عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خاورستان:

وزارت نفت در اجرای طرح سیستمی توزیع گاز عجله کرد/ عدم‌مدیریت در نحوه توزیع، عامل التهاب در بازار گاز مایع

نخعی با بیان این‌که متاسفانه در اجرای طرح سیستمی توزیع گاز مایع خیلی عجله شد گفت: عدم‌مدیریت نحوه توزیع، کاهش سطح تولید و افزایش تقاضا سبب التهاب در بازار توزیع گاز مایع شد.

مصطفی نخعی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، در خصوص مشکل مردم استان در تهیه کپسول گاز مایع، گفت: گاز مایع تولیدی بیشتر از نیاز کشور است؛ ما کمبود گاز مایع نداریم و علت وضعیت کنونی به دلیل تغییر شکل توزیع است.
وی علت تغییر شکل توزیع گاز مایع را جلوگیری از مصرف گاز مایع به عنوان سوخت خودروها دانست و افزود: ۴۰ یا ۵۰ درصد گاز مایعی که در کشور توزیع می شود در خوردوها استفاده می‌شود.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: گاز مایع یک کالای یارانه‌ای است و یارانه زیادی به آن تعلق می‌گیرد و نباید به عنوان سوخت خودرو مورد استفاده قرار گیرد.
نخعی افزود: تفاوت قیمت زیادی بین گاز مایع صادراتی و توزیعی در کشور وجود دارد؛ یارانه زیادی داده می‌شود تا مردم این گاز را برای سوخت خانگی استفاده کنند نه اینکه در خوردوها مورد استفاده قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در راستای عرضه شبکه وزارت نفت را تکلیف کرده است که یک سیستم توزیعی را برای این موضوع تدوین کند.
عضو ناظر مجلس در شورای عالی انرژی گفت: در حال حاضر شرکت ملی فرآورده‌های نفتی با استفاده از سیستم تجارت‌آسان در چند استان به عنوان پایلوت از جمله خراسان‌جنوبی قصد دارد مردم در سامانه ثبت نام و کارت بانکی خود را معرفی کنند تا یک سهمیه در کارت بانکی برای آن‌ها لحاظ شود.
نخعی با بیان این‌که متأسفانه اطلاع‌رسانی در خصوص این سامانه در استان به درستی صورت نگرفته است، گفت: این باید از قبل زمینه‌سازی و به مردم اطلاع‌رسانی و یک بازه زمانی مشخص می‌شد تا مردم بتوانند ثبت نام کنند.
باید در روستاها ثبت نام گاز مایع صورت گیرد
وی یادآور شد: باید ثبت نام متمرکز در مراکز شهرستان‌ها و بخش‌ها نباشد؛ از همه ظرفیت‌ها از جمله دفاتر آی سی تی روستایی استفاده و ثبت نام مردم به درصد قابل قبولی می رسید سپس این طرح اجرا می‌شد.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه در این کار خیلی عجله شد و عده زیادی ثبت نام نکردند و این شلوغی و نابسمانی ها در استان ایجاد شد.
نخعی ضمن تاکید بر این‌که توزیع گاز مایع به درستی مدیریت نشد، گفت: چند روز قبل از تعطیلات تاسوعا و عاشورا به دلیل اینکه مردم نگران تغییر توزیع بودند تقاضا افزایش پیدا کرد؛ اگر فردی یک کپسول نیاز داشت دو کپسول تهیه کرد و هم زمان با این اقدام سطح تولید گاز در کشور افت کرد.
عدم‌مدیریت توزیع گاز مایع و کاهش تولید در بازار التهاب ایجاد کرد
وی تاکید کرد: عدم‌مدیریت نحوه توزیع، کاهش سطح تولید و افزایش تقاضا سبب التهاب در بازار توزیع گاز مایع شد.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: برای حل مشکل گاز مایع در استان خصوصا در نهبندان و سربیشه پیگیری‌هایی با مسئولان وزارت نفت و مسئولان مرتبط با این موضوع صورت گرفته است.
نخعی ضمن تاکید براین‌که باید به درستی به مردم اطلاع رسانی شود تا همه افراد ثبت نام خود را تکمیل کنند، یادآور شد: توصیه ما به مسئولان در مجموعه وزارت نفت، صمت و وزارت کشور این است که مردم را ترغیب به ثبت نام کنند و به درصد قابل توجهی که رسید به مرور این شکل توزیع را اجرا کنند و یک دفعه اجرا نکنند تا شوکی به بازار وارد نشود.
وی یادآورشد: تنها افرادی که ثبت نام می کنند مجاز به دریافت کپسول هستند و این افراد باید شماره کارت بانکی خود را به سامانه معرفی کرده باشند تا سهمیه ای در این کارت بانکی برای آنها لحاظ شود و مانند گذشته به تاسیسات مراجعه و با کشیدن کارت بانکی سهیمه خود از گاز مایع را دریافت کنند.
عضو ناظر مجلس در شورای عالی انرژی با بیان این‌که کار توزیع گاز مایع به شکل کارتی و سهمیه بندی شده در حال سامان‌دهی است، خاطرنشان کرد: همه مطالبات مردم را به عنوان نماینده مردم در مجلس پیگیری می کنم و امیدواریم با همراهی مسئولان این مشکلات به زودی مرتفع شود.
انتهای پیام/۵