معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند:

وضعیت ۶ شهرستان خراسان‌جنوبی قرمز است/ ۱۰۰ درصد مردم از ماسک استفاده کنند

مهدی زاده گفت: در حال حاضر ۶ شهرستان از ۱۱ شهرستان خراسان جنوبی در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر)، سه شهرستان در وضعیت نارنجی (پرخطر) و ۲ شهرستان در وضعیت زرد (متوسط خطر) قرار دارند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، کامبیز مهدی‌زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به طور متوسط روزانه ۲۰۰ بیمار حاد تنفسی در حال بستری در بیمارستان‌های استان داریم و این نه به این معنا که روزی ۲۰۰ مریض اضافه می‌شود بلکه باید گفت تعداد بیماران حاد تنفسی بستری بالا است.
محدود بودن تعداد تخت‌های مراقبت‌های ویژه
وی افزود: از مجموع بیماران حاد تنفسی بستری در بیمارستان ۳۰ درصد تست مثبت کرونا دارند و ۲۰ تا ۲۵ درصد در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بستری می‌شوند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: تعداد تخت‌های بخش مراقبت‌های ویژه بسیار محدود است و در چنین شرایطی پیشگیری از شیوع بیماری و این‌که افراد به سمت بیماری و بخش‌های درمان بستری پیش نروند، بسیار مهم است چراکه اگر مردم رعایت نکنند و تعداد بیماران بستری زیاد شود در ارائه خدمات با مشکل مواجه خواهیم شد.
مهدی زاده گفت: ان‌شاءالله با همکاری مردم در آینده نزدیک شاهد کاهش شیوع بیماری در استان باشیم اما در حال حاضر وضعیت استان نگران کننده است.
وضعیت قرمز برای ۶ شهرستان خراسان‌جنوبی
وی با بیان این‌که اکنون ۶ شهرستان از ۱۱ شهرستان خراسان جنوبی در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر)، سه شهرستان در وضعیت نارنجی (پرخطر) و ۲ شهرستان در وضعیت زرد (متوسط خطر) قرار دارند، گفت: شهرستان‌های بیرجند، سربیشه، قاینات، نهبندان، فردوس و طبس در وضعیت قرمز، شهرستان‌های سرایان، بشرویه و درمیان در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های خوسف و زیرکوه در وضعیت زرد هستند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تصریح کرد: با انجام سه کار ساده استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از قبیل شست و شو و ضد عفونی دست‌ها می‌توان تا ۹۰ درصد از شیوع کرونا جلوگیری کرد.
مهدی زاده تاکید کرد: توصیه می‌کنیم مردم به محض این‌که از منزل یا محیط امن بیرون می‌آیند از ماسک استفاده کنند.حفظ فاصله اجتماعی و شست شوی مرتب دست‌ها با آب و صابون بسیار مهم است که باید رعایت شود.
وی خاطرنشان کرد: مردم می‌توانند نقش بسیار مهمی در پیشگیری از شیوع کرونا داشته باشند و براساس بررسی‌های انجام شده حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد کارکنان دستگاه‌های اداری، اصناف و مردم از ماسک استفاده می‌کنند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با تاکید بر اینکه تقاضا داریم ۱۰۰ درصد مردم از ماسک استفاده کنند، گفت: در حال حاضر ماسک فراوان و با قیمت مناسب در استان وجود دارد و در دسترس همه است.
مهدی زاده تصریح کرد: افرادی که رعایت نکرده و از ماسک استفاده نمی‌کنند حقوق بقیه را نیز ضایع کرده و باید به آنها تذکر داده شود.
فوت ۸۸ بیمار بر اثر کرونا
وی در مورد آخرین وضعیت کرونا در استان بیان کرد: در حال حاضر ۱۸۹ بیمار حاد تنفسی در بیمارستان های استان بستری هستند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: تست کرونا ۸۳ بیمار مثبت اعلام شده و حال چهار نفر میز نامساعد است و ۱۸ نفر در بخش آی‌سی‌یو بیمارستان‌ها بستری هستند.
مهدی زاده عنوان کرد: آمار فوتی های ناشی از ویروس کرونا در استان به ۸۸ نفر رسیده است.
پلمب شش واحد نانوایی
وی از تشدید نظارت‌های بهداشتی بر نانوایی‌ها خبر داد و گفت: طی هفته جاری ۳۲۶ واحد صنفی مورد بازدید قرار گرفته که در این بازدیدها ۴۵ واحد اخطاریه بهداشتی دریافت کردند و ۶ واحد به دلیل عدم توجه به رعایت مسائل بهداشتی پلمب شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خاطرنشان کرد: واحدهای متخلف به مدت یک هفته تعطیل خواهند بود.
انتهای پیام/۱۲۷