گزارش/

وقتی آمار گردشگران نوروزی در خراسان جنوبی از اصفهان هم جلو می زند/ مرجع رسیدگی به آمارهای کهکشانی میراث فرهنگی استان کجاست؟

میراث فرهنگی و گردشگری خراسان جنوبی در آماری کهکشانی اعلام کرد که در نوروز امسال نزدیک 3 میلیون نفر از جاذبه های گردشگری استان دیده کرده اند، که این آمار از آمار گردشگری اصفهان نیز سبقت گرفت.

به گزارش خبرنگار خاورستان؛ با فرارسیدن نوروز، فعالیت های برخی از سازمان ها و نهادها پررنگ تر می شود و پس از پایان نوروز هم مسئولان برای اینکه مردم را در جریان این اقدامات خود قرار دهند آمار و ارقامی را از طریق رسانه ها منتشر می کنند.
یکی از این دستگاه های پرکار در طرح نوروزی؛ اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است. اما آمار اعلام شده این اداره کل از بازدیدهایی که از جاذبه های گردشگری استان انجام شده است، بسیار جای تامل دارد.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی به خبرنگار ایسنا؛ گفت: دو میلیون و ۷۱۷ هزار و ۳۰۸ نفر از جاذبه‌های تاریخی، گردشگری و فرهنگی استان طی تعطیلات نوروزی امسال و از تاریخ ۲۸ اسفند تا ۱۳ فروردین بازدید کردند. (اصل خبر در اینجا)
این آمار در حالی داده شده است که نهادهای خدمات رسان دیگر در طی عید نوروز، آماری ارائه داده اند که اصلا قابل قیاس نیست.

سلامی؛ مدیر کل فرودگاههای استان خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان؛ اعلام کرد: از یکم تا پانزدهم فروردین ماه سال ۹۵ تعداد ۲۳ پرواز ورودی و ۲۳ پرواز خروجی در فرودگاههای استان خراسان جنوبی صورت پذیرفت که تعداد یک هزار و ۹۵۸ نفر مسافر وارد و تعداد ۲ هزار و ۱۹۵ نفر مسافر از استان خارج شدند.
***بازتاب آمارعای غیرواقعی میراث فرهنگی خراسان جنوبی در ستون پیام ها روزنامه های محلی استان:
مدیر کل حمل و نقل و پایانه های خراسان جنوبی هم در گفتگو با خبرنگار خاورستان؛ گفت: در طی طرح نوروزی ۲۶۸ هزار و ۹۱۵ مسافر توسط بیش از ۹۶ هزار و ۷۰۰ انواع ناوگان حمل و نقل عمومی استان از جمله اتوبوس، مینی بوس و تاکسی جابجا شده اند. (اصل خبر در اینجا)
نصری تشریح کرد: از این تعداد دو هزار و ۲۶۵ سفر ورود به استان بوده که طی آن ۹۰ هزار و ۶۰۰ نفر مسافر وارد استان شده اند.

مدیر کل حمل و نقل و پایانه های خراسان جنوبی در خصوص تعداد تردد های انجام شده در طی طرح نوروزی هم بیان کرد: در طول طرح نوروزی در محورهای مواصلاتی استان تعداد ۳ میلیون و ۲۵۸ هزار و ۱۷۶ تردد انجام شده که از این میزان ۴۸۱ هزار و ۹۰۴ تردد ورودی به استان و ۷۲ هزار و ۵۱۲ تردد خروجی از استان و مابقی ترددها هم در سطح محورهای داخلی استان ( بین شهری و درون استانی ) بوده است.
همچنین سایت اداره کل حمل ونقل و پایانه های استان هم هر ماه گزارشی از میزان ترددهای ثبت شده ارائه می دهد.
بنابر گزارش روابط عمومي اداره كل حمل و نقل و پايانه هاي استان طی اسفند ماه سال جاري جمعاً ۳ میلیون و ۳۱۱ هزار و ۸۲۳ دستگاه خودرو تردد داشته که از این تعداد۲ میلیون و ۳۴۶ هزار و ۹۲۰ دستگاه سواري معادل ۷۱ درصد از كل تردد در محورهاي استان بوده است. (اصل خبر در اینجا)
بر اساس اعلام مدیر کل حمل و نقل استان میزان ترددهای طرح نوروزی در ۲۰ روز، ۳ میلیون و ۲۵۸ هزار و ۱۷۶ بوده و بر اساس گزارش روابط عمومی اداره کل حمل و نقل استان میزان ترددها طی اسفندماه سال ۹۴ در ۲۹ روز ، ۳ میلیون و ۳۱۱ هزار و ۸۲۳ فقره بوده است.
اگر میزان ترددهای اسفند را به صورت ۱۰ روزه و رند مشخص کنیم، در هر ۱۰ روز یک میلیون تردد به ثبت رسیده است. و در طرح ۲۰ روزه نوروزی تنها یک میلیون تردد بیشتر نسبت به روال عادی انجام شده است.
بر اساس آمار ترددهای اسفندماه، ۷۰ درصد ترددها مربوط به خودروهای سبک بوده است. اگر ۷۰ درصد خودروهای ورودی به استان در طرح نوروزی را محاسبه کنیم رقم زیر بدست می آید:
۴۸۱۹۰۴*۷۰=۳۳۷۳۳۲۸۰ ÷ ۱۰۰=۳۳۷۳۳۲
۳۳۷ هزار و ۳۳۲ تردد ورودی به استان انجام شده است. اگر در هر خودرو به طور میانگین ۴ نفر سرنشین حساب شود رقم زیر به دست می آید:
۳۳۷۳۳۲ * ۴= ۱۳۴۹۳۳۱
یعنی تقریبا یک میلیون و ۳۴۹ هزار و ۳۳۱ نفر از طریق خودروی شخصی وارد استان شده اند.
حال اگر تعداد مسافرانی را که از طریق پرواز، اتوبوس و خودروی شخصی وارد استان شده اند را با هم جمع ببندیم تعداد کل مسافران ورودی یک میلیون و ۴۴۱ هزار و ۸۸۹ نفر و یا به صورت رندتر یک میلیون و ۴۴۲ هزار نفر می شود.
۱۹۵۸+۱۳۴۹۳۳۱+ ۹۰۶۰۰ = ۱۴۴۱۸۸۹
نکته ای که جای تامل دارد این است که اداره کل حمل و نقل با استفاده از دستگاه های تردد شمار آمار خود را عنوان می کند اما اداره کل میراث فرهنگی استان آمار بازدید دو میلیون و ۷۱۷ هزار و ۳۰۸ نفری از جاذبه های گردشگری را بر اساس چه شاخصی و چگونه محاسبه کرده است که تقریبا دو برابر آمارهای ارائه شده از سوی اداره کل حمل و نقل است. همچنین این نکته هم وجود دارد که هر تردد ثبت شده ای نمی تواند به معنی بازدید از جاذبه های گردشگری باشد.
در حالی که خبرگزاری فارس از اصفهان، آمار بازدید از جاذبه های این شهر را که شهری مرجع در زمینه جاذبه های گردشگری و تفریحی است دو و نیم میلیون نفر اعلام کرده است. (اصل خبر در اینجا)
بنابراین گزارش، حال باید نشست و دید چه کسی و یا چه نهادی می خواهد آمارهای کهکشانی این سازمان را بررسی کند چرا که در سال گذشته نیز شاهد ارائه آمار غیر واقعی از میزان بازدید مردم از جاذبه های گردشگری بودیم.
انتهای پیام / ۷