پروازهای فرودگاه بین المللی که پاسخگوی تقاضای مسافران نیست؛

پروازهای سومین فرودگاه کشور روی باند کنسلی/ از نبود پروازهای منظم تا پیگیری برای ایجاد شرکت هواپیمایی بومی

در حالی که فرودگاه بیرجند؛ دارای موقعیت مهم و استراتژیک و به عنوان سومین فرودگاه کشور مطرح است، اما متاسفانه نبود برنامه منظم پروازی و کنسل شدن پروازها، باعث ایجاد چالش برای مسافران و ایجاد لیست پروازی شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، فرودگاه بین المللی شهید کاوه بیرجند؛ یکی از فرودگاه های مهم و سومین فرودگاه کشور است که در سال ۱۳۱۲ پس از قلعه‌مرغی و فرودگاه بوشهر، ساخته شد. با توجه به موقعیت خراسان جنوبی و فاصله آن با مرکز کشور و از طرف دیگر نبود راه آهن و عدم بهره مندی از جاده های ایمن، خواسته مردم استان؛ ارائه خدمات پروازی مناسب است که این امکان با توجه به وجود یک فرودگاه بین المللی و دارای تجهیزات بروز و کافی وجود دارد.اما متاسفانه مردم استان از خدمات پروازی مناسبی هم برخوردار نیستند و کنسلی پروازها در فرودگاه بیرجند به یک موضوع تکراری تبدیل شده است. بر این اساس؛ آخرین تغییری که در برنامه پروازی فرودگاه بیرجند رخ داد، این بود که پرواز دوشنبه های ایران ایر کلا از برنامه پروازی تابستانی فرودگاه بیرجند لغو شد و حداقل تا ابتدای مهرماه این پرواز برقرار نخواهد بود.

قبلا و در بازه کوتاهی، کلا پروازهای بیرجند- مشهد شرکت ایران ایر حذف شد که با پیگیری رسانه ها، نماینده مجلس، استاندار و مدیرکل فرودگاه ها، پرواز روز چهارشنبه برگشت، اما علی رغم قولی که ایران ایر برای برگشت پرواز یکشنبه ها داد، این موضوع محقق نشد.

در حالی که در سال ۱۳۹۹  شرکت ایران ایر؛ هر هفته ۵ پرواز در مسیر بیرجند- تهران و بالعکس و ۲ پرواز در مسیر بیرجند- مشهد و بالعکس داشت، اما با لغو یکی یکی پروازها و در نهایت هم لغو پرواز روز دوشنبه، پروازهای این شرکت در مسیر تهران به ۳ پرواز و در مسیر مشهد به یک پرواز کاهش یافته است.

شرکت هواپیمایی ماهان هم بدون تغییر در برنامه دو پرواز در هفته را انجام می دهد وغالب پروازهای فرودگاه بیرجند هر روز به جز پنجشنبه ها نیز، توسط شرکت هواپیمایی پارس ایر و با ظرفیت ناوگان ۴۸ نفره انجام می شود.

متاسفانه روزهای پنجشنبه، فرودگاه بیرجند بدون پرواز است و هیچ کدام از شرکت های هواپیمایی در این روز پروازی ندارد. هواپیمایی ایرتور که ناوگان خوبی دارد نیز قبلا و در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ پروازهایی را در فرودگاه بیرجند داشت که متاسفانه هنوز بازنگشته است.

بعد از کنسلی پرواز دوشنبه های ایران ایر و کاهش ظرفیت های پروازی فرودگاه بیرجند، مذاکراتی با شرکت هواپیمایی وارش انجام و قرار شد که این شرکت بعد از ماه رمضان، پروازهایی را در فرودگاه بیرجند انجام دهد که متاسفانه تاکنون خبری از این پروازها نشده است.

هنوز پرواز جایگزینی برای ایران ایر ایجاد نشده

عظیم طهماسبی مدیرکل فرودگاه های خراسان جنوبی در این خصوص در گفتگو با خبرنگار خاوستان، اظهارکرد: فرودگاه بین المللی بیرجند؛ از شنبه تا چهارشنبه روزی ۵۰۰ نفر مسافر دارد ( ۲۵۰ نفر مسافر ورودی و ۲۵۰ نفر مسافر خروجی) که برای آن برنامه ریزی شده است، اما متاسفانه با توجه به کنسل شدن پرواز روز دوشنبه ایران ایر، به دنبال پرواز جایگزین هستیم.

وی افزود: برای پوشش مسافران استان دو پرواز ۱۶۰ نفره جواب می دهد که برای اضافه شدن یک پرواز کوچک یا یک پرواز بزرگ ۱۱۰ نفره رایزنی کرده ایم.

مدیرکل فرودگاه های خراسان جنوبی ادامه داد: هم اکنون تقریبا در یک روز مشکل پرواز داریم  که با توجه به انجام یک پرواز، تنها ۱۰۰ نفر از مسافران پوشش داده می شوند ولی در بقیه روزها تا ۲۱۰ نفر مسافر پوشش داده می شود. برای پوشش ۳۰-۴۰ نفر مسافر دیگر نیز مذاکراتی برای افزایش پروازها انجام شده است.

طهماسبی گفت: در این خصوص با همراهی آقای استاندار با شرکت وارش مذاکراتی انجام شده که این شرکت انجام پروازها را منوط به تامین هواپیماهای کوچک کرده است. اکنون یکی از هواپیماهای این شرکت در حال تعمیرات سنگین است که پس از برگشت آن، تصمیم گیری خواهد شد.

وی یادآور شد: همچنین با شرکت هواپیمایی آتا هم از طریق اداره کل و استاندار مکاتبه شده که پس از تصمیم گیری شرکت، نتیجه به مردم اعلام خواهد شد.

اگر در تامین هواپیما گشایشی نشود؛ وضعیت همین است

برومند حسنی مقدم، مدیرکل شرکت هواپیمایی هما خراسان‌جنوبی نیز در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: دلیل کنسلی پروازهای شرکت ایران ایر، کمبود هواپیما است و دلیل دیگری هم وجود ندارد.

وی افزود:  ایران ایر تنها شرکت دولتی و هندلینگ دهنده است که تاکنون به تعهدات خود عمل کرده و کنسلی پروازهای آن هم صرفا به دلیل کمبود ناوگان است.

مدیرکل شرکت هواپیمایی هما خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه موضوع کنسلی پرواز در بقیه نقاط کشور هم وجود دارد، گفت: در واقع هواپیمایی که قرار بوده به فرودگاه بیرجند بیاید، فقط در همین مسیر پروازی نیست، بلکه در خطوط پروازی دیگر هم حضور دارد و وقتی که از خط خارج می شود، پروازها در تمام شهرهای دیگری هم که مرتبط با این هواپیما است هم کنسل می شود.

حسنی مقدم بیان کرد: در این خصوص و در راستای مطالبات مردمی، مکاتباتی انجام دادیم و استاندار هم پیگیر موضوع بوده است که امیدواریم گشایشی شود. چون شرکت ملی و دولتی هستیم و باید به همه استان ها پرواز داشته باشیم، تمام تلاش مان را می کنیم تا با توجه به ظرفیت ها، تعداد پروازها به بیرجند بیشتر شود، اما اگر همچنان با کمبود هواپیما مواجه باشیم، همین وضعیت ادامه خواهد داشت.

وی گفت: از لحاظ مسافر  صد درصد ظرفیت صندلی های ایران ایر پر است، اما برنامه پروازی بر اساس موجودی هواپیما است و  اگر موجودی کم باشد؛ پرواز کم و اگر زیاد باشد؛ زیاد می شود.

او یادآور شد: قبلا پروازهای حج تمتع را از استان انجام دادیم و اکنون هم قرار است در تیرماه امسال؛ این پروازها که از نظر اقتصادی، زمان و ایمنی در تردد به نفع مردم است را از فرودگاه بیرجند انجام دهیم.

مشکلات مالیاتی و انحصار در هندلینگ علت پروازهای کم ماهان

محمد حسین سهیل نماینده شرکت ماهان در بیرجند نیز در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: شرکت ماهان قبلا در فرودگاه بیرجند ۵ پرواز داشت که متاسفانه به دلیل سخت گیری های اداره دارایی و مالیات، این شرکت تعداد پروازهای خودش را کاهش داد.

وی افزود: در استان های دیگر غیر از ایران ایر، شرکت های دیگر هم هنلدینگ انجام می دهند اما در خراسان جنوبی هندلینگ در انحصار ایران ایر است و شرکت ماهان باید برای هر پرواز ۷ میلیون تومان هزینه خدمات فرودگاهی بپردازد.

نماینده شرکت ماهان در بیرجند گفت: خوشبختانه در فرودگاه بیرجند ظرفیت مسافر وجود دارد و اگر کسی می گوید مسافر نیست، اشتباه می گوید، ادامه داد: متاسفانه اکنون در بیرجند چارترکننده هم وجود ندار، اما به تازگی سرمایه گذاری در این خصوص پیدا شده که پیگیر کار هستیم.

او بیان کرد: اکثر استان ها ۴-۵ فرودگاه دارند، اما در خراسان جنوبی دو فرودگاه وجود دارد و در حالی که علاوه بر وجود مسافر از شهرهای متعدد استان، از شهرهای گناباد، زابل و … هم مسافر داریم، اما متاسفانه پروازهای منظمی و با ظرفیتی نداریم. در واقع با برنامه پروازی موجود، هیچ مسافر و سرمایه گذاری به استان نمی آید، چون خطوط منظمی برای رفت و برگشت وجود ندارد.

مسافران در لیست انتظار پرواز

احمد کاشانی مدیرعامل آژانس مسافرتی آسیا پرواز مشرق زمین نیز در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: هم اکنون مشکلاتی که عمدتا مسافران فرودگاه بیرجند با آن مواجه هستند، کاهش ظرفیت پروازهای مسیر بیرجند- تهران و بالعکس است. بطور مثال در روز شنبه که دو پرواز ماهان و پارس ایر انجام می شود، حدود ۱۴۸ مسافر توسط این دو شرکت جابجا می شوند و ۱۴۸ نفر هم در مسیر برعکس، در حالی که تقاضا بیش از این صحبت هاست.

وی افزود: هم اکنون اولین پرواز بیرجند- تهرانی که روی سیستم جا دارد، چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت با ۹ نفر ظرفیت و اولین پرواز تهران- بیرجند هم یکشنبه اول خرداد است که با این شرایط؛ اگر مسافری کار ضروری داشته باشد، نه می تواند از تهران بیاید و نه به تهران برود.

کاهش تقاضای ۳۴۰ نفری به ظرفیت ۱۴۸ نفری

مدیرعامل آژانس مسافرتی آسیا پرواز با اشاره به اینکه لیست انتظارها نشان می دهد که تقاضا بسیار بیشتر از ظرفیت پروازی فعلی است و مردم دچار چالش و مشکل شده اند، گفت: در برنامه تابستانه سال گذشته فرودگاه بیرجند، هواپیمایی ایرتور برای شنبه ها با ناوگان ۱۴۰ نفره، هواپیمایی ماهان با ناوگان ۱۰۰ نفره و هواپیمایی ایران ایر نیز با ناوگان ۱۰۰ نفره پرواز می کردند که در مجموع معادل ۳۴۰ نفر می شد و صندلی خالی هم نداشتیم. اما امروز تقاضای ۳۴۰ نفری به ظرفیت ۱۴۸ نفری تقلیل داده شده است!

وی تاکید کرد: پروازهای فرودگاه بیرجند و طبس برای مردم استان یک نیاز ضروری است، چرا که بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر تا پایتخت فاصله داریم و مراجعه زیادی برای امورات اداری، درمانی و سرمایه گذاری وجود دارد.

کاشانی یادآور شد: در همین مدتی که ظرفیت پروازها پر بوده است، افرادی برای مصاحبه استخدامی، مراجعه بیماران برای تکمیل درمان، مراجعه مسئولان برای امور اداری، مراجعه بخش خصوصی برای سرمایه گذاری وجود داشته که سرگردان مانده اند.

کنسلی پروازها در ایام تعطیل منطقی نیست

مدیرعامل آژانس مسافرتی آسیا پرواز اظهارکرد: متاسفانه یکی از شرکت های هواپیمایی تمام پروازهای نوروزی خودش را در فرودگاه بیرجند باطل کرد که این موضوع منطقی نیست و با واکنش رسانه ها، بخش خصوصی، نظام پزشکی، نظام مهندسی، اتاق تعاون، شورای اصناف، اتاق بازرگانی و … مواجه شد. همچنین بعد از آن شاهد لغو این پروازها در تعطیلات عید فطر از ۱۲ تا ۱۴ اردیبهشت هم بودیم، در حالی که مردم بعد از ماه رمضان خودشان را مهیای سفر کرده بودند و باز هم از استفاده از پروازهای فرودگاه محروم شدند.

او با بیان اینکه  کمبود ناوگان و کمبود تقاضا در روزهای تعطیل، دلیل کنسلی پروازها عنوان می شود، گفت: اما این تقاضاسنجی را چه کسی انجام می دهد؟ آیا خود ایرلاین این تقاضا را می سنجد که در روزهای تعطیل میزان مسافر چقدر است؟ آیا نماینده شرکت در بیرجند این آمار را می دهد؟ و اگر کار نماینده است مبنای تحلیل چه هست؟ چگونه کمبود تقاضا مطرح است اما آژانس ها لیست انتظار دارند و مجبورند مسافران را از طریق پروازهای مشهد- تهران و زاهدان- تهران بفرستند؟ برفرض که در برخی روزها میزان تقاضا کمتر باشد، مگر استانداری تعهد کرده که همیشه پرواز پر است؟ در حالی که ممکن است در برخی روزها ۲۰ صندلی خالی باشد، اما بقیه مسافران کارهای ضروری برای انجام دادن داشته باشند.

کنسلی پرواز تبدیل به رویه شده

کاشانی تصریح کرد: متاسفانه کنسلی پروازها در فرودگاه بیرجند به یک رویه تبدیل شده و در حالی که تعطیلات زمان خوبی برای سفرهاست، اما پروازها هم با تعطیلات رسمی تقویم تعطیل می شود.

وی ادامه داد: گاهی اوقات مردم و مسئولین فکر می کنند که اعتراض آژانس ها در خصوص لغو پروازهای فرودگاه بیرجند، رنگ و بوی منفعت مالی دارد، در صورتی که آژانس مسافری را که کار ضروری دارد و باید به تهران برسد را از طریق فرودگاه های مشهد و زاهدان به مقصد می رساند. اما دغدغه اصلی ما؛ مشکلات مردم بخصوص بیماران است، مردمی که می توانند از ظرفیت فرودگاه شهرشان استفاده و پرواز مستقیمی داشته باشند، باید با هزار مشکل در جاده های با امنیت پایین خودشان را به مشهد و زاهدان برسانند.

فرودگاه بیرجند ظرفیتی فراموش شده

مدیرعامل آژانس مسافرتی آسیا پرواز گفت: خوشبختانه فرودگاه بیرجند ظرفیت خیلی خوبی به لحاظ باند و تجهیزات زمینی مستقر و ترمینال دارد و یک ظرفیت مهم در حوزه پروازی برای بیرجند محسوب می شود و شرکت هندل کننده ای مثل ایران ایر، هندلینگ تمام پروازها را انجام می دهد و ثابت کرده که حتی در زمان پروازهای حج و هواپیماهای پهن پیکر ایرباس، از پس کار بر می آید. اما اینکه چقدر از این ظرفیت استفاده می کنیم مهم است، متاسفانه فرودگاه بیرجند به یکی از ظرفیت های مغفول و فراموش شده استان تبدیل می شود.

کاشانی با تاکید بر لزوم مدیریت ایرلاین ها در کنار هم، گفت: هم اکنون تمام پروازهای فرودگاه بیرجند به یک ایرلاین که ظرفیت هواپیماهایش کوچک و ۴۸ نفره است، داده شده است. در حالی که تعدد ایرلاین ها در هر فرودگاه باعث تعدد نرخ و رقابت می شود و مردم سود آن را را می برند که این اتفاق در فرودگاه مشهد، یزد، اصفهان و زاهدان می افتد. چرا که وقتی که فرودگاه مشهد روزی ۴۰ پرواز به تهران دارد، یعنی ۴۰ ساعت پروازی و ۴۰ نرخ متعدد وجود دارد و باعث ایجاد رقابت بین ایرلاین ها می شود.

وی افزود: تعدد ایرلاین ها در فرودگاه بیرجند هم باعث استفاده بیشتر از ظرفیت موجود و هم باعث شکست نرخ ها می شود که باید این موضوع مدیریت شود و سراغ ایرلاین هایی که ناوگان مناسبی دارند؛ مثل ایران ایر تور ، ماهان، سپهران و … رفته و آنها را دعوت کنیم تا در فرودگاه بیرجند پرواز کنند.

ایجاد شرکت هواپیمایی بومی حلال مشکل نیست

مدیرعامل آژانس مسافرتی آسیا پرواز با بیان اینکه یک مطلبی که توسط مدیرکل فرودگاه ها و همچنین برخی از فعالان حوزه هواپیمایی مطرح می شود؛ این است که اگر شرکت هواپیمایی بومی در خراسان جنوبی تاسیس شود، تمام مشکلات پروازی ما حل می شود، گفت: اما این سوال مطرح است که آیا استان هایی در کشور که مشکل پروازی ندارند، همه شرکت هواپیمایی بومی دارند؟ آیا ۳۱ شرکت هواپیمایی بومی در ۳۱ استان کشور وجود دارد؟ کجای دنیا چنین اتفاقی افتاده؟ در حالی که مثلا در کرمان یا تبریز؛ هلدینگ ماهان یا آتا تنها یکی از قسمت های هلدینگ سرمایه گذاری این ایرلاین هاهستند و نشان می دهد که توان اقتصادی و مالی هلدینگ بسیار بالا است.

کاشانی تصریح کرد: اما ما می خواهیم از کمبود پروازها در فرودگاه بیرجند و از چالش های موجود استفاده کنیم تا وجود شرکت هواپیمایی بومی را توجیه کنیم. اگر چه آرزوی من این است که خراسان جنوبی ایرلاین بومی داشته باشد، اما باید سرمایه گذارانی برای آن جذب شوند که توان اقتصادی بالایی داشته باشند، اما از سهم سرمایه گذاری ایرلاین بومی؛ قرار است چند درصد حجم سرمایه گذاری تسهیلات دولتی و چند درصد آورده سرمایه گذار باشد؟ اگر قرار باشد شاهرگ تسهیلات اقتصادی استان را در حوزه شرکت هواپیمایی بومی مصرف کنیم؛ به این بهانه که یک روزی مشکلات حل خواهد شد، اولویت های خیلی مهم تری مثل تامین آب روستاها در استان وجود دارد. در واقع این موضوع می تواند یکی از راه حل ها باشد البته با هلدینگ سرمایه گذاری توانمند در حوزه اقتصادی!

وی ادامه داد: در واقع بنده با اینکه مشکلات پروازی استان را صرفا با ایجاد شرکت هواپیمایی بومی قابل حل بدانیم، مخالفم؛ چرا که می بینیم که استان هایی که مشکل پروازی ندارند شرکت هواپیمایی بومی هم ندارند.

او بیان کرد: برای حل مشکلات پروازی؛ می طلبد که استاندار، فعالان بخش خصوصی، نمایندگان مجلس، مدیرکل فرودگاه ها و … دست به دست هم دهند و با شرکت های هواپیمایی بزرگ که ناوگان مناسب دارند، وارد مذاکره شوند.

باطل شدن پروازها در تعطیلات ضربه ای به حوزه گردشگری

مدیرعامل آژانس مسافرتی آسیا پرواز اظهارکرد: در حالی که هم اکنون فرودگاه بیرجند هر روز پرواز دارد، اما روزی تنها ۴۸ نفر ظرفیت داریم و افرادی شامل مسئولین، بیماران، سرمایه گذاران و … در لیست انتظار هستند که نتوانسته ایم برای آنها بلیط تهیه کنیم. وقتی که یک سرمایه گذار دغدغه اش رفتن به محل سرمایه گذاری است اما باید یک هفته معطل بماند، قطعا از سرمایه گذاری در استان صرفه نظر خواهد کرد.

وی گفت: طی دو سال شیوع بیماری کرونا، همه رسانه ها و آژانش ها برای بیان ظرفیت های گردشگری و جذب توریست و گردشگر تلاش کردند، اما زمان درو کردن بذرهای کاشته شده و این تلاش ها؛ کی است؟ قطعا این زمان تعطیلات عید نوروز یا عید فطر خواهد بود، اما متاسفانه در این زمان ها شاهد باطل شدن پروازها بودیم  که آسیب مستقیمی به جریان حوزه گردشگری بود.

نمایندگان ایرلاین ها ظرفیت های استان را تبیین کنند

کاشانی یادآور شد: مدیرکل فرودگاه های استان؛ نماینده شرکت فرودگاه ها در استان است که وظایف عمرانی دارد، اما حسب ابلاغ بخشی از مسئولیت های سازمان هواپیمایی کشوری را در استان عملیاتی می کند. در واقع در موضوع مدیریت ایرلاین ها نمی توان به تنهایی از مدیرکل فرودگاه ها انتظار داشت، بلکه باید استاندار و نمایندگان مجلس هم در کنار مدیرکل فرودگاه برای گرفتن پرازها حضور داشته باشند.

وی گفت: از طرف دیگر؛ هر کدام از ایرلاین ها وقتی پروازشان به یک شهررا برقرار می کنند، در آن شهر نیز یک نماینده انتخاب می کنند که این نماینده ها وظیفه دارد تا علاوه بر انجام امور مالی و فنی ایرلاین، ظرفیت های استان برای ایرلاین متبوع را تبیین کند و ظرفیت اقتصادی، مرزی، دانشگاهی، درمانی و … را برای افزایش پروازها بکار بگیرد.

او افزود: اما متاسفانه تاکنون در این فضاها خیلی کم کاری اتفاق افتاده، در حالی که اگر نمایندگان ایرلاین ها بتوانند ایرلاین متبوع خودشان در مورد ظرفیت های خراسان جنوبی آگاه کنند، ایرلاین ها هم به برقراری پرواز و کسب سود ترغیب می شوند.

انتهای پیام/۷