رئیس بخش عفونی بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) بیرجند:

ویروس کرونا؛ افراد دارای سن پایین را به شدّت درگیر می‌کند

ضیایی گفت: در این شرایط که موج چهارم شیوع بیماری کرونا شروع شده، بسیاری از افراد دارای سن پایین و زیر ۴۰ سال مبتلا می‌شوند و حتی بیماری را شدید می‌گیرند.

به گزارش خاورستان، مسعود ضیایی رئیس بخش عفونی بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) بیرجند در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، در خصوص وضعیت بیماری کرونا در کشور گفت: متاسفانه نسبت به قبل از سال نو موارد مثبت بیماری ۳۰ برابر و موارد مرگ و میر حداقل سه برابر افزایش پیدا کرده است یعنی ۷۰۰ نفر به ۲۱ هزار نفر و از ۷۰ به ۱۹۰ مرگ و میر رسیده که روند به صورت خیلی سریع و لگاریتمی بالا می‌رود.
وی با بیان اینکه اکنون با شرایط خیلی خاص رو به رو هستیم افزود: در این شرایط که موج چهارم شروع شده، خیلی از افراد دارای سن پایین و زیر ۴۰ سال مبتلا می شوند و حتی بیماری را شدید می گیرند، دوره نهفتگی بیماری به نوعی کوتاه تر شده و وقتی یک نفر مبتلا می شود، باقی اعضای خانواده هم علائمشان را نشان می دهند. در نتیجه امکان مراقبت توسط سایر اعضای خانواده نیست و اگر قبلا یکی مبتلا می شد و دو نفر را مبتلا می کرد اکنون تمام اعضای خانواده و به نوعی فامیل مبتلا هستند و نهایتا ترس از بیمارستان باعث شده که بیمارانی که بیماری خیلی شدید دارند، دیر مراجعه کنند و در نتیجه کارشان به آی سی یو و درمان های خاص بیفتد و احتمال بهبودشان کمتر و متاسفانه شاید باعث مرگ و میر بیشتر شود.
رئیس بخش عفونی بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) بیرجند بیان کرد: این بیماری را به دلیل سرعت پیشرفت آن جدی بگیریم و اگر علائمی داریم به مراکز درمانی مراجعه کنیم، درمان های خودسرانه را کنار بگذاریم و درمان های علمی را انجام دهیم، به علائم هشدار که تنگی نفس، درد قفسه سینه، تب و تنفس سریع است، دقت کنیم و اگر کسی مثبت است یا تماس داشته، حتما از دو ماسک متفاوت و جنس متفاوت استفاده کند، رفت و آمدی نداشته باشد و قرنطینه شوند تا هر چه می توانیم چرخش ویروس را کم کنیم.
ضیایی خاطرنشان کرد: ماه مبارک رمضان را در پیش داریم؛ خواهش ما از هموطنان این است که در خانه بمانند، دوره های قرآن را به صورت مجازی برگزار کنند و دعا کنند برای سلامت هم وطنانشان، کادر درمان و کنترل بیماری و از تجمعات در این ماه مبارک خودداری شود تا ان‌شاءالله بتوانیم با هم این موج را پشت سر بگذاریم.
انتهای پیام/۴