مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری بیرجند مطرح کرد

وقوع بیش از ۱۳۰۰ حادثه و حریق در بیرجند/ افزوده شدن ۷ دستگاه خودرو تجهیز شده به سازمان آتش نشانی

حسینی گفت: از 7 مهرماه سال گذشته تا به امروز 1331 مورد حریق و حادثه در شهر بیرجند اتفاق افتاده است.

سید علی حسینی مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، به مناسبت هفتم مهرماه روز آتش‌نشانی، اظهار کرد: سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند در حوزه عملیات، آموزش و گروه برنامه‌ریزی و پیشگیری فعالیت دارد.
وی به گزارش حوزه عملیات در سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند اشاره کرد و افزود: حوزه عملیات شامل دو بخش حریق و حادثه می‌شود.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند بیان کرد: از ۷ مهرماه سال گذشته تا به امروز ۱۳۳۱ مورد حریق و حادثه در شهر بیرجند اتفاق افتاده است.
حسینی عنوان کرد: تعداد نجات یافتگان ۶۷۸ مورد، متوفیان چهار و مصدومین ۱۵۳ مورد بوده است.
وی اظهار کرد: همکاران ما در این مدت به یک هزار و ۱۵۶ حریق در محدوده شهری و ۱۷۵ حریق خارج محدوده شهری اعزام شدند.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند به فراوانی موارد حریق در یکسال گذشته اشاره کرد و افزود: بیشترین فراوانی حریق مربوط به اتصالات برق با ۴۵ مورد، فضای سبز ۳۴ مورد و ضایعات ۳۹ مورد است.
حسینی عنوان کرد: فراوانی حادثه نیز طی این یکسال شامل حبس افراد ۲۱۹ مورد، آسانسور ۱۴۵، مار و حیوان گزیدگی ۱۴۵، اقدام به خودکشی ۱۸ و نشت گاز ۳۵ مورد می‌شود.
عملکرد گروه برنامه‌ریزی و پیشگیری
وی به گزارش عملکرد گروه برنامه‌ریزی و پیشگیری اشاره کرد و گفت: بررسی نقشه های ساختمانی و ارائه دستورالعمل ایمنی، علت یابی حریق، بازدید ایمنی جهت صدور تاییده پایان کار، بازدید میدانی از مهدکودک‌ها و مراکز تحت پوشش بهزیستی، بازدید ایمنی از سفره‌خانه‌ها و مراکز بوم گردی، بازدید ایمنی از مراکز پرخطر و اقدام جهت ایمن سازی آنها و صدور اخطاریه پیگیری قضایی از طریق دادستان از جمله برنامه‌های انجام شده در این حوزه است.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند به اقدامات انجام شده در حوزه آموزش اشاره کرد و افزود: امروز طی مراسمی ۷ دستگاه خودرو تجهیز شده توسط پرسنل به ناوگان عملیاتی سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند افزوده شده است.
حسینی بیان کرد: ستاد فرماندهی و سامانه ۱۲۵ ارتقا داده شده است.
وی از راه‌اندازی سایت اطلاع رسانی فعالیت‌های سازمان آتش‌نشانی شهرداری بیرجند خبر داد و گفت: از آغاز شیوع کرونا در شهر بیرجند با استفاده از چهار خودرو در بحث ضدعفونی معابر و مکان‌های پرخطر با مواد ضدعفونی کننده بدون این‌که آسیبی به زیرساخت‌های شهری و فضای سبز وارد شود طبق پروتکل‌های وزارت بهداشت انجام شده است.
بازار بیرجند خیلی ایمن نیست
مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند به ایمن سازی بازار بیرجند اشاره کرد و افزود: در بحث ایمن سازی بازار بیرجند با همکاری شرکت برق اقدامات لازم در خصوص سیم‌های برق خارج مغازه‌ها انجام شده است.
حسینی تاکید کرد: لازم است کسبه نسبت به ایمن سازی برق رسانی و سیم‌های برق داخل مغازه‌ها برای حفظ جان و مال خود اقدام کنند تا شاهد ایمن سازی تمام بازار بیرجند باشیم.
وی عنوان کرد: برخی از دیوار و کفپوش‌هایی که در برخی از مغازه‌ها استفاده شده بار اشتعال دارد که لازم است نسبت به تغییر و عدم استفاده از این کفپوش‌ها اقدام شود.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند عنوان کرد: ایمن سازی بازار بیرجند نسبی است و نمی‌توان درصدی برای ایمن و ناایمن بودن بیان کرد اما در مجموع می‌توان گفت بازار بیرجند خیلی ایمن نیست.
حسینی اظهار کرد: اقداماتی برای ایمن سازی بازار بیرجند انجام شده که جای تشکر دارد اما این اقدامات کافی نیست و نیاز به تقویت بیشتر است.
وی از آمادگی نیروهای آتش نشانی برای برگزاری دوره‌های آموزشی برای کسبه خبر داد و گفت: لازم است کسبه بازار از دوره‌های برگزار شده توسط آتش نشانی و مشاوره همکاران استفاده کنند تا شاهد ایمن سازی بازار بیرجند باشیم.
تمام ادارات بیرجند ایمن سازی نشد
مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند عنوان کرد: برخی از ادارات شهر بیرجند نیز در بحث ایمن سازی فضای کار اقدامات خوبی انجام دادند و شرایط نسبت به گذشته بهتر شده است.
حسینی خاطرنشان کرد: اما برخی از ادارات نیز هستند که در بحث ایمن سازی اقدام نکردند که درخواست می‌شود قبل از این‌که حادثه گسترده‌ای اتفاق بیفتد برای ایمن سازی فضای اداره اقدام کنند.
وی به آغاز فصل سرد سال اشاره کرد و گفت: مردم قبل از استفاده از وسایل گاز سوز مسیرهای خروجی دودکش‌ها را مدیریت و از دودکش‌های استاندارد استفاده کنند، از وسایل گرمایشی استاندارد استفاده کرده، ترموکوپل و سردکن‌های خاص استاندارد CO را داشته باشند.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند تصریح کرد: گاز CO مرگ خاموش، انفجار و مصدومیت منجر به فوت را در پی دارد لذا از شهروندان درخواست می‌شود تمام نکات ایمنی را در استفاده از وسایل گرمایشی و گاز سوز رعایت کنند.
حسینی خاطرنشان کرد: از مردم درخواست می‌شود برای گازرسانی به داخل خانه از افراد متخصص استفاده کرده، از انشعابات فرعی استفاده نکنند و کار را با نظارت شرکت گاز به افراد متخصص بسپارند.
وی به تجهیزات و امکانات موجود در پایگاه‌های سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند اشاره کرد و افزود: تجهیزات هر چه که داشته باشیم باز هم کم است اما در سال جاری با همکاری‌های شهردار بیرجند و اعضای شورای اسلامی شهر توانستیم مقداری در عرصه تجهیزات و خودروهای امداد و نجات و اطفای حریق سطح امکانات را افزایش دهیم.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند گفت: امیدواریم بعدا با عملی شدن قول‌های شهردار و شورای اسلامی شهر بیرجند بتوانیم با افزایش تجهیزات بیشتر با قدرت به فعالیت ادامه دهیم.
کمبود نیرو در سازمان آتش‌نشانی شهرداری بیرجند
حسینی به کمبود نیرو در سازمان آتش نشانی بیرجند اشاره کرد و افزود: سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند در بحث نیرو مشکل دارد و از نظر تعداد تا استاندارد در نظر گرفته شده فاصله زیادی است.
وی از همکاران با اخلاص و پرتلاش در سازمان آتش نشانی بیرجند تشکر کرد و گفت: در سال گذشته دو نفر از همکاران آتش‌نشانی شهرداری بیرجند شیهد ترابی و مرحوم جلیل‌زاده معاون سازمان آتش‌نشانی را از دست دادیم که یاد و نامشان را گرامی می‌داریم.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند خاطرنشان کرد: نیاز است مردم در بحث ایمنی شهر مشارکت کنند چراکه شهر ایمن را با مشارکت تمام شهروندان خواهیم داشت و در این صورت نیازی به افزایش ایستگاه‌های آتش‌نشانی، تجهیزات و نیروها نخواهد بود.
حسینی تاکید کرد: باید فرهنگ ایمنی با آموزش و اقدمات پیش‌گیرانه در جامعه نهادینه شود و امیدواریم روزی این فرهنگ در تمام خانه، مغازه و ادارات شهر بیرجند نهادینه و اجرایی شود.
انتهای پیام/۱۲۷