جهاد کشاورزی دعوت کرد که در اولین سفر به استان خراسان جنوبی سفر کند تا از نزدیک مشکلات کشاورزان منطقه بررسی شده و تدابیر لازم در این خصوص اتخاذ گردد. تا ان‌شاالله با حضور وزیر و در منطقه موانع و مشکلات برطرف شده و قبل از پایان فصل کشت از این نعمت الهی کشاورزان بیشترین بهره را ببرند.
انتهای پیام/۱۲۷