مدیرکل جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی:

ورود تعاونی‌های روستایی جهت خرید توافقی زرشک/۴۱۱ تن زرشک خریداری شد

مدیرکل جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: به منظور حمایت از کشاورزان تا امروز از طریق صندوق‌های حمایت از محصولات کشاورزی 411 تن زرشک کشاورزان خریداری شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، غلامرضا قوسی مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بعد از ظهر امروز در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی استان خراسان‌جنوبی از خرید توافقی زرشک از کشاورزان خبر داد و اظهار کرد: به منظور حمایت از کشاورزان تا امروز از طریق صندوق‌های حمایت از محصولات کشاورزی ۴۱۱ تن زرشک کشاورزان خریداری شده است.
وی افزود: همچنین توسط تعاونی‌های روستایی نیز خریداری زرشک به صورت توافقی انجام شده که در این راستا در شهرستان درمیان ۲۰ تن، قاین ۳۰ تن و در گازار ۸۰ تن زرشک خریداری شده است.
سید حسین خیریه رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند نیز در این جلسه از برگزاری جلسات متعدد برای حل مشکلات حوزه کشاورزی استان خبر داد و گفت: مسائلی از جمله مشکلات پسته کاران، قیمت گذاری توافقی برای محصول زرشک، بررسی مشکلات حمل و نقل ریلی در ۶ جلسه کمیسیون بررسی شده است.
وی افزود: یکی از بررسی هایی که انجام شده واگذاری دام سنگین پلاک کوبی شده به مرزنشینان با شرایط خاص بوده به منظور ماندگاری مردم در مناطق مرزی چراکه اگر مرز نشینان مهاجرت کنند وظیفه امنیت مرز بر عهده نیروی های نظامی و انتظامی خواهد بود و دولت مجبور به پرداخت هزینه برای امنیت مرز می‌شود.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه کلیه مبادلات تجاری بین ایران و افغانستان به صورت ریالی انجام می‌شود، بیان کرد: اما دستورالعمل بانک مرکزی مبنی بر برگشت حدأقل ۵۰ درصد ارز از طریق سامانه نیما و ۵۰درصد دیگر از طریق واردات غیر برای تمام بازرگانان است لذا این مسئله برای تجار با کشور افغانستان به واسطه مبادلات ریالی مشکلاتی را ایجاد کرده که نیاز به برطرف شدن دارد.
خیریه عنوان کرد: پیشنهاد می‌شود ۱۰۰ درصد رفع تعهد ارزی شرکت‌های صادرکننده استان از طریق صادرات در مقابل واردات به خود یا غیر باشد.
انتهای پیام/۱۲۷