وزیراقتصاد:علت هیاهوی‌رسانه‌ها درباره سیف را نمی فهمم!

وزیر اقتصاد با سکوت درباره اظهارات اخیر سیف در آمریکا و بدون اینکه اشاره‌ای به اعتراف رئیس‌کل بانک مرکزی به دستاورد "تقریباً هیچ" برجام کند، گفت: علت هیاهوی برخی رسانه‌ها را در مورد سوئیفت نمی‌فهمیم.

به گزارش خاورستان، علی طیب‌نیا عصر دیروز در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی اظهار کرد: صادرات نفت خام و میعانات گازی در سالهای گذشته ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز بود که در زمان تحریم و آغاز دولت یازدهم به یک میلیون بشکه در روز کاهش یافت، اما با اجرایی شدن برجام و رفع تحریم‌ها، ۷۰۰ هزار بشکه به صادرات روزانه نفت اضافه شد.

وی افزود: در مرحله دوم تحریم‌های آمریکا، قرار بود یک میلیون بشکه از صادرات ایران کم شده و صادرات نفت ما به صفر برسد.

طیب‌نیا گفت: اکنون تمامی بانک‌های ایران به شبکه سوئیفت متصل هستند و می‌توانند پیام‌های خود را ارسال کنند و علت هیاهوی برخی رسانه‌ها را در مورد سوئیفت نمی‌فهمیم.

وی تصریح کرد: اکنون بانک‌ها به‌سادگی می‌توانند از سوئیفت استفاده کنند، ضمن اینکه روابط کارگزاری بانکی ایران با بانک‌های کوچک خارجی برقرار شده است ولی برخی بانک‌های بزرگ همچنان از این اتصال هراس دارند که با گفتگو برطرف می‌شود.

وزیر اقتصاد دولت یازدهم با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی برون‌زا و درون‌گرا بوده و این ویژگی در سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری به‌صراحت بیان شده است، افزود: اقتصاد مقاومتی برای همه دوران‌ها و در هر شرایطی شرایط رشد اقتصادی کشور را فراهم می‌کند.

طیب‌نیا گفت: متوسط رشد اقتصادی کشور در ۳۶ سال گذشته ۳٫۲ درصد بوده که با توجه به رشد جمعیت، دیگر این میزان رشد پاسخگو نیست.

وی افزود: نرخهای رشد اقتصادی ایران در مقایسه با بسیاری از کشورها نوسان‌های زیادی داشته است و با وجود اینکه ۷۰ تا ۸۰ درصد رشدهای اقتصادی در دنیا از بهره‌وری بوده اما بخش عمده رشد اقتصادی در ایران ناشی از سرمایه گذاری و رشد فیزیکی است.
منبع:تسنیم