مدیر کل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف وامور خیریه خبر داد

وجود ۱۹۰ هزار موقوفه در کشور/ ۳۰۰ زندانی غیرعمد به وسیله وقف آزاد شدند

مدیر کل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف وامور خیریه گفت: در کشور حدود 190 هزار موقوفه وجود دارد که مردم از آثار برکات و خیرات آن بهره‌مند می‌شوند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت الاسلام محمد نوروزپور مدیر کل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف وامور خیریه صبح امروز در همایش استانی یاوران وقف خراسان‌جنوبی، با اشاره به این‌که وقف صدقه جاریه است، اظهار کرد: وقف آثار ماندگاری دارد که در طول تاریخ باقی می‌ماند.
وی افزود: دهه وقف به این دلیل قرار داده شده است که در مدت ۱۰ روز فرصت خوبی برای متولیان وقف باشد تا آثار، برکات و خیرات وقف را بیان کنند.
مدیر کل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف وامور خیریه گفت: در کشور حدود ۱۹۰ هزار موقوفه وجود دارد که مردم از آثار برکات و خیرات آن بهره‌مند می‌شوند.
وی با اشاره به این‌که بسیاری از وقف‌ها در خصوص مراکز درمانی بوده است، افزود: بیش از ۵۵ درصد مراکز درمانی شهر تهران شامل بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و درمانگاه‌ها موقوفه است.
نوروزپور یادآور شد: بسیاری از مردم نمی‌دانند برخی از مراکز درمانی موقوفه است که باید مدیران آن مجموعه این موقوفات را اطلاع رسانی کنند.
مدیر کل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف وامور خیریه تصریح کرد: برخی از موقوفات بیش از یک هزار سال به آن عمل میشود که از جمله آن موقوفه‌ای در شیراز بوده که به ۱۱۲۰ سال قبل برمی‌گردد و در جهت عزاداری امام حسین(ع) و اطعام عزاداران انجام می‌شود.
وی با اشاره به این‌که این وقف‌ها کفایت نمی‌کند و مردم باید نسبت به وقف‌های جدید تشویق شوند، ادامه داد: در سازمان اوقاف کشور اتاق‌های مشاوره وقف تشکیل شده و احصای نیازهای جامعه از وظایف ما است.
مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف وامور خیریه با اشاره به این‌که وقف‌ها باید متناسب با نیاز روز جامعه و شهر باشد، گفت: اگر شهری نیاز به بیمارستان یا مرکز درمانی دارد باید وقف در راستای ساخت بیمارستان برای آن شهر باشد.
نوروزپور با بیان این‌که بحث وقف‌های مشارکتی یکی از سیاست‌های سازمان اوقاف است، خاطرنشان کرد: بر روی وقف جدید و متناسب با نیاز روز جامعه سرمایه گذاری شود و یکی از سیاست‌های جدید سازمان این بوده کارهایی که مورد نیاز است در در آن سرمایه گذاری شود.
وی به سرمایه گذاری سازمان اوقاف در خدمات پزشکی، اشاره کرد و افزود: خدمات دندان پزشکی در کشور گران بوده که سازمان اوقاف از جوانان استان شیراز در زمینه ساخت ایمپلنت‌های دندانی حمایت کرده و این ایمپلنت‌ها تولید می‌شود.
مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف وامور خیریه، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را یکی دیگر از خدمات این سازمان بیان کرد و گفت: برای دور زدن تحریم‌ها از ساخت وسایل جراحی عمل باز حمایت و سرمایه گذاری شده است.
مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف وامور خیریه با اشاره به این‌که وقف در حوزه خدمات اجتماعی نیز فعال است، گفت: در مهرماه امسال زمینه آزادی ۳۰۰ زندانی غیرعمد کشور به وسیله وقف فراهم شده و در ماه ربیع الاول جاری هم تعداد دیگری از زندانیان آزاد می‌شوند.
نوروزپور یکی دیگر از برنامه‌های سازمان اوقاف را حمایت از تولید موتورسیکلت‌های برقی بیان کرد و افزود: تولید این نوع موتورسیکلت‌ها در کاهش آلودگی هوا نیز تاثیرگذار است و قیمت آن یک سوم نوع خارجی است.
وی با بیان این‌که سازمان اوقاف در بخش کاشت گیاهان دارویی و صادرات آن سرمایه گذاری کرده است، افزود: همچنین این سازمان در بحث دامداری نیز سرمایه گذاری کرده و در بیرجند وقف در زمینه تولید و تکثیر گوسفندهای افشاری که چند قلوزا هستند حمایت کرده است.
نوروزپور تصریح کرد: ایجاد صندوق پژوهش و فناوری در جهت تامین مالی طرح‌های دانش بنیان و تفاهم نامه با جهاد کشاورری و ایجاد مراکز دام سبک و مولد نژاد خالص از دیگر حمایت‌های سازمان اوقاف است.
وی با اشاره به این‌که امسال ۲۰۰ مرکز افق در بقاع متبرکه کشور راه اندازی شده است، افزود: این مراکز مخفف اجتماعی، فرهنگی و قرآنی است و در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی تلاش می‌کنند.
مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف وامور خیریه با اشاره به این‌که مباحث قرآنی یکی از تاکیدات و مطالبات رهبری است، افزود: در این جهت نهضت حفظ قرآن در مساجد و بقاع متبرکه کشور آغاز شده و یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برای حفظ قرآن ثبت نام کردند.
نوروزپور با اشاره به این‌که سازمان اوقاف در حوزه اشتغال و کارآفرینی از جوانان حمایت می‌کند، افزود: طرح‌های اشتغال‌زا باید در کمیسیون سرمایه‌گذاری استان تصویب و در کمیسیون سرمایه گذاری سازمان اوقف مطرح شود و در صورت تصویب این طرح‌ها در آن سرمایه گذاری می‌شود.
وی افزود: ۴۰ درصد منابع درآمدی موقوفات و بقاع متبرکه برای کارهای فنی و مهندسی سرمایه گذاری شده است.
مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف وامور خیریه تصریح کرد: آرامش بهاری، نشاط معنوی، سوگواره یاس نبوی، سوگواره بصیرت عاشورایی و همایش لبیک یا رسول الله(ص) از جمله برنامه‌هایی است که در طول سال در بقاع متبرکه کشور برگزار می‌شود.
انتهای پیام/ ۱۳۲/ ۱۱/