گزارشی از وضعیت آبرسانی در برخی روستاهای خراسان جنوبی؛

وعده استاندار سابق در پیخ‌وخم اعتباری/ آب؛ پس از هشت ماه به روستاها نرسید

در حالی که مسئولان خراسان جنوبی قول آبرسانی به شش روستا تا پایان سال 1398 را داده بودند اما این وعده محقق نشد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، شش روستای دیهوک، منتظر عملیاتی‌شدن وعده‌ی آبرسانی هستند اما هنوز این وعده محقق نشده است.
روستاهایی که قرار بود تا پایان سال ۱۳۹۸، آب آن تأمین شود اما هنوز با گذشت بیش از هشت ماه، خبری از تحقق این وعده نیست.
برای اجرای این طرح تاکنون سه کیلومتر لوله‌گذاری شده و ۱۲ کیلومتر دیگر باقی‌مانده است.
محمدصادق معتمدیان استاندار سابق خراسان جنوبی در سومین جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان که تیرماه امسال برگزار شد، با تعیین ضرب‌الاجلی ۴۸ ساعته از فرمانداران و شرکت آب و فاضلاب استان خواست: برای تأمین آب مناطق روستایی و عشایری به صورت ۲۴ ساعته برنامه‌ریزی و اقدام کنند و با تشکیل ستادی در محل فرمانداری‌ها، این موضوع را ۲۴ ساعته رصد کنند.
معتمدیان همچنین تیرماه سال ۱۳۹۸ نیز در نشست شورای حفاظت از منابع آب خراسان جنوبی نیز با تعیین مهلت یک هفته‌ای، گفته بود: شرکت آب و فاضلاب روستایی با همکاری دهیاران به صورت کوتاه مدت وضعیت آبرسانی سیار به روستاها را مدیریت کند.
وی گفته بود: من برای یک هفته آینده در خصوص حل مشکل کم‌آبی روستاها برنامه جدی و عملیاتی می‌خواهم و نباید در این خصوص نارضایتی باشد.
یکی از اهالی دیهوک گفت: چندین سال پیگیری می‌کنیم که مسئولان قول دادند تا پایان سال ۱۳۹۸ آبرسانی به این شش روستا انجام می‌شود اما سال ۹۸ تمام شد و در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۹ هستیم و هنوز آبرسانی انجام نشده است.
وی افزود: مسئولان کاری برای ما انجام نمی‌دهند که دلمان خوش باشد که در روستا بمانیم و کشاورزی کنیم.
یکی از اهالی رضویه نیز گفت: این پروژه از مصوبات سفر اول استاندار در سال ۹۷ بود که از نیمه سال ۹۸ رها شده و مردم درخواست دارند مسئولان هرچه زودتر برای اتمام و افتتاح آبرسانی به این شش روستا گام‌هایی بردارند.
محمدی رئیس شورای شهر دیهوک نیز گفت: مدیرعامل آب و فاضلاب در ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ قول داد که این پروژه را به صورت صد در صد تا پایان سال ۱۳۹۹ افتتاح کنند اما از نیمه سال ۱۳۹۸ که پروژه متوقف است، تاکنون هیچ اقداتم اجرایی صورت نگرفته است.
آیا ۱۵۰ خانوار از اهالی روستاهای قنبرآباد، بخش تاریخی دیهوک، رضویه، عباس‌آباد، چیکاب و قوامیه همچنان باید چشم انتظار وعده‌های عملی نشده مسئولان باشند؟
حسین امامی مدیرعامل آب و فاضلاب خراسان جنوبی در این خصوص گفت: این پروژه در سال ۱۳۹۸ شروع شده و پیشرفت فیزیکی خوبی داشته اما به دلیل کمبود اعتبار متوقف شد.
وی افزود: از پروژه بازدید داشتیم که تلاش داریم متناسب با تخصیص اعتبارات ابتدا روستای قنبرآباد و سپس سایر روستاها را از آب پایدار بهره‌مند کنیم.
مدیرعامل آب و فاضلاب خراسان جنوبی اظهار کرد: با توجه به کمبود اعتبارات، برای اتمام پروژه نمی‌توانیم زمان مشخص کنیم اما امیدواریم بتوانیم بخش‌هایی از پروژه را امسال تمام کنیم.
انتهای پیام/۴