مشکلات زرشکاران خراسان جنوبی تمامی ندارد؛

وقتی یاقوت سرخ، رنگ می بازد!

صادرات محصولات استراتژیک استان خراسان جنوبی از جمله زرشک بسیار ناچیز می باشد به‌طوری که از 21 هزار تن محصول تولیدی زرشک در استان هر سال تنها 500 تن آن صادر می شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، خراسان جنوبی رتبه اول تولید محصولات باغی مانند زرشک و رتبه دوم تولید زعفران را دارد، هم اکنون بیش از ۹۸ درصد زرشک کشور در این استان و بالای ۸۵ درصد این محصول در شهرستان قائنات تولید می شود و با وجود اینکه ایران نخستین تولیدکننده زرشک در جهان است اما نخستین صادرکننده آن نیست. متاسفانه این محصول در ایران و جهان ناشناخته مانده که یکی ازدلایل آن معرفی نشدن توانایی ایران وهمچنین خام فروشی ومتنوع نبودن این محصول است.
جلسه کارگروه توسعه صادارت استان خراسان‌جنوبی عصر دیروز با حضور قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی، استاندار خراسان‌جنوبی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی بیرجند و جمعی از مسئولان در بیرجند برگزار شد.
در این جلسه محسن احتشام، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی بیرجند با تأکید بر اینکه تولیدات خراسان‌جنوبی صادرات‌محور است که مشکل نقدیگی دارند، اعلام کرد: صادرات محصولات استراتژیک استان بسیار ناچیز است به‌طوری که از ۲۱هزار تن محصول تولیدی زرشک تنها ۵۰۰ تن صادر می‌شود.
به همین دلیل در این گزارش خبرنگار ما به این موضوع پرداخته است که چرا علی رغم میزان بالایی تولید زرشک در استان، میزان کمی از آن صادر می شود.
نبود بارگاه زرشک در استان
نبود بارگاه زرشک در بسیاری از روستاها و مناطق مختلف استان برای خشک کردن زرشک یکی دیگر از مشکلات همیشگی زرشکاران بوده است که این قشر همواره گلایه خود را به گوش مسئولین این امر رسانده اند ولی هنوز اقدام عملی مفیدی برای زرشکاران صورت نگرفته است.
به همین دلیل همواره دلالان به دلیل نبود مکانی مناسب برای نگه داری زرشک این محصول را سر زمین با قیمت بسیار پایین از ما خریداری می‌کنند.
پایین بودن قیمت خرید زرشک و دلالی ها
در کنار نبودن بارگاه برای خشک کردن زرشک، قیمت پایین نرخ خرید دولتی زرشک، عدم اطلاع دقیق کشاورزان از اوضاع بازار و عدم آموزش مراکز جهاد کشاورزی و موسسه تات سبب شده است که برخی زرشکاران به سرعت محصول ارزشمند خود را به دلالان بفروشند، به همین دلیل طبیعتا سود کمی از زحمت طاقت فرسای خود به دست خواهند آورد و سود اصلی در جیب دلالان خواهد رفت.
این دلالان با طمع سود بیشتر، زرشک را با شاخه پیش‌خرید می‌کنند و کشاورزانی هم خواسته یا ناخواسته فریب قیمت‌های ارائه‌شده از سوی دلال را خورده و دسترنج‌شان را بر باد می‌دهند، این در حالی است که خود دلالان زرشک خریداری شده از کشاورز را تا دو یا سه برابر قیمت خریداری شده به فروش می رسانند.
برگشت ارز حاصل از صادرات
یکی از مشکلات اصلی که همواره فعالین اقتصادی و واحدهای تولیدی استان برای صادرات زرشک با آن مواجه اند، برگشت ارز حاصل از صادرات به خصوص به کشور افغانستان است.
به این صورت که در سال های اخیر همواره فروش این محصول در کشور افغانستان ریالی بوده و بازگشت ارز حاصل از آن عملاامکان‌پذیر نیست.
بنابراین و بدون هیچ شکی باید گفت اگر این شرایط در سالهای آتی نیز ادامه داشته باشد تولید کنندگان و سایر فعالین این حوزه انگیزه خود را از دست خواهند داد و اشتغالزایی مردم این خطه نیز با مشکل اساسی روبرو خواهد شد.
خام فروشی
خام فروشی زرشک، زعفران و سایر محصولات کشاورزی ایران به طور عام و خراسان جنوبی به طور خاص چیز تازه ای نیست و کشورمان سالهاست که از این موضوع رنج می برد، بنابراین لازم است مسئولین امر زمینه تاسیس کارخانجات و واحدهای فرآوری و صنایع تبدیلی را در استان فراهم کنند.
در همین باره رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی از تولید ۹۸ درصد زرشک کشور در خراسان جنوبی خبر داد و یادآور شد: بیشترین حجم از زرشک ایرانی به صورت خام به فروش می‌رسد.
قوسی خاطرنشان کرد: با توجه به این حجم از تولید زرشک در خراسان جنوبی و اشتغال درصد بالایی از کشاورزان این استان به کشت زرشک، ضروری است که تعداد کارخانه‌های فرآوری و تبدیلی در استان افزایش یابد.
دانش ورود به بازارهای بین المللی را نداریم
در این خصوص نیز قوسی، رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه زرشک ما در خارج از کشورشناخته شده نیست چون دانش ورود به بازارهای بین المللی را نداریم، ادامه داد: البته درحال انجام کارهایی در این بخش هستیم.
امید است با همکاری مسئولین ذی ربط و همت کشاورزان هر چه سریعتر دروازه جهانی صادرات زرشک فرآوری و بسته بندی شده در کشور فراهم شده و زمینه ساز اشتغالزایی گسترده در استان باشد.
انتهای خبر/