امام جمعه اسدیه در گفت‌وگو با خاورستان؛

وحدت؛ امنیت آفرین است/ تمام مسئولان کشور پاسخ دولت فرانسه را بدهند

حجت‌الاسلام خزاعی با بیان این‌که نیاز است تمام علمای اسلام در واکنش به اقدام وقیح رئیس جمهور فرانسه اعتراض کنند گفت: باید تمام مسئولان کشور پاسخ دولت فرانسه را بدهند.

حجت‌الاسلام و المسلمین مصیب خزاعی امام جمعه اسدیه در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در مورد هفته وحدت اظهار کرد: وحدت یک اصل در نظام و انقلاب اسلامی است.
وی افزود: منظور از وحدت و نامی که امام خمینی(ره) برای این هفته انتخاب کردند، تقریب است؛ یعنی شیعه و سنی در کنار هم بر مشترکات تکیه کرده و با رعایت ادب، نسبت به مسائل اختلافی بر مشترکات خدا، قبله، قرآن و … تأکید داشته باشند و با در کنار یکدیگر قرار گرفتن به دشمن اجازه ندهند از غیر مشترکات بین شیعه و سنی سوءاستفاده کند.
امام جمعه اسدیه بیان کرد: امروز جامعه اسلامی نسبت به گذشته بیش از همیشه نیاز به اتحاد و تقریب دارد چراکه دشمن از میان مسلمانان افرادی را انتخاب کرده و با ایجاد گروهک‌هایی از جمله وهابیت، طالبان، داعش، القاعده، سحابه و … با دادن فتواهای کفرآمیز علیه سایر مذاهب تفرقه ایجاد کرده و باعث خونریزی و در آمیخته‌شدن خون شیعه و سنی می‌شود.
حجت‌الاسلام خزاعی عنوان کرد: در طرف مقابل، اسرائیل، آمریکا، انگلیس و تمام افراد و کشورهایی که پشت صحنه هستند، کشورهای مسلمان را مورد تمسخر قرار می‌دهند که مسلمانان به دست خودشان از بین می‌روند.
وی اظهار کرد: در حال حاضر نیاز است نسبت به هر زمان دیگری وحدت سرلوحه کار همگان قرار گیرد.
امام جمعه اسدیه گفت: در گذشته افرادی بودند که با توجه به موقعیت، جایگاه و سفرهایی که به کشورهای مختلف داشتند، بحث تقریب را پیگیری کردند که برخی از این افراد شامل امام خمینی(ره)، شیخ شلطوط، علامه سید شرف‌الدین و … می‌شوند. هم‌اکنون نیز نیاز است ما راه این بزرگواران را بیش از پیش ادامه دهیم.
تأسیس مجمع تقریب مذاهب در سال ۱۳۶۹
حجت‌الاسلام خزاعی بیان کرد: بعد از امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری در سال ۱۳۶۹ مجمع تقریب بین مذاهب اسلامی را تأسیس کردند که این مجمع هر ساله همایش‌هایی را جهت افزایش ارتباط بین کشورهای مسلمان برگزار می‌کند.
وی با بیان این‌که راه‌اندازی مجمع تقریب مذاهب تأثیرات بسیار زیادی داشته است افزود: از بین رفتن داعش علاوه بر این‌که یک بُعد آن نظامی بود که جا دارد یاد شهید حاج قاسم سلیمانی، شهدای مقاومت و تمام شهدای مدافع حرم را گرامی بداریم، بُعد دیگر نابودی داعش، مسائل علمی و فرهنگی بود؛ مطرح شدن این مباحث در کنفرانس‌های اسلامی تأثیرات بسیار خوبی داشته است.
امام جمعه اسدیه بیان کرد: تا زمانی که کشورهای مسلمان دشمنانی از جمله آمریکا، اسرائیل و انگلیس دارند، فرقه و نحله‌های تفرقه‌انگیز وجود دارد و پشت پرده همه این فرقه‌ها، استکبار جهانی قرار دارد.
حجت‌الاسلام خزاعی اظهار کرد: مسلمانان در مقابل تفرقه دشمنان وظیفه دارند بر مشترکات خود اتفاق‌نظر داشته، اتحاد و وحدت خود را حفظ کنند. در قرآن نیز آیات زیادی در خصوص وحدت وجود دارد و نیاز است در این آیات تدبر و به پیام‌های آن اندیشیده شود.
وی با بیان این‌که ارزش وحدت و تقریب بسیار زیاد است، گفت: با وجود وحدت، امنیت نیز خواهیم داشت و با وحدت است که اقتصاد کشور درست می‌شود. حتی در این رزوها که شاهد افزایش شیوع ویروس کرونا هستیم اگر مردم با کادر درمان وحدت داشته باشند و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند، کرونا را شکست خواهیم داد.
امام جمعه اسدیه بیان کرد: اگر هر کدام از مذاهب مختلف بخواهد به تنهایی اقدامی انجام دهد، تأثیر مفیدی نخواهد داشت چراکه به تنهایی نمی‌توان کاری انجام داد اما اگر تمام مذاهب با هم اتفاق نظر و وحدت داشته باشند قوی خواهند بود.
حجت‌الاسلام خزاعی عنوان کرد: در برخی از شهرستان‌های تقریبی که شیعه و سنی با وحدت در کنار هم زندگی کرده و ارتباطات اجتماعی بسیار قوی دارند، لازم است مستنداتی از این‌گونه وحدت و اتحاد برای معرفی در سطح کشور ساخته و در رسانه ملی منعکس شود چراکه این اقدامات باعث تقویت اتحاد بین شیعه و سنی در تمام کشور و نا امیدی دشمنان خواهد شد.
تقریب زمینه‌ساز ظهور است
وی تصریح کرد: ایجاد و توسعه تقریب در کشور بحث بسیار مهمی است و باید به آن توجه شود چراکه تقریب زمینه‌ساز ظهور و مانع سوءاستفاده دشمنان از شیعه و سنی خواهد شد.
باید به اقدام وقیحانه رئیس جمهور فرانسه اعتراض کرد
امام جمعه اسدیه با اشاره به هتک حرمت روزنامه فرانسوی نسبت به پیامبر مکرم اسلام حضرت محمد (ص) و تأیید این اقدام وقیح توسط رئیس جمهور فرانسه، اظهار کرد: امروز جا دارد تمام علمای اسلام و دلسوزان از ره‌آوردهای به دست آمده از وحدت و تقریب استفاده کرده و در واکنش به این اقدام وقیح بیانیه صادر کرده و اعتراض کنند.
حجت‌الاسلام خزاعی ادامه داد: دشمن با این اقدام وقیحانه خود چند مسئله را مورد نظر دارد؛ مسئله اول این‌که حدود یکسال می‌شود روزهای شنبه در فرانسه شاهد اعتراضاتی هستیم که رئیس جمهور این کشور می‌خواهد با این اقدام توهین‌آمیز به ساحت مقدس پیامبر(ص) توجه‌ها را از اعتراض همیشگی منحرف کند. مسئله بعد وجود بیش از ۶ میلیون نفر مسلمان در کشور فرانسه و گسترش روز به روز اسلام در این کشور است لذا این اقدام با هدف جلوگیری از پیشرفت اسلام در فرانسه صورت گرفته و مسئله بعدی سنجیدن حساسیت مسلمانان است که می‌طلبد نسبت به توهین رئیس جمهور فرانسه حساس بوده و جلوی این اقدامات وقیحانه گرفته شود که مجدد شاهد توهین‌های دیگری نباشیم.
توسعه بیداری اسلامی و درخشش محور مقاومت
وی با اشاره به توسعه بیداری اسلامی و درخشش محور مقاومت، عنوان کرد: رئیس جمهور فرانسه دنبال این است که به روش‌های مختلف جلوی بیداری اسلامی و محور مقاومت ایستادگی کرده و از گسترش اسلام در قاره اروپا جلوگیری کند.
امام جمعه اسدیه تاکید کرد: در این شرایط کرونایی ما نیز وظیفه داریم با حفظ انسجام اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی اتحاد و تقریب را حفظ کرده تا بتوانیم با این اتحاد اقداماتی را که پیامبر اسلام(ص) در شرایط سخت شعب‌ابی‌طالب دنبال کردند ما نیز دنبال کنیم تا بتوانیم مسلمانان را حفظ کنیم و از شرایط کرونایی عبور کنیم.
حجت‌الاسلام خزاعی به شرایط سخت اقتصادی نیز اشاره کرد و گفت: با وحدت و اتحاد و توجه به مباحث مهم اقتصاد مقاومتی می‌توانیم شرایط سخت اقتصادی را آسان کرده و از پیچ‌وخم‌های اقتصادی عبور کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی جامعه از تمام جهات، بیش از هر زمان دیگری نیاز به وحدت و تقریب بین مردم است.
تمام مسئولان کشور پاسخ دولت فرانسه را بدهند
امام جمعه اسدیه افزود: باید تمام مسئولان کشور پاسخ دولت فرانسه را بدهند و وزیر امور خارجه کشور ایران، سفیر یا نماینده کشور فرانسه در ایران را احضار کرده و برای تکرارنشدن مجدد این اقدامات تعهد گرفته شود.
حجت‌الاسلام خزاعی بیان کرد: لازم است وزارت امور خارجه ایران پویا و فعال باشد و سریع‌تر از سایر کشورهای مسلمان در واکنش به اقدام کشور فرانسه بیانیه بدهد چراکه کشور ایران کشوری است که انقلاب اسلامی را به پیروزی رسانده است.
وی خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله بتوانیم خواسته امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری از وحدت را برآورده ساخته و ادامه دهیم.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۴/ ۴