استاندار خراسان جنوبی:

پروژه فاخر سالن همایش و فرهنگسرای شهر در تاریخ شورای شهر بیرجند ثبت خواهد شد

ملانوری با بیان اینکه سالن همایش و فرهنگسرای شهر یک پروژه فاخر، ارزشمند و در خور شان شهروندان و استان خراسان جنوبی است، گفت: این پروژه که با همکاری شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند احداث شده و امروز به بهره برداری می‌رسد در تاریخ شوراهای اسلامی شهر و روستا، فعالیت‌های مدیریت شهر و شهرداری ثبت و ضبط می‌شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حمید ملانوری استاندار خراسان جنوبی بعد از ظهر امروز در مراسم افتتاح سالن همایش و فرهنگسرای شهر بیرجند به با حضور معاونداول رییس جمهور به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد ضمن تبریک میلاد امام حسن مجتبی(ع) و سالروز تشکیل شورای شهر و روستا، اظهار کرد: نهاد شوراهای اسلامی یکی از نعمات بسیار خوب انقلاب اسلامی است.
وی افزود: امام خمینی (ره) از همان ماه های ابتدایی شکل گیری انقلاب اسلامی دستور دادند تا ساز و کار تشکیل شوراهای اسلامی برای ایجاد سازمانهای محلی در راستای استفاده از خرد جمعی و مشارکت مردم و تعیین سرنوشت مردم توسط خودشان مسیر توسعه، عمران و آبادانی در شهرها و روستاها شکل بگیرد و این اقدام از همان سالهای اول انقلاب شکل گرفت و دوره ای نیز بر اساس قانون اساسی با برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی رنگ و بوی قانونی تر و سازمان یافته تری گرفت.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: الحمدلله طی این پنج دوره عمر شوراهای اسلامی شهر و روستا فعالیت های خیلی جدی و مثمرثمری را شاهد بودیم.
ملانوری عنوان کرد: اولا تحقق یکی از شعارهای اصلی انقلاب که همان تعیین سرنوشت مردم توسط خودشان، بحث شایسته سالاری و مردم سالاری دینی بود در یک جایی در قامت شوراهای اسلامی شهر و روستا جلوه گر شد.
وی اظهار کرد: مردم در روستاها در دورترین نقطه کشور با رای خود صالح ترین و فعال ترین آدمها را از نظر خودشان انتخاب کردند تا اینکه بتوانند حوزه توسعه عمران روستا و در شهرها توسعه، عمران و آبادی شهر را به دست گرفته و فرد منتخب خود را به عنوان مدیر اجرایی در شهر به عنوان شهردار و در روستا به عنوان دهیار انتخاب بکنند و مطالبه گری جدی در این حوزه از طرف منتخبین مردم در کشور شکل بگیرد.
استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: باید قدردان انقلاب و حاکمیتی باشیم که مردم ذیل احکام رهنمودهای مکتب اسلام و بر پایه فرهنگ دینی، انقلابی، جهادی و ایرانی به عنوان فرهنگ غنی کشور برای ما به ارمغان آورد و امروز ما در سایه این ارمغان بزرگ زندگی میکنیم و رهاوردهای آن را در قالب خدمات مختلف میبینیم.
ملانوری سالن همایش و فرهنگسرای شهر را یک پروژه فاخر، ارزشمند و در خور شان شهروندان و استان خراسان جنوبی دانست و افزود: این پروژه که با همکاری شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند احداث شده و امروز به بهره برداری میرسد قطعا این بنا از یادگاری های این دوره مدیریت شهری شهر بیرجند بوده و در تاریخ شوراهای اسلامی شهر و روستا، فعالیت های مدیریت شهر و شهرداری ثبت و ضبط میشود.
وی گفت: واقعیت این است که بدون پیوست فرهنگی در راستای انجام فعالیت های عمرانی، توفیق واقعی و بهره مندی لازم را نخواهیم داشت.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: جامعه بدون نشاط فرهنگی و حرکت در مسیر فرهنگ اصیل خودش نمیتواند توفیق داشته و به سعادت برسد.جامعه به شدت به فعالیت های فرهنگی و اجتماعی نیاز دارد و چنین مکان هایی که فعالیت های فرهنگی، هنری، اجتماعات و نشست ها را میتواند در قالب برخی فضاها ایجاد کند برای مرکز استان نیاز است.
درخواست‌های استاندار خراسان‌جنوبی
ملانوری در ادامه این نشست درخواست‌هایی را نیز از جمله درخصوص اختصاص اعتبار مجزا برای شهرداری‌ها و دهیاری‌های خراسان جنوبی به عنوان استان مرزی و محروم، اهدای ماشین‌آلات به دهیاری‌ها، تسریع در اجرای طرح‌های انتقال آب به استان، اختصاص تسهیلات با کارمزد صفر درصد برای اشتغال روستائیان و کمک به تامین نهاده‌های دامی با توجه به خشکسالی و کم‌آبی مطرح کرد.
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز با بیان این‌که با توجه به خشکسالی‌های اخیر مساله آب و مسائل دامداری و کشاورزی دغدغه اصلی مدیریت استان در سال جاری خواهد بود، گفت: امروز هم در دولت در این زمینه بحث و قرار شد که بررسی کامل موضوع در هفته آینده انجام شود.
وی افزود: اعتبارات خوبی برای رفع این مشکل اختصاص خواهد یافت و درخواست ما از همه استانداران این است که مساله مدیریت تنش آبی استان‌ها را به صورت جدی در دستور کار خود قرار دهند چرا که آسیب‌پذیری روستاها در این شرایط بالاست و باید کمک کنیم که مردم لطمه نبینند.
معاون اول رئیس جمهور در مراسم افتتاح سالن همایش و فرهنگسرای شهربیرجند که استانداران سراسر کشور حضور داشتند، گفت: پروژه احداث فرهنگسرای بیرجند بسیار زیبا است و تشکر می‌کنم از مردم فرهنگ‌دوست و فرهنگی خراسان جنوبی بخصوص مردم بیرجند که در تاریخ ایران نقش مهمی داشته‌اند.
جهانگیری بیان کرد: خراسان‌جنوبی به مرکزیت بیرجند یکی از مراکز مهم فرهنگی و دانشگاهی ایران است و احداث چنین پروژه‌های فرهنگی شاخص در این دیار فرهنگی لازم و ضروی است.
وی گفت: تشکر می‌کنم از استاندار خراسان جنوبی، شورای شهر بیرجند و شهردار این شهر که در زمینه اجرای این طرح فرهنگی تلاش کردند به امید اینکه ارتقای دهنده فرهنگ این دیار باشد.
انتهای پیام/۱۲۷