حاجی دلیگانی؛

پاداش‌های ۱۲ میلیون تومانی ماهانه یک سازمان دولتی به مدیرانش/ دولت آینده باید هزینه‌های دولت روحانی را پرداخت کند

عضو هیئت‌رئیسه مجلس یازدهم از برنامه یک سازمان دولتی برای پرداخت پاداش‌های ماهانه به مبلغ ۱۲ میلیون تومان خبر داد و گفت: دیوان محاسبات باید به موضوع حقوق‌های نجومی و برخی پرداخت‌ها ورود کند.

به گزارش خاورستان، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا، در مورد کسری بودجه، اظهار کرد: دو مسئله در خصوص بودجه مطرح است؛ نخست اینکه به دلایل مختلف ازجمله وضعیت کسب‌وکارها و بحران کرونا، درآمد دولت کاهش پیدا کرده است.
دولت آینده باید هزینه‌های ریخت‌وپاش‌های دولت روحانی را بپردازد
وی افزود: همچنین بدهی‌هایی که دولت یازدهم و دوازدهم به بار آورده ازجمله اوراق خزانه‌ای که فروختند و با فروش آن، درآمدهای سال‌های آینده را پیش‌خور کرده است و دولت آینده باید هزینه‌های دولت روحانی را پرداخت کند.
این نماینده مجلس با بیان اینکه با توجه به همه موارد، دولت آقای روحانی یک زمینه سوخته را به دولت سیزدهم تحویل می‌دهد، گفت: موضوع دوم هزینه‌ها و پرداختی‌هایی است که دولت آقای روحانی در همین دوران انتقالی انجام می‌دهند.
ماجرای پاداش‌های ۱۲ میلیونی یک سازمان دولتی
حاجی دلیگانی ادامه داد: یکی از سازمان‌های زیرمجموعه دولت به معاونان خود، ۱۲ میلیون تومان، هر مدیری ۹ میلیون تومان و بقیه افراد که انتخاب شده بودند نیز ۵ میلیون تومان در ماه به‌عنوان رفاهی برای پرداخت، پیش‌بینی کرده بود.
عضو کمیسیون قضایی مجلس توضیح داد: این اتفاق روز ۱۵ تیرماه در این سازمان دولتی رخ داد و برای پرداخت این مبالغ به مدیرانش تصمیم گرفته بود اما افرادی که در لیست بودند و ۵ میلیون تومان به‌عنوان رفاهی قرار بود بگیرند، اعتراض کرده و خواستار دریافت مبلغ ۱۲ میلیون تومان شدند که این سازمان هم مجبور شد بخشنامه داخلی خود را از روی سایت‌شان بردارند.
حاجی دلیگانی گفت: این سازمان به دنبال این بود که به‌نوعی چهره مدیران خود را در بین زیرمجموعه‌ها به‌عنوان رئیس بهبود بخشند که طبیعتاً چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.
حقوق‌های نجومی که با تفسیر قانون پرداخت می‌شود/ دیوان محاسبات به موضوع ورود کند
وی در مورد این سؤال که آیا پرداخت این مبالغ غیرقانونی است؟ پاسخ داد: طبیعتاً و ماهیتاً خلاف قانون است ولی بارها شاهد بودیم که از واژه‌هایی که در قانون بودجه هست، تفسیرهای صورت می‌گیرد و بر اساس آن چنین اقداماتی را انجام می‌دهند، البته لازم است دیوان محاسبات به این موضوع ورود پیدا کند.
این نماینده مردم در مجلس ادامه داد: البته این به معنای نادیده گرفتن حقوق و دستمزد لازم و کافی برای عموم کارکنان دولت و کارگران نیست، اما آنچه مشاهده می‌کنیم، مربوط است به طبقات خاصی از مدیران است که حقوق‌های آن‌چنانی دریافت می‌کنند.
ایجاد تبعیض با پرداخت حقوق
حاجی دلیگانی گفت: در چند نفر از اساتید دانشگاه به بنده گفتند که اخیراً برایشان حکم حقوقی ۴۰ میلیون تومانی زده شده است، درحالی‌که می‌گفتند این مبالغ را نیاز ندارند و مازاد بر نیازشان است و از این افراد هم در جامعه وجود دارد.
وی با بیان اینکه پرداخت حقوق‌های نجومی به برخی اشخاص تبعیض‌آمیز است، اظهار کرد: وقتی یک نفر ۴۰ میلیون تومان حقوق می‌گیرد و دیگری با ۳ میلیون یا ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان زندگی خود را می‌چرخاند: واقعاً یک تبعیض در جامعه را ایجاد می‌کند درحالی‌که می‌بایست حقوق‌های پایین را افزایش داد ولی در حقوق‌های بالا صورت گرفته است.
ایجاد انتظارات برای دولت آینده/ هدف پیام‌هایی مخابره شده از عربستان و آلبانی چیست؟
وی تأکید کرد: این اقدامات نخست باعث افزایش هزینه‌ها می‌شود و سوی دیگر شرایطی به وجود می‌آورد که اگر این موضوع در آینده ادامه پیدا نکند، باعث کاهش انگیزه برای کار و فعالیت می‌شود؛ همچنین در آینده علاوه بر هزینه‌ها، انتظاراتی را ایجاد می‌کنند که دولت آینده نتواند زیر آن شانه راست کند؛ موارد آن متعدد است.
عضو هیئت‌رئیسه مجلس اضافه کرد: ردیابی‌ها نشان می‌دهد که این موضوع از خارج از کشور خط داده می‌شود و این مباحث را به جامعه القا می‌کنند تا بتوانند انتظارات جامعه را آن‌قدر بالا ببرند که هیچ دولتی نتواند آن را تأمین کند و هدف ایجاد این انتظارات این است که دولت آینده را با مشکلات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی روبرو شود.
حاجی دلیگانی تأکید کرد: از همه دلسوزان انقلاب درخواست دارم که کمک کنند تا انتظارات در سطح معقول شکل بگیرد و نه در سطح افراطی که یکی از خدمت‌ها همین می‌توان باشد.
برخی افراد و جریان‌ها نمی‌خواهند دولت آینده، موفق باشد؛ دست خارجی‌ها در کارند
این نماینده مجلس گفت: برخی از انتظاراتی که امروز از دولت آینده مطرح می‌شود، در حد پانصد هزار میلیارد تومان است یعنی تقریباً به‌اندازه سهم بودجه؛ به امروز برخی از افراد و جریان‌ها در حال ایجاد انتظارات هستند و دست خارجی‌ها را در این موضوعات می‌بینم.
عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت: امروز هزاران نفر در کشورهایی مانند عربستان و آلبانی مطابق با ذائقه ایرانی‌ها پیامک‌هایی را تهیه و به داخل کشور ارسال می‌کنند و برخی از افرادی نمی‌خواهند دولت آینده، دولت موفقی باشد.
دولت سیزدهم در ماه‌های باقی‌مانده سال با چالش جدی مواجه است
وی در پایان در مورد اینکه آیا مجلس بر عملکرد و هزینه‌های بودجه‌ای دولت دوازدهم سال نظارت دارد؟ بیان کرد: مجلس این موضوع دنبال می‌کند و دولت فقط می‌خواهد این چند روز را سپری کند و به فکر ماه‌های آینده نسبت که چه اتفاقی می‌افتد و دولت آینده را با چالش جدی مواجه خواهد کرد.
انتهای پیام/۷