پانزدهمین جلسه شورای اطلاع رسانی خراسان جنوبی برگزار شد

پانزدهمین جلسه شورای اطلاع رسانی خراسان جنوبی پنج‌شنبه با ریاست معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری و رئیس شورای اطلاع رسانی برگزار شد.

به گزارش خاورستان، ناصر خوش خبر معاون محترم سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری و رئیس شورای اطلاع رسانی استان، در این جلسه با بیان این که در راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، تمامی دستگاه های اجرایی و حاکمیتی پای کار هستند و در این مسیر تلاش می کنند، ادامه داد: در این راستا، سه موضوع اطلاع رسانی، آموزش و تبلیغات را مد نظر قرار داده و به دنبال ایجاد اثرگذاری در جامعه از این طریق هستیم.
وی با اشاره به این که باید مباحث تبلیغاتی و اطلاع رسانی را با فضای روانی جامعه در جهت کاهش تاثیر شایعات مطابقت دهیم، اضافه کرد: اطلاع رسانی ها باید همسو با نوع مطالبه مردم باشد، این گونه می توان زنجیره اطلاع رسانی غیر رسمی را نیز سالم سازی کرد.
خوش خبر به هم افزایی و هماهنگی حداکثری بین دستگاه های عضو شورای اطلاع رسانی نیز اشاره کرد و افزود: صدا و سیما به عنوان مرجع اطلاع رسانی ملی، سیاست های این شورا را در برنامه های خود با هدف ایجاد اطلاع رسانی دقیق ، دخیل کند.
وی همچنین بر تشکیل کارگروه تخصصی اطلاع رسانی و تبلیغات توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی نیز تاکید کرد و یادآورشد: در این کارگروه رصد شایعات، ابهامات و پرسش های مردم هم انجام گیرد.
رئیس شورای اطلاع رسانی خواستار تولید محتوا توسط رسانه ملی، رادیو، نشریات، خبرگزاری ها، سمن ها و تشکل ها درباره نحوه زندگی با توجه به شیوع ویروس کرونا در شرایط قبل از عید نوروز، در حین ایام عید و پس از عید نیز شد.
خوش خبر با بیان این که اکنون عزم تمامی نهادها و مردم برای مقابله با این ویروس جزم شده و برای پیشگری از شیوع آن فعالیت می کنند، تصریح کرد: انسجام بخشی بین این نهادها و اطلاع رسانی درست به جامعه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی از کنترل راه های مواصلاتی استان و گلوگاه های ورودی خبر داد و اضافه کرد: در کشور هیچ تصمیمی برای قرنطینه و بستن راه های مواصلاتی گرفته نشده است.
به گفته وی با همکاری شهرداری ها ، تبلیغات محیطی و حتی تقدیر و تشکر از فعالان عرصه مقابله با کرونا ویروس جدید از جمله پزشکان و پرستاران به صورت جدی و گسترده انجام گیرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری در بخش دیگری از سخنانش خواستار تشکیل پویش روابط عمومی های استان با هدف اطلاع رسانی اقدامات نظام و دولت در راستای پیشگیری از شیوع کرونا شد و افزود: پویشی نیز با بهره گیری از ظرفیت سمن ها و تشکل ها با هدف کمک رسانی و تقویت نقش مردمی در این راستا شکل گیرد.
خوش خبر با تاکید بر این که تیم های بازرسی با هدف مقابله با محتکران نظارت را به صورت جدی تر انجام دهند، خاطرنشان کرد: رسانه های استان نیز این اقدامات و نحوه برخورد با محتکر و متخلف را به صورت گسترده انعکاس دهند.
وی با بیان این که در شرایط کنونی مصون سازی جامعه سالم در برابر این ویروس حائز اهمیت بالایی است، اضافه کرد: صدا و سیما و سایر رسانه های استان بر روی مسافرت نکردن مردم و در خانه ماندن تاکید بیشتری داشته باشند.
در ادامه جلسه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گزارشی از اقدامات انجام شده در راستای مصوبات قبلی شورای اطلاع رسانی را ارائه داد.
ناصر نبی زاده با بیان این که چندین محور اصلی جهت اطلاع رسانی برای نشریات و خبرگزاری های استان تعریف شده است ادامه داد: تلاش برای آموزش عمومی با بهره گیری از ظرفیت رسانه ها، اطلاع رسانی دقیق و شفاف از شرایط موجود، ایجاد آرامش روانی و اعتماد مردم به جامعه پزشکی، تشویق مردم برای در خانه ماندن و مقابله با عملیات روانی جبهه رسانه ای دشمن از جمله محورهای معرفی شده می باشد.
وی بر ایجاد تعادل بین ترس گسترده و بی خیالی مردم در جامعه تاکید کرد و افزود: باید مراکز رسمی اطلاع رسانی همانند صدا و سیما، نشریات و پایگاه های خبری دارای مجوز تبدیل به مکانی مورد اعتماد اطلاعاتی مردم تبدیل شوند تا شایعات و ابهامات ، تاثیری در روند اطلاع رسانی نداشته باشند.
در ادامه جلسه سایر اعضای شورای اطلاع رسانی دیدگاه ها و نظرات خود را پیرامون نحوه اطلاع رسانی و اثرگذاری آن در جامعه در راستای پیشگری ازشیوع ویروس کرونا ارائه دادند.
انتهای پیام/۴