لاریجانی در پاسخ به تذکر رسایی:

وزارت خارجه باید از روند اجرای برجام به مجلس گزارش دهد

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده تهران، خواستار ارائه گزارش تشریحی وزارت خارجه در مورد نقاط مثبت و منفی روند اجرای برجام شد و دستاوردهای برجام را تشریح کرد.

به گزارش خاورستان، در ابتدای جلسه علنی نوبت عصر روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی حمید رسایی نماینده مردم تهران پیش از آغاز رسمی جلسه در تذکر شفاهی، گفت: مطابق قانون مجلس، ۶ ماه از اجرای برجام گذشته و طبق قانون و بند ۲ ابلاغیه مقام معظم رهبری، در صورتی که به هر بهانه‌ای تحریم جدیدی علیه جمهوری اسلامی انجام شود، باید به بند ۳ قانون مجلس عمل شود و مقابله به مثل صورت گیرد.
نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ گفت: مقام معظم رهبری تاکید داشتند که اجرای تعهدات به صورت مرحله‌ای انجام شود، برای این بود که اگر آنها به تعهدات خود عمل نکردند، ما هم در مقابل کاری انجام ندهیم.
وی خواستار ارائه گزارش وزارت خارجه از روند اجرای برجام شد و گفت: ۲۱ فروردین ماه مهلت ارائه گزارش روند اجرای برجام از سوی وزارت خارجه به اتمام رسیده و باید گزارش اجرا ارائه شود.
رسایی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اینکه تحریم‌ها فقط روی کاغذ برداشته شده است، گفت: آن هیأتی که در شورای عالی امنیت ملی برای نظارت در برجام تعیین شده است که مسئولان قبلی به علاوه آقای جلیلی بودند، در این خصوص گزارشی نداده‌اند.
نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: اعضای این کمیته بارها اعلام کرده‌اند که توافق نشده است.
وی تصریح کرد: طبق پیگیری‌های بنده، این هیأت تشکیل جلسه نداده است و تنها یکی، دو بار جلسه داشته است.
در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جلسات هیأت تشکیل شده است؛ نمی‌دانم چه کسی چنین گزارشی را به سمع مبارک شما رسانده است.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه شما گفتید رهبری فرموده‌اند که به صورت پلکانی مواد غنی شده تحویل داده شود، فلسفه‌اش چیزی نبود که شما فرمودید؛ فلسفه‌اش این بود که ممکن است آنها کلک بزنند و اگر ما یکباره مواد را بدهیم، آنها ما‌به‌ازایش را ندهند.
وی افزود: بنابراین در مقاطع مختلف مقرر شد مواد غنی شده تحویل داده شود. خوشبختانه وقتی کار جلو رفت، آنها قبل از آنکه ما مواد را بدهیم، مواد اولیه کیک زرد را دادند. بعد از ۱۰ روز ما مواد غنی شده را دادیم. بنابراین مطلبی که در قانون آمده است، به نحو اکمل انجام شده و خلافی صورت نگرفته است.
لاریجانی با تاکید بر اینکه من موافق ارائه گزارش از سوی وزارت خارجه در مورد روند اجرای برجام هستم، گفت: این هم مثل بقیه امور است. نکات منفی و مثبتی در آن وجود دارد. نباید یک مرتبه همه چیز را سیاه نشان دهیم.
وی در تشریح موفقیت‌های اجرای برجام، گفت: بستن پرونده پی ام دی چیز کوچکی نبود؛ پرونده بسیار پرمشکلی بود که بسته شد.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: فروش نفت نیز در حال انجام است. طبق آخرین گزارش که روز گذشته به بنده داده شد، یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت در حال فروش است که با میعانات گازی، حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه است. قبلاً چنین فروش نفتی انجام نمی‌شد بنابراین کارهایی صورت گرفته است.
لاریجانی تصریح کرد: قبلاً یک میلیون بشکه نفت می‌فروختیم که تلاش داشتند ظرف شش ماه آن را به صفر برسانند و نه تنها با برجام میزان فروش نفت به صفر نرسید، بلکه به یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه افزایش یافت و مشکلی که داریم این است که به خاطر تحریم‌ها، مدتی چاه‌های نفت تعطیل بوده؛ باید گاز به آنها تزریق کنند تا راه بیفتد و بنابراین باید به آنها فرصتی داده شود تا به حد نصاب اوپک برسیم.
وی اظهار داشت: بسته شدن قطعنامه ۱۹۲۹ دستاورد بود.
رئیس قوه مقننه با اشاره به اظهارات رسایی مبنی بر اینکه طرف غربی تلاش دارد مشکلاتی را در مسیر اجرای برجام ایجاد کند، گفت: این اظهارات درست است، باید حتما حواس همه جمع باشد تا در مقابل طرف غربی مقابله به مثل انجام شود.
لاریجانی تصریح کرد: من موافق نظر آقای رسایی هستم، وزارت خارجه باید گزارشی به مجلس ارائه کرده و نکات مثبت و منفی را ارائه کند تا در مقابلش اقدامی انجام شود.
منبع:مهر