مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبرداد

پرداخت ۲۱ میلیارد تومان یارانه به بیش از یک‌هزار رسانه در کشور

مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: 21 میلیارد تومان یارانه به یک‌هزار و 800 رسانه در کشور پرداخت شده یا در مرحله واریز است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سید محمدرضا دربندی مدیر کل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار در بیرجند، اظهار کرد: خبرنگاران از جمله شریف‌ترین اقشار جامعه هستند که با انعکاس نارسایی‌های اجتماعی و مطالبات مردم و همچنین انتقال آن به مسئولان، خدمت بزرگی به جامعه می‌کنند.
وی افزود: در واقع اصحاب رسانه به نوعی هدایت‌گر جامعه هستند که از این لحاظ، شغل آن‌ها با انبیای الهی مقایسه می‌شود.
مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: داشتن تعداد ۶ روزنامه رسمی در استان خراسان جنوبی از اهمیت بالایی برخوردار است.
دربندی به تفاوت نشریه‌های داخلی خراسان جنوبی با سایر استان‌های کشور اشاره‌ای داشت و یادآور شد: در دیگر استان‌ها، بیشتر نشریه‌ها به درج اخبار ملی می‌پردازند اما در خراسان جنوبی ۷۰ درصد از تیترها و عناوین، محلی بوده که کار بسیار درستی محسوب می‌شود.
وی اضافه کرد: اطلاع‌رسانی در دیگر استان‌های کشور، اشکال بزرگی است که در خراسان جنوبی شاهد آن نیستیم.
مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به مطالبه روزنامه‌نگاران مبنی بر گرانی کاغذ، مطرح کرد: با توجه به این‌که در خصوص تأمین کاغذ مطبوعات هیچ‌گونه وظیفه‌ای نداریم اما کمیته‌هایی جهت رفع مشکل آن‌ها برگزار شده است.
دربندی با بیان این‌که انتظارمان آن است که با پیگیری‌های صورت گرفته در کمیته‌های مذکور، شاهد حل مشکلات کاغذ مطبوعات ظرف دو هفته آینده باشیم، ابراز کرد: عمده تلاش ما آن است که کاری کنیم تا رسانه‌ها و مطبوعات سربلند باشند و با آسایش خاطر کامل به فعالیت ادامه دهند.
مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مشکل بیمه خبرنگاران یادآور شد: تدابیری برای رفع مشکلات بیمه این قشر اندیشیده شده است که به زودی به اطلاع همگان خواهد رسید.
دربندی از تدوین شیوه‌نامه یارانه رسانه‌ها خبر داد و مطرح کرد: بر اساس این شیوه‌نامه از ابتدای سال‌جاری تاکنون، دو مرتبه یارانه به رسانه‌ها پرداخت شده و بخشی نیز در حال پرداخت است.
وی با اشاره به این‌که ۲۱ میلیارد تومان یارانه به یک‌هزار و ۸۰۰ رسانه در کشور پرداخت شده یا در مرحله واریز است، افزود: از این میزان، ۸ میلیارد تومان برای روزنامه‌ها، ۴ میلیارد تومان برای سایت‌ها و خبرگزاری‌ها و بیش از ۸ میلیارد تومان برای نشریات بوده است.
مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به درخواست رسانه‌های خراسان جنوبی مبنی بر استفاده از اینترنت بدون فیلتر نیز اشاره‌ای داشت و گفت: در حال حاضر هیچ محدودیتی برای اینترنت بدون فیلتر رسانه‌ها وجود ندارد و علاقه‌مندان می‌توانند با درخواست مکتوب به ما، از آن بهره‌مند شوند.
دربندی با بیان این مطلب که تاکنون ۳۵۰ نفر برای استفاده از اینترنت بدون فیلتر تقاضا کرده‌اند، یادآور شد: لیست افراد مذکور به مخابرات داده شده است.
وی اطلاع‌رسانی و انتقال پیام را از جمله رسالت‌های انبیای الهی برشمرد و افزود: رسالت رسانه‌ها نیز اطلاع‌رسانی است.
مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر این نکته که صبر انبیای الهی در اطلاع‌رسانی مثال‌زدنی است، تصریح کرد: خبرنگاران نیز بایستی در این زمینه از انبیا الگوبرداری کنند.
انتهای پیام/۱۰۱/ ۲۴/ ۴