رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی خبر داد؛

وجود ۲۴۰۰ میلیارد تومان قرارداد در حوزه راه/ آب؛ اولویت اول خراسان جنوبی است

پورعیسی گفت: دو هزار و 400 میلیارد تومان قرارداد در حوزه راه داریم که ان شاءالله پس از عملیاتی شدن تا چهار سال آینده عمده جاده های خراسان جنوبی دو بانده خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مجید پور عیسی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی امروز در نشست خبری ضمن تبریک پیشاپیش روز خبرنگار، اظهار کرد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، هم اندیشی و خرد ورزی و نظام فکری را در راستای اجرای برنامه های بالادستی در استان و کشور ساماندهی می کند.
وی با بیان اینکه در این سازمان معاونت های متعددی وجود دارد و این معاونت ها، مأموریت ها را به گونه ای مدیریت می کنند که سازمان بتواند یک کار واحد و فرایند خاصی را پیگیری کند، افزود: عمده فعالیت هایی که سازمان دنبال می کند رصد توسعه ای استان است .
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی با اشاره به این مطلب که مهمترین معاونت در سازمان مدیریت و برنامه ریزی، معاونت برنامه و بودجه است بیان کرد: از طریق این معاونت می توانیم منابع تأمین اعتبارحوزه هزینه ای و تملک را در استان داشته باشیم و به نحو مطلوب در خصوص آن برنامه ریزی کنیم.
پورعیسی عنوان کرد: معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی یکی دیگر از معاونت های این سازمان است که در حوزه اداری و استخدامی، بحث ساماندهی ، تامین و نگهداشت نیروی انسانی و ساماندهی ساختار، مدیریت و اریابی عملکرد در دستگاههای اجرایی استان و یکی از مهمترین برنامه ها و اهداف این حوزه استقرار و توسعه دولت الکترنیک بوده و به طور کلی میتوان گفت نظارت بر اصلاح نظام اداری را در استان دنبال میکند.
وی در تشریح اهمیت معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت وبرنامه ریزی نیز با بیان اینکه تمامی شاخص هایی که فکر می کنیم باید در سطح استان ارتقا دهیم تا به متوسط کشور برسیم معمولاً از طریق شاخص ها و اعداد انجام می شود، تصریح کرد: به این وسیله می توان فهمید در سنوات گذشته رشد و توسعه در چه حد بوده است و آسیب ها شناسایی و برای رفع آن و رسیدن به هدف مطلوب برنامه ریزی کرد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی گفت: مدیریت آموزش و پژوهش در راستای توسعه فردی کارکنان دولت و انجام پژوهش های کاربردی در استان نقش بسزایی داشته، بالاخص با راه اندازی کانون ارزیابی مدیران در استان کمک بزرگی برای دستگاههای اجرایی و همکاران در دستگاههای اجرایی به شمار می آید که هم در در راستای صرفه جویی و انجام به موقع و صحیح دستورالعمل انتصاب مدیران خواهد بود.
پورعیسی گفت: پیگیری بحث اجرای نظام فنی در سطح استان شهر، روستا، منظر نما، مبلمان شهر، روستا و رتبه بندی پیمانکاران از مهمترین وظایف این مدیریت است.
وی با بیان این که این سازمان، یک فرایند هم اندیشی و خرد ورزی و نظام فکری را در استان و کشور ساماندهی می کند، افزود: سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای مدیران ارشد نظام و استان تصمیم سازی کرده و نقش مشاور را ایفا می کند تا به مدیران کمک کند که در هر موقعیتی، چه اولویت هایی را و در چه زمانی در دستور کار قرار دهند و حمایت شوند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی عنوان کرد: عمده کاری که چند سال اخیر در استان انجام شده پیگیری و رصد برنامه ششم توسعه بوده است. زیرا باید برنامه محور باشیم و زمانی که برنامه ای در کشور طراحی می شود سعی می کنیم برشی از آن را در استان پیاده کنیم.
پورعیسی با تأکید بر اینکه وقتی برنامه ای وجود داشته باشد اولویت ها نیز مشخص است و منابع هم براساس همان برنامه توزیع می شود، تصریح کرد: در چند سال گذشته نگاهی که کشور به خراسان جنوبی داشته بسیار خوب بوده است. چون مسئولان رده بالا متوجه شده اند که ظرفیت های بسیار بالایی در استان وجود دارد. ولی در حوزه های مختلف عدم تعادل هایی وجود دارد و پیش از این هم متأسفانه منابع ضعیفی تزریق شده است.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگاران در این نشست خبری در خصوص اهم فعالیت ها و اقدامات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در سالهای اخیر برای استان اظهار داشت: در سه سال اخیر از طریق پیگیری های سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و مساعدت وزراتخانه ها، در بعضی از سرفصل های منابع مثل راه ، آبخیزداری، قنوات، مباحث پزشکی و دامپزشکی، اعتبارات استان تا چهار برابر افزایش پیدا کرده است.
رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان با بیان این خبر مهم که در حوزه راه، دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان قرارداد داریم که انشاله پس از عملیاتی شدن تا چهار سال آینده عمده جاده های استان دو بانده خواهد شد، گفت: علیرغم شیوع ویروس کرونا، در حوزه بهداشت و درمان نیز توانستیم اعتبارات و نیروی انسانی خوبی جذب کنیم.
پورعیسی در بخشی دیگری از صحبت های خود در جمع خبرنگاران گفت: اگر منبع آب پایدار داشته باشیم باعث می شود که نظام جغرافیایی و منابع طبیعی قدرت و قوت بگیرد.
وی با اشاره به اینکه در حوزه قنوات انتظار داریم ۲۵ درصد منابع آبی را استحصال کنیم و باید تلاش کنیم تا با هدف گذاری و برنامه ریزی آن عدد را به ۵۰ درصد باید برسانیم، اظهار کرد: در این حوزه در ساله های گذشته اگر ۱۰ واحد عدد پول دریافت می کردیم الان به ۱۰۰ واحد ارتقا پیدا کرده است . این دستاورد بسیار مهم و بزرگی است که با تلاش ها و پیگیری های همکاران ما در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و عنایت رییس سازمان برنامه و بودجه کشور محقق شده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با بیان این مطلب که اولویت اول استان خراسان جنوبی در حال حاضر آب ، آبخیزداری، راه، آموزش و بهداشت ومباحث گردشگری است، گفت: از دستاوردهای بزرگ در مباحث مهم و کلان استانی شروع راه آهن، انتقال آب از دریای عمان، و توجه ویژه به حوزه بزرگراه ها، مطالعات گسترده در حوزه معدن برای کامل کردن زنجیره بهره برداری از معادن در راستای بازگشت منافع آن به استان، همچنین مطالعات اساسی در حوزه مرز با تأکید بر باز بودن هر چهار مرز و تقویت روابط خارجی به ویژه در حوزه های اقتصادی است.
پورعیسی اظهار کرد: یکی از کارهای ارزشمند سازمان مدیریت وبرنامه ریزی، تمهید انتقال دانش برای دولت آینده بوده که وقتی دولت جدید مستقر شد دیگر نیاز به مطالعات ژرف نباشد.این برنامه ها به شکل کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت مکتوب شده که در بخش های مختلف کاربرد دارد.
وی در بخش پایانی صحبت های خود در این نشست، پیوندی ایجاد شده با تمامی استان های دارای اشتراکات را اقدام مهم سازمان مدیریت و برنامه ریزی برشمرد و گفت: توانمند سازی نیروی انسانی نیز به شکلی دنبال می شود تا بتوان نیروی ماهر با تجربه و توانمند را شناسایی کرد و دستگاه های اجرایی از طریق نیروهای با پتانسیل بالا بهره وری بیشتری داشته باشند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی ضمن بیان این مطلب که رسانه های استان به ویژه خبرنگاران پرتلاش، متعهد، با انگیزه، و فداکار خراسان جنوبی، با پیگیری های همیشگی خودشان قطعاً در این دستاوردها سهیم هستند و باید همواره قدردان تلا شهایشان بود، اظهار امیدواری کرد: ان شاءالله با توجه ویژه دولت جدید و ظرفیت های موجود در استان، در سالهای آینده شاخص های متعدد خراسان جنوبی بالاتر از میانگین کشوری باشد و مردم خوب استان از رفاه و آسایش و آرامش بیشتری در حوزه های مختلف برخودار باشند.
انتهای پیام/۱۲۷