در بازدید از مدارس در حال ساخت خراسان جنوبی مطرح شد؛

وعده تأمین اعتبار پورعیسی برای اتمام پروژه‌های نوسازی مدارس بیرجند/ تحصیل ۱۸ هزار دانش‌آموز بیرجندی در مدارس دو نوبته

رئیس سازمان برنامه و بودجه خراسان جنوبی در بازدید از پروژه‌های اداره کل نوسازی مدارس در شهر بیرجند، قول مساعد برای تامین اعتبار داد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، ظهر امروز تور رسانه‌ای بازدید از چند پروژه مهم اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس با حضور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی و مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان و تعدادی از مسئولان استانی برگزار شد.
مجید پورعیسی رئیس سازمان برنامه و بودجه خراسان جنوبی به همراه معاون خود ضمن بازدید از پروژه در حال ساخت حیات طیبه، مدرسه اوتیسم، مدرسه شهید بصیری‌پور و مدرسه اجتهاد بازدید و برای تامین اعتبار ساخت و تجهیز آن قول مساعد داد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی در بازدید از پروژه حیات طیبه قول مساعدت ویژه برای تجهیزات مورد نیاز را داد و گفت: تا جایی که در توان داشته باشیم برای تجهیز این مجتمع آموزشی که به راستی در استان نمونه است اقدام می‌کنیم.
پورعیسی در بازدید از مدرسه ۱۲ کلاسه اجتهاد و مدرسه اوتیسم قول پیگیری برای تخصیص بیشتر اعتبارت برای این پروژه را داد.
وی با توجه به محدودیت‌های اعتباری و نیاز ویژه به کلاس درس در شمال شهر بیرجند قول داد برای امسال از محل تخصیص‌ها یک میلیارد تومان برای پروژه مدرسه ۱۲ کلاسه شهید بصیری در نظر گرفته شود.
محمود چاوشان نیز در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران گفت: در حال حاضر ۲۱۳ پروژه آموزشی در سطح استان خراسان جنوبی در دست اجرا است که تعداد ۱۸۵ واحد مشارکتی (خیّران) است.
به گفته وی، امسال از ابتدای سال تاکنون ۳۵ میلیارد تومان جذب اعتبارات خیّران داشته‌ایم که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته است.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی با اشاره به این‌که ۱۸۰ کلاس درس نیاز آموزشی در مسکن مهر است، تصریح کرد: مدارس حاشیه شهر با افزایش جمعیت دانش‌آموزی مواجه شده که ۶۰ کلاس درس در حاشیه شهر مورد نیاز است.
چاوشان به آغاز ساخت ۱۲ کلاس درس در مناطق حاشیه شهر با کمک خیرین اشاره کرد و گفت: در برخی از مناطق مانند روستای حاجی آباد در حاشیه شهر بیرجند با مشکل زمین برای ساخت فضای آموزشی مواجه هستیم که تأمین آن در حال پیگیری است.
۱۸ هزار دانش آموز بیرجندی در مدارس دو نوبته مشغول به تحصیل هستند
وی با اشاره به اینکه کمبود و دو نوبته بودن مدارس در مرکز خراسان جنوبی از مشکلات اصلی در این شهر به شمار می‌رود، بیان کرد: هم‌اکنون ۳۶ مدرسه دو نوبت با ۳۵۸ کلاس درس در استان وجود دارد که ۱۸ هزار جمعیت دانش آموزی در این مدارس مشغول به تحصیل هستند.
چاوشان با بیان اینکه حدود ۱۲ درصد مدارس استان تخریبی هستند، افزود: بیش از ۴۵ درصد مدارس خراسان جنوبی مستحکم و مابقی نیز نیازمند بهسازی و مقاوم‌سازی هستند.
وی با تأکید بر این‌که اعتبارات تخریب و بازسازی مدارس استان کم و ناچیز است، تصریح کرد: سال گذشته در این زمینه ۲۰ میلیارد تومان اعتبار جذب شد و در سال جاری تاکنون حدود ۶ میلیارد تومان جذب شده است.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی در ادامه با بیان این‌که پارسال یک هزار و ۸۶ کلاس درس استان به سیستم گرمایش مرکزی مجهز شد، افزود: همچنین هزار و ۶۷ کلاس درس فاقد سیستم مرکزی گرمایشی است که با هماهنگی‌های صورت گرفته از ابتدای امسال تجهیز سیستم گرمایشی در ۲۴۸ کلاس درس انجام شده است.
چاوشان هزینه تجهیز هر کلاس درس به سیستم گرمایشی را ۲۵ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: قرارداد اجرای سیستم گرمایشی ۶۱۳ کلاس درس نیز منعقد شده و مابقی نیز از اعتبارات ملی دریافتی در دست اقدام است که پیش بینی می شود تا مهرماه سال آینده به سیستم گرمایشی استاندارد تجهیز شوند.
وی درخصوص مجتمع آموزشی حیات طیبه بیرجند گفت: این مجتمع با زیربنای ۱۰ هزار و ۲۶۳ متر مربع دارای ۳۶ کلاس درس است و با ظرفیت یک هزار و ۵۰۰ دانش آموز اکنون ۹۵ پیشرفت فیزیکی درصدی دارد که پیش بینی شده تا پایان آذرماه امسال به بهره‌برداری برسد.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی با بیان اینکه پیش بینی می شود برای اتمام این پروژه آموزشی ۲۶ میلیارد تومان هزینه شود، یادآور شد: تاکنون چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان راه و شهرسازی در اجرای این پروژه مشارکت داشته است و تجهیز این پروژه نیازمند هشت میلیارد تومان اعتبار است.
تکمیل پروژه های آموزشی استان نیازمند اعتبارات ویژه
چاوشان با اشاره به اینکه بحث جذب اعتبارات استانی یکی از شاخص های جذب اعتبارات ملی است، تأکید کرد: از مسئولان استانی انتظار می ورد با توجه به تعداد بالای پروژه های در حال ساخت فضای آموزشی توجه بیشتری به تخصیص اعتبارات اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی داشته باشند.
وی به روند ساخت مدرسه ۱۲ کلاسه اجتهاد در مهرشهر بیرجند اشاره کرد و گفت: این پروژه با اعتبار استانی آغاز شده اما چون به دلیل کمبود اعتبار نیمه تمام بود به خیرین معرفی شد که اکنون تکمیل آن با هزینه ۱۲ میلیارد ریالی توسط بنیاد قلم‌چی در حال اجرا است.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی بیان کرد: امسال از محل اعتبارات استانی ۲ میلیارد تومان برای این پروژه آموزشی پیش‌بینی شد که تاکنون ۴۷۵ میلیون تومان آن تخصیص یافته است اما اگر این اعتبار کامل تخصیص پیدا کند تا پایان امسال آماده افتتاح خواهد شد.
چاوشان از ساخت مدرسه ۱۲ کلاسه به نام اولین شهید مدافع حرم خراسان جنوبی ‌«مرتضی بصیری پور» در بیرجند خبر داد و افزود: مبلغ قرارداد این پروژه ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان است که از این میزان ۲ میلیارد تومان تعهد استان، ۱.۸ میلیارد تومان تعهد بنیاد برکت و سه میلیارد تومان تعهد اعتبار ملی است.
وی با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد این پروژه آموزشی در شمال شهر بیرجند، بیان کرد: از اعتبارات استانی تاکنون هیچ مبلغی تخصیص نیافته است که برای اتمام سریعتر پروژه باید مورد توجه بیشتر مسئولان استانی قرار گیرد.
انتهای پیام/۳