نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد؛

پایین بودن مراودات تجاری ایران با افغانستان علی رغم مرز مشترک داشتن

نخعی با بیان اینکه مشترکات زیادی به همراه مرز طولانی با کشور افغانستان داریم، گفت: اما رتبه ما در بین کشورهایی که با افغانستان مراودات دارند رتبه خوبی نیست چرا که بخشی به خاطر دستور العملهای متعدد و سختگیرانه است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مصطفی نخعی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی صبح امروز در جمع خبرنگاران در مورد مشکلات مراوده تجار با افغانستان اظهار کرد: تجار ما با تجار افغانستان ریالی داد و ستد میکنند درحالیکه باید به بانک مرکزی ارزی پرداخت کنند.

وی افزود: در این راستا ما هم به صورت مکتوب به وزارت اقتصاد دارایی و بانک مرکزی این مشکل را اعلام کردیم.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: متاسفانه گاهی به جای اینکه کسب و کار را تسهیل ببخشیم و موانع فضای کسب و کار و کار آفرینی را برداریم اما مانع ایجاد می‌کنیم.

نخعی با بیان اینکه این برخلاف تاکیدات مقام معظم رهبری است، عنوان کرد: باید شرایط را  برای سرمایه گذار،تجار وکارآفرین تسهیل کنیم.

وی اظهار کرد: خیلی از تجار در افغانستان همچنان مراوده ریالی را انجام میدهند، اما انتظار داریم مسئولان بانک مرکزی وزارت اقتصاد دارایی این تعهد ارزی که از صادرکننده در قبال صادرات طلب میکنند به صورت منطقه ای ببینند چرا که وقتی مراوده  ای ریالی انجام میشود چه لزومی دارد که تعهد ارزی باشد.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: باید همه دست در دست هم دهیم تا شرایط را  تسهیل کنیم و از این طریق حجم مبادلات خود را افزایش دهیم.

نخعی با بیان اینکه مشترکات زیادی به همراه مرز طولانی با کشور افغانستان داریم، تصریح کرد: اما رتبه ما در بین کشورهایی که با افغانستان مراودات دارند رتبه خوبی نیست چرا که بخشی به خاطر دستور العملهای متعدد و سختگیرانه است.

وی افزود: تنگ نظریها و دستور العملها بازرگانان  و سرمایه گذار را دچار سردرگمی میکند.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مراودات ما تا مرز ۳ میلیارد دلار با افغانستان پیش رفت اما باز کاهش یافت.

نخعی با بیان اینکه نباید کشورهای دیگر بازار افغانستان را در دست بگیرند، تاکید کرد: یکی از دلایلی که ما در این راستا رتبه خوبی نداریم به این دلیل است  که بخش زیادی به خاطر دستورالعملهای سختگیرانه و تنگ نظریها  است.

وی افزود: دستورالعمل هایی که فلبداهه صادر میشود و بازرگان را دچار سردرگمی میکند از جمله مشکلات است که در این راستا باید شرایط را تسهیل کنیم چرا ما بهتر میتوانیم بازار را در دست بگیریم و نباید ترکیه و عربستان بازار را در دست بگیرند.

انتهای پیام/۱۲۷