مشاور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی:

وقف یکی از مهمترین راه حل های مشکلات اجتماعی در جامعه است

مشاور فرهنگی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با اشاره به این که در همه دنیا شاهد آثار و برکات زیادی از وقف هستیم،گفت:بر کسی پوشیده نیست که وقف در همه عرصه های اجتماعی خودش را نشان داده و برطرف کننده مشکلات این حوزه بوده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت الاسلام رمضان زاهدی مشاور فرهنگی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی صبح امروزدر جلسه هم اندیشی و نیاز سنجی ترویج فرهنگ وقف برای پیشگیری از وقوع جرم و کاهش آسیب های اجتماعی خراسان جنوبی،ضمن اشاره به سنت حسنه وقف در جامعه،اظهار کرد: وقف یک نهاد مردم نهاد با چهارچوب های دینی،اقتصادی و اجتماعی است که می تواند نقش بسیار زیادی در کاهش آسیب های اجتماعی در سطح جامعه داشته باشد.
وی با اشاره به این که در همه دنیا شاهد آثاری از وقف هستیم،عنوان کرد:بر کسی پوشیده نیست که وقف در همه عرصه های اجتماعی خودش را نشان داده و برطرف کننده مشکلات این حوزه بوده است.
مشاور فرهنگی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با بیان این که در اذهان مردم،وقف تنها برای عاشورا و عزاداری امام حسین(ع) خلاصه می شود،تصریح کرد:باید از طریق ائمه جمعه و جماعات و افرادی که در جامعه تریبون به دست هستند در راستای تبیین و ترویج فرهنگ وقف،فرهنگ سازی لازم صورت پذیرد.
حجت الاسلام زاهدی ادامه داد:بایستی افراد توجیه شوند که تنها وقف در محرم و صفر خلاصه نشده و می تواند در زمینه های دیگر مورد نیاز جامعه نیز وقف هایی صورت گیرد.
وی ادامه داد:متاسفانه در جامعه امروزی خیلی کم شاهد آن هستیم که در بحث آمادگی جهت ظهور منجی عالم بشریت (عج) وقف هایی صورت گیرد در صورتی که این مهم از ضروریات است؛بایستی در این خصوص دست هایی به جیب برود،سفره هایی انداخته شود و مردم به این سمت سوق داده شوند.
محمد علی جاوید شهردار بیرجند نیز در این جلسه با اشاره به این که وقف از جمله موضوعاتی است که در حوزه خدمات شهری می توان به نفع مردم استفاده کرد،یادآور شد: اراضی زیادی در سطح شهر وجود دارد که بلا استفاده است.
وی با بیان این که مهمترین نیت واقف در وقف اراضی مذکور، خیر رساندن به جامعه بوده است، افزود:نکته حائز اهمیت آن است که واقفان،این اراضی را وقف نکرده اند که بلاتکلیف بماند.
شهردار بیرجند تاکید کرد: در حال حاضر چگونگی استفاده از این اراضی در هاله ای ابهام بوده که بایستی شفاف سازی و اطلاع رسانی در این خصوص صورت گیرد.
جاوید ادامه داد:چنانچه مردم بدانند که از این اراضی اوقافی چه استفاده ای می شود،قطعا این موضوع سبب روشن شدن اذهان جامعه و متعاقب آن، باعث ترویج سنت وقف می شود.
وی به مشکلات شمال شهربیرجند نیز اشاره ای داشت و افزود:همچنین در محله انقلاب شهربیرجند هم درخواست های مختلفی از سوی مردم در راستای ایجاد فضای مناسب تفریحی برای کودکان وجود دارد اما متاسفانه دراین محله،شهرداری زمینی برای این موضوع و همچنین ساخت فضای سبز شهری ندارد.
شهردار بیرجند ادامه داد: مجموعه شهرداری این آمادگی را دارد که با انعقاد قرارداد با اداره اوقاف، ارزش افزوده ای در وقف هایی که در قالب ملک هستند، ایجاد کند.
جاوید از زمین های متروکه و بلااستفاده شهری به عنوان یکی ازمهمترین بسترهای زمینه ساز آسیب های اجتماعی در جامعه یاد کرد و گفت: بسیاری از اراضی که اوقافی هستند، سال ها بدون استفاده مانده و هیچ بهره برداری از آن ها نشده است.
انتهای پیام/ ۱۰۱/ ۲۳/