مدیر جهاد کشاورزی سربیشه:

پرورش ماهی در استخرهای ذخیره آب کشاورزی سربیشه رونق گرفت/ کشت کینوا گیاهی در این شهرستان

جوادی بایگی گفت: با توجه به اینکه شهرستان سربیشه دارای 17 باب استخر فعال پرورش ماهی در شهرستان است پرورش ماهیان گرمابی در دستور کار مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مریم جوادی بایگی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: با توجه به اینکه شهرستان سربیشه دارای ۱۷ باب استخر فعال پرورش ماهی در شهرستان است پرورش ماهیان گرمابی در دستور کار مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قرار گرفته است.
وی افزود: یکی از واحدهای بزرگ فعال استخر پرورش ماهی در سال گذشته اقدام به رها سازی ۱۰ هزار قطعه ماهی تیلاپیا و ۱۰ هزار ماهی کپور نموده که باعث اشتغالزایی ۴ نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم شده است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه بیان کرد: ماهی کپور از ماهیانی است که از کرم‌ها، سخت پوستان، نوزاد حشرات و تخم ماهیان تغذیه می کند و همچنین می توان گفت که ماهی هایی که به صورت پرورشی می باشند و یا این که مورد صید قرار می گیرند باید از طعمه های شیرین استفاده شود تا رشد خوبی داشته باشند. ماهی کپور معمولی علاقه زیادی به غذای شیرین دارد و به همین دلیل است که برای صید ماهی کپور معمولی از غذا هایی چون تایگر ناتس استفاده می شود، چرا که از طعم شیرین و ماندگاری بالایی برخوردار هستند.
جوادی عنوان کرد: برای پرورش ماهی کپور از غذا هایی چون آرد جو، سبوس گندم، کنجاله سویا و… استفاده می شود. البته ماهی های کپور به دلیل این که از ماهیان گرمابی به شمار می روند، در فصل های گرم بیش ترین رشد را دارند، پس بهتر است در این زمان میزان غذادهی افزایش یابد.
وی اظهار کرد: جهاد کشاورزی شهرستان در سال ۹۹-۹۸ نسبت به توزیع بچه ماهی( بصورت ۶۰ % یارانه و ۴۰ % سهم پرورش دهنده) به تعداد ۱۰ هزار قطعه ماهی گرمابی اقدام نموده است ، همچنین در سال ۹۹ میزان ۳۷۰ کیلوگرم خوراک ماهی بین پرورش دهندگان فعال توزیع گردیده است.
مدیرجهادکشاورزی سربیشه همچنین در خصوص کشت و مشخصات کینوا بیان کرد: کینوا یک شبه غلات با ارزش غذایی بالاست که بومی آمریکای جنوبی است که به خاویارگیاهی معروف می باشد.پروتئین کینوااز نظر کمی وکیفی بهترازدانه غلات می باشد.ویک منبع غنی از پروتئین وآهن ومنیزیم وفسفروویتامین B2 است.
وی افزود: با توجه به محدودیت های محیطی و تنش خشکی و شوری در استان گیاه کینوا گیاهی است که مقاومت خوبی نسبت به تنش شوری وخشکی دارد که براساس همین موضوع امسال برنامه ریزی گردیده است در سطح ۲ هکتار کینوا درسطح شهرستان کشت شود.
جوادی بایگی خاطرنشان کرد: امیداست با توجه به خواص فراوان غذایی کینوا و ارزش اقتصادی بالای کاشت و فروش آن کشت این محصول در سال جاری باعث تشویق کشاورزان منطقه به کاشت این گیاه ارزشمند و اقتصادی که به خاویارگیاهی معروف است، شود.
انتهای پیام/۱۲۷