اندراحوالات آبرسانی به روستای آویجان؛

وعده‌هایی که برای رساندن آب به مردم محقق نشد/ مجتمع آبرسانی همچنان بدون آب

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان درمیان گفت: پروژه آبرسانی روستای آویجان در تیرماه تکمیل، وصل و بهره برداری شده است اما متأسفانه چون این پروژه به مجتمع آبرسانی فخرود وصل است و این مجتمع طبق سال‌های گذشته در ایام تابستان با کاهش آب مواجه است، میزان آب جوابگوی مردم نیست.

به گزارش خبرنگار خاورستان، شهرستان درمیان دارای روستاهای بسیار زیادی است که اغلب روستاهای این شهرستان با کمبود و قطعی آب در ایام تابستان مواجه بوده و این مشکلات در برخی از روستاها همچنان ادامه دارد.
یکی از روستاهای این شهرستان که مدت طولانی با کمبود آب مواجه است و مردم این روستا از بی‌آبی رنج می‌برند، پروژه آبرسانی روستای آویجان است. از سال گذشته بارها وعده بهره‌برداری از این مجتمع آبرسانی از سوی مسئولان داده شده و مردم روستا را منتظر یک جرعه آب گذاشته است.
برای مشخص شدن آخرین وضعیت آبرسانی به روستای آویجان با مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان درمیان گفت‌وگو کردیم
راستین راستکار مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان درمیان در گفت‌وگو با خبرنگارخاورستان، پیرامون پروژه آبرسانی به روستای آویجان اظهار کرد: پروژه آبرسانی روستای آویجان در تیرماه تکمیل، وصل و بهره برداری شده است.
وی افزود: در هفته دولت این پروژه در لیست افتتاح پروژه‌ها بود اما متأسفانه چون این پروژه به مجتمع آبرسانی فخرود وصل است و این مجتمع طبق سال‌های گذشته در ایام تابستان با کاهش آب مواجه است آب جوابگوی روستاها نبوده و بر این اساس پروژه آبرسانی به روستای آویجان افتتاح نشد.
مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان درمیان بیان کرد: تانکرهایی که کار آبرسانی به روستای آویجان را داشته طبق برنامه قبلی کار سرویس دهی را انجام می‌دهند و حتی افزایش سرویس آبرسانی برای این روستا را داشته ای به طوری که در گذشته برای روستای آویجان ۴۵ سرویس آبرسانی بوده که این تعداد به ۶۰ تانکر در ماه افزایش پیدا کرده است.
راستکار عنوان کرد: روستای آویجان در آخر خط شبکه آبرسانی از مجتمع فخرود قرار دارد و به دلیل مصارف زیاد در این مدت آب به این روستا نمی‌رسد ان شاءالله طی ماه‌های آینده که مصارف آب کم می‌شود و ظرفیت مجتمع تکمیل خواهد شد امیدواریم مشکل آبرسانی به روستای آویجان برطرف شود.
وی اظهار کرد: چون در مجتمع فخرود که از مخزن روستای گسک نیز آب می‌گیرد کمبود آب وجود دارد بر این اساس آب زیادی به روستای آویجان نمی‌رسد.
مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان درمیان گفت: مجتمع فخرود هر ساله در ایام تابستان با مشکل کم آبی مواجه است که برای رفع مشکل آن چاه جدیدی با همکاری آب منطقه‌ای حفاری شده و کارهای تجهیز،آزمایش پمپاژ نیز انجام شده و خط برق چاه در حال کار شدن است مناقصه پیمان را اجرا کرده و انشاءالله اگر خط جدید از چاه جدید را که وصل کنیم در تابستان آینده مشکل مجتمع فخرود حل خواهد شد.
راستکار به اشاره به پروژه هایی که در حال حاضر در شهرستان درمیان در حال اجرا است، گفت: هم اکنون پروژه‌های شرکت آب منطقه ای برای آبرسانی به روستای درمیان، فورگ، اره فورگ وسرو از سمت مجتمع درمیان در حال اجرای مراحل پایانی آن است.
وی اظهار کرد: پروژه مجتمع کلاته ملا نیز روستاهای گیت، آنیک، نوغاب آنیک، سرخنگ، نگینان، آویشک، نخاب، کماچی، محمدیه و مهدی آباد را در برمی‌گیرد که برخی از این روستاها تا ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و امیدواریم که این تعداد روستا نیز تا آخر سال به بهره برداری برسد.
مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان درمیان گفت: تعداد روستاهایی که در درمیان با تانکر آبرسانی سیار می‌شود متغییر است و اگر یک روستا به دلیل آبرسانی از گردونه آبرسانی سیار خارج شود در کنار روستاهای بسیاری هستند که نیاز به آبرسانی سیار دارد متأسفانه به دلیل کاهش بارندگی‌های اخیر تعداد روستاهایی که نیاز به آبرسانی سیار دارد افزایش پیدا می‌کند.
راستکار با بیان اینکه مشکل کمبود آب در روستاها تا آبان ماه ادامه دارد و پس از آن به خاطر کم شدن مصارف مردم با مشکلات کمتری مواجه خواهیم بود، بیان کرد: در شهرستان درمیان پروژه آبرسانی به روستای سیدان را در برنامه داریم که اعتبار برای آن از سر فصل ملی درنظر گرفته شده اما هنوز میزان اعتبار مشخص نیست کارهای نقشه برداری آن در مراحل پایانی است ضمن اینکه مقدمات برای مناقصه انجام شده و ان‌شاءالله بتوانیم در سال ۹۷ کار این پروژه را آغاز کنیم.
وی خاطرنشان کرد: برای پروژه روستای شیرگ ججگ شهرستان درمیان که در برنامه آبرسانی است مجوزهای حفر چاه را گرفته و در مرحله بهره برداری است کارهای برق چاه نیز در حال انجام است و مقداری اعتبار نیز برای آن دیده شده که اگر پروانه بهره برداری چاه گرفته شود این پروژه نیز به مرحله اجرا درخواهد آمد.
انتهای پیام/۱۲۷