مدیر کل منابع طبیعی خراسان جنوبی خبر داد

پاسخ مثبت منابع طبیعی خراسان جنوبی به ۷۰ درصد استعلامات/ رویکرد تعاملی منابع طبیعی با دستگاه های استانی

مدیر کل منابع طبیعی خراسان جنوبی ضمن اشاره به وجود رویکرد تعاملی و اقتصادی بین منابع طبیعی استان با سایردستگاه‌های استانی،گفت: در سال‌های 95 و 96 از مجموع 607 مورد استعلام مورد رسیدگی قرار گرفته شده به 423 مورد یعنی 70 درصد مجموع استعلامات توسط منابع طبیعی استان، پاسخ مثبت داده شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد نصرآبادی مدیرکل منابع طبیعی خراسان‌ جنوبی شامگاه دوشنبه در جلسه شورای معادن خراسان جنوبی که با حضور استاندار خراسان جنوبی و تنی چند از سایر مسئولان استانی برگزار شد،اظهار کرد: در بین سال‌های ۹۰ تا ۹۶ ،منابع طبیعی استان به۳ هزار و ۶۰۸ مورد استعلام رسیدگی کرده که به ۴۰ درصد آن پاسخ مثبت داده است.
وی از وجود رویکرد تعاملی و اقتصادی بین منابع طبیعی استان با سایردستگاه‌های استانی خبر داد و افزود: در سال‌های ۹۵ و ۹۶ از مجموع ۶۰۷ مورد استعلام مورد رسیدگی قرار گرفته که به ۴۲۳ مورد یعنی ۷۰ درصد مجموع استعلامات توسط منابع طبیعی استان، پاسخ مثبت داده شده است و منابع طبیعی استان،رتبه نخست پاسخگویی به استعلامات را از آن خود کرده است.
مدیر کل منابع طبیعی خراسان جنوبی با بیان این که بنده بعد از انتصاب خویش در سال ۹۵ در منابع طبیعی استان تمام هم و غم من چشم پوشی از برخی از محدودیت ها بوده است،ابراز کرد:به جزء خطوط قرمزسازمان منابع طبیعی،بدون استثنا به همه محدودیت ها پاسخ مثبت داده شده است ولی این که در این جلسه و یا بسیاری جلسات دیگر پشت سر منایع طبیعی سخنانی بر زبان آورده می شود خوشایند نبوده و سبب سلب انگیزه از همکاران بنده می شود.
نصرآبادی با اشاره به این نکته که در بحث اصلاح و بروزرسانی پوشش گیاهی حرکتی نو شروع شده است،تبیین کرد:اقدام مذکور،با اولویت شهرستان طبس که بیشترین تعارضات معدنی را دارد آغاز شده است.
وجود ۵۵۰ معدن فعال در خراسان جنوبی
داود شهرکی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌ جنوبی نیز در این جلسه در اشاره به فعالیت بخش معدن در استان،اظهار کرد: در حال حاضر تعداد ۵۵۰ معدن فعال با اشتغالزایی بیش از ۱۳ هزار نفر را در خراسان جنوبی داریم.
بیش از ۲ میلیارد تن ذخایر معادن شناسایی شده در استان
وی ذخایر قطعی معادن شناسایی شده در خراسان جنوبی را،۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تن اعلام کرد و گفت: استان رتبه نخست در صدور پروانه بهره برداری معادن را در کشور دارد و صدور ۶۳ فقره پروانه در سال ۹۶ در این خصوص،گواه این مدعا است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی ادامه داد:خراسان‌جنوبی در تعداد معادن نیزجزو پنج استان کشور است.
شهرکی ضمن اشاره به سیاست‌های کلان حوزه معدن استان،یادآور شد: توسعه اکتشاف گسترده از طریق تعریف پهنه‌های اکتشافی و همچنین واگذاری به شرکت‌های بزرگ معدنی با تمرکز بر اکتشافات سیستماتیک و تمرکز بر احداث صنایع معدنی با توجه ظرفیت‌های معدنی استان از جمله این سیاست‌ها است.
وی با بیان این که اتمام عملیات اکتشاف ژئوفیزیک هوایی در وسعت ۵۷ هزار کیلومترمربع در بحث شناسایی ذخایر سطحی و زیرسطحی فلزی و غیرفلزی معادل ۴۰ درصد از مجموع اکتشاف ژئوفیزیک هوایی کشور با اعتباری معادل ۶۵ میلیارد تومان را، یکی از اقدامات مهم در حوزه اکتشاف استان دانست و متذکر شد: اتمام عملیات اکتشاف در مقیاس ۱۲۵ هزار در نوار مرزی و در پهنه‌ای به مساحت ۶ هزار و ۲۰۰ کیلومترمربع توسط سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران از جمله دیگر اقدامات است.
شناسایی ۱۱ محدوده مستعد در پهنه نوار مرزی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی با بیان این که تعداد ۱۱ محدوده مستعد در پهنه نوار مرزی توسط سازمان توسعه و نوسازی معادن شناسایی شده است،تصریح کرد: صدور ۵۳ فقره پروانه اکتشاف به مساحت ۴۶۲ کیلومترمربع با پیش‌ بینی سرمایه‌ گذاری ۱۳۹ میلیارد ریال، واگذاری پهنه اکتشافی دهسلم به مساحت ۷۰۰ کیلومترمربع به شرکت پویندگان آفاق اکسیر، پایان عملیات اکتشاف در پهنه اکتشاف ماده معدنی سرب، پایان عملیات اکتشاف در پهنه‌های بیشه، حیدرآباد و عشق‌آباد توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و شناسایی ۹ محدوده امیدبخش با هزینه‌ای بیش از ۹ هزار میلیون ریال ، صدور ۲۹ فقره گواهی نامه کشف و اکتشاف تکمیلی از دیگر اقدامات مهم در حوزه اکتشاف معدن در خراسان جنوبی است.
شهرکی با اشاره به این که در سال جاری پیش بینی ما آن است که تا ۲ میلیون و ۷۰۰ تن افزایش ذخیره معادن استان را شاهد باشیم،ابراز کرد: همچنین پیش بینی می شود که ۷۰ پروانه بهره‌برداری معدنی در استان طی سال جاری صادر شود.
وی با بیان این که هدف ‌گذاری صورت گرفته در سال جاری در حوزه استخراج اسمی صدور ۱۷ پروانه بهره‌برداری معدنی در خراسان جنوبی است،بیان کرد: تابلوی سرمایه‌ گذاری صنایع معدنی استان ترسیم شده است.
خام فروشی ۵۰۰ تن از ذخایره معدنی استان در سال
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان ‌جنوبی با تاکید بر این که بایستی زنجیره فرآوری مواد معدنی در خراسان جنوبی تکمیل شود،عنوان کرد:در حال حاضر از مجموع ۱۰ میلیون تن استخراج سالیانه معادن استان، کمتر از ۵۰۰ تن به صورت خام از استان خارج شده و ۹٫۵ میلیون تن حداقل یک مرحله مورد فرآوری قرار می گیرند.
لازم به ذکر است که تقاضای تعطیلی یک ساله معدن گچ گوراب(نوبت دوم)، تقاضای تعطیلی موقت یک ساله معدن بنتونیت چاه گلستان(سرایان)،تعطیلی موقت یک ساله معدن سنگ لاشه بوکی برای نوبت سوم(خوسف)،تعطیلی موقت یک ساله معدن بنتونیت رادین،ابقاء پروانه اکتشاف حمید رحیمی پور(خوسف)،تقاضای تعطیلی موقت سال دوم معدن سیلیس شور تنوره(نهبندان)،تقاضای تعطیلی موقت سال سوم معدن آهن پارس(خوسف) و…؛از جمله درخواست هایی بود که توسط رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت خراسان جنوبی از استاندار صورت گرفت که مورد تعجب استاندار خراسان جنوبی شد.
انتهای پیام/۴/۲۴/۱۰۱