رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای خراسان جنوبی خبر داد

پذیرش یک هزار و ۱۴۲ دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی در سال تحصیلی جدید/ ساخت دانشکده فردوس به ۳٫۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای خراسان جنوبی گفت: در سال تحصیلی جدید یک هزار و ۱۴۲ دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی در دانشکده‌های فنی و حرفه ای خراسان جنوبی پذیرفته شده‌اند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمود نخعی رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک سال تحصیلی جدید، اظهار کرد: دانشگاه فنی و حرفه ای با ۱۷۳ دانشکده و تعداد ۱۷۴ هزار و ۸۶۴ دانشجو بزرگترین دانشگاه کشور قلمداد می شود.
وی با بیان اینکه ۷۵ درصد فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه ای وارد بازار کار می شوند، افزود: این دانشگاه توانسته قسمتی از مشکلات اشتغال را در کشور حل کند و دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند روی پای خود بایستند و در مراکز تجاری و صنعتی وارد کار شوند.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه یک هزار نفر عضو هیئت علمی دانشگاه فنی و حرفه ای در کشور فعالیت دارند، گفت: سیاست های این دانشگاه بر این است افرادی که در دانشگاه به کار گرفته می شوند فارغ التحصیل همین دانشگاه باشند و از آنها بهره ببریم.
نخعی با بیان اینکه از یک سال گذشته به علت گستردگی این دانشگاه تصویب شد دانشگاه فنی و حرفه ای استانی شود، تصریح کرد: در خراسان جنوبی از ۲۸ مرداد ماه سال جاری مجوز تاسیس دانشگاه فنی و حرفه ای صادر شد و کار تجمیع در استان شروع شد.
وی با بیان اینکه در خراسان جنوبی ۵ مرکز فنی و حرفه ای وجود دارد، افزود: در حال حاضر در سطح دانشگاه های فنی و حرفه ای خراسان جنوبی ۴ هزار و ۲۰۰ دانشجو مشغول به تحصیل هستند.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای خراسان جنوبی گفت: در مرکز فنی و حرفه ای دختران بیرجند یک هزار و ۴۸۲ دانشجو و در مرکز پسران یک هزار و ۵۲۰ دانشجو مشغول به تحصیل هستند.
نخعی تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در مراکز فنی و حرفه ای قائن را ۴۱۹ دانشجو بیان کرد و خاطرنشان کرد: از این تعداد ۲۱۴ دانشجو پسر و ۲۰۵ نفر دختر هستند.
وی با اشاره به اینکه در مراکز فنی و حرفه ای طبس ۵۸۰ دانشجو مشغول به تحصیل هستند، افزود: در مرکز فردوس نیز ۵۶۴ دانشجو مشغول به تحصیل هستند.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با بیان اینکه رشته های مقطع کارشناسی دختران از یک رشته به ۵ رشته افزایش یافته است، گفت: رشته ارتباط تصویری در مقطع کارشناسی برای دختران در این دانشگاه وجود داشته و رشته های معماری ، حسابداری ، فرش و طراحی دوخت نیز اضافه شده است.
نخعی با بیان اینکه ۳۶۵ رشته در مقطع کارشناسی در کل دانشگاه های فنی و حرفه ای کشور وجود دارد، تصریح کرد: در خراسان جنوبی ۱۴ رشته کاردانی و ۵ رشته کارشناسی برای دختران و ۴۵ رشته کاردانی و ۱۷ رشته کارشناسی برای پسران تدریس می شود.
وی با اشاره به اینکه در سال تحصیلی جدید در مجموع یک هزار و ۱۴۲ دانشجو در مقطع کاردانی و کارشناسی در دانشگاه های فنی و حرفه ای خراسان جنوبی پذیرفته شده اند، افزود: ۴۷۹ دانشجوی دختر و ۵۷۰ دانشجوی پسر در مرکز بیرجند، تعداد ۱۸ دانشجو دختر در مرکز قائن و ۱۸ دانشجوی پسر نیز در مرکز فردوس در سال تحصیلی جدید پذیرفته شده اند.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با بیان اینکه مقرر شده با توجه به موقعیت جغرافیایی هر استان رشته هایی تاسیس شود، گفت: این دانشگاه پیگیر راه‌اندازی رشته فرآوری زرشک و زعفران در مرکز قائن و همچنین تاسیس دانشکده فنی و حرفه ای در شهرستان نهبندان است.
وی با بیان اینکه امسال اعتبارات خوبی برای تجهیز و نوسازی کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها داده شده است، افزود: در مرحله اول تجهیز کارگاه‌ها میزان یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان هزینه شده است، مرحله دوم نیز تا یک ماه آینده انجام خواهد شد و تجهیزات و وسایل خوب و به روز وارد این کارگاه‌ها می‌شود.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی گفت: تفاهم‌نامه‌هایی با صنایع کوچک، شهرک‌های صنعتی، اتاق بازرگانی، اتاق صنایع و وزارت آموزش و پرورش در خصوص پرورش معلم فنی منعقد شده است.
نخعی به ساخت یک مجتمع آموزشی با زیربنای یک هزار و ۵۶۱ متر در بیرجند اشاره کرد و ادامه داد: ۲ میلیارد و ۳۹۰ میلیون تومان برای ساخت این مجتمع اعتبار در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته یک هزار و ۸۰۰ متر کارگاه از محل خارج از اعتبارات و توسط خیرین ساخته شده است، افزود: در قائن ساختمان آموزشی با زیربنای یک هزار و ۶۱۲ متر به همراه خوابگاه، سلف سرویس و کارگاه ساخته شده است و همچنین نمازخانه و سالن چند منظوره نیز در حال ساخت است.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی با بیان اینکه دانشکده ساخته شده در قاین در حال حاضر گازکشی نیست و به وسیله تانکر آبرسانی می‌شود، گفت: این دانشکده در کنار جاده اصلی قرار دارد و ممکن است دانشجویان برای رفت و آمد دچار مشکل شوند و همچنین جاده اختصاصی این دانشکده به طول سه متر خاکی است و توجه مسئولان را می‌طلبد.
نخعی به اختصاص یافتن ۲ هزار متر زمین برای ساخت دانشکده فنی و حرفه‌ای در فردوس اشاره کرد و یادآور شد: برای ساخت این دانشکده ۳٫۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
وی با اشاره به اینکه برای ساخت ساختمان مرکزی آموزش در بیرجند ۳٫۵ میلیارد تومان نیاز است، افزود: یکی از معضلات دانشجویان پسر در بیرجند خوابگاه است که در صورت ساخت ساختمان مرکزی، ساختمان فعلی آموزش برای خوابگاه در نظر گرفته خواهد شد.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در هیچ کدام از شهرستان‌های خراسان جنوبی به جز بیرجند با کمبود خوابگاه مواجه نیستیم، گفت: ۷۰۰ دانشجوی خوابگاهی داریم و ۴۰ درصد دانشجویان این دانشگاه غیر بومی هستند.
نخعی خاطرنشان کرد: ۱۰ نفر عضو هیئت علمی دانشگاه فنی و حرفه ای خراسان جنوبی هستند.
انتهای پیام/ ۱۳۲