مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی:

پروژه ملی که ۱۰ سال بر زمین ماند/باغ موزه دفاع مقدس چشم انتظار بودجه

فلاحی گفت: پروژه ملی باغ موزه دفاع مقدس خراسان جنوبی که ۱۰ سال از آغاز آن می گذرد به دلیل نبود اعتبار کافی و بی‌توجهی‌ها، بر زمین مانده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، غلامرضا فلاحی عصر امروز در جلسه شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اظهار کرد: خراسان‌جنوبی جزو آخرین استانی است که موزه دفاع مقدس ندارد و این در حالی است که زمین برای احداث موزه پیش‌بینی شده اما ساخت این موزه در گرو تأمین اعتبار است.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی با اشاره به اینکه از سال ۱۳۹۰ زمینی برای احداث موزه دفاع مقدس پیش بینی شده است، گفت: اما متاسفانه پس از گذشته ۱۰ سال هنوز برای آغاز این پروژه اقدامی صورت نگرفته است.
وی با اشاره یه اینکه از ۳۳ هکتار زمین پیش بینی شده ۱۸.۵ هکتار بر روی گسل زلزله قرار دارد و ۱۴.۵ هکتار آن برای احداث موزه دفاع مقدس اختصاص یافته است، افزود: از مبلغ زمین تاکنون ۳۵۷ میلیون تومان پرداخت شده و ۸۶۰ میلیون تومان دیگر باقی مانده که باید پرداخت شود تا سند زمین به نام بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس صادر شود.
فلاحی به اختصاص ۶.۵ میلیارد اعتبار برای احداث موزه دفاع مقدس استان از محل منابع استانی و ملی اشاره کرد و ادامه داد: تاکنون سه میلیارد تومان از این اعتبار تخصیص یافته است.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی با بیان اینکه این پروژه در ۶ فاز اجرایی با زیربنای هفت هزار و ۵۶۵ مترمربع احداث خواهد شد، تصریح کرد: در فاز نخست این پروژه ملی باید یک هزار و ۶۰۰ متر مربع ساخته شود.
وی در ادامه از تدوین دانشنامه دفاع مقدس استان خبر داد و گفت: تاکنون ‌یک هزار و ۸۰۰ مدخل مربوط به دفاع مقدس استان جمع‌آوری و شناسایی شده است که از این تعداد مدخل ۵۰۰ مدخل تصویب و تأیید شده است.
فلاحی با اشاره به جمع‌آوری ۳۲۰ هزار برگ سند مربوط به دفاع مقدس از اشخاص و ادارات در سطح استانف تصریح کرد: همچنین حدود ۴ هزار ساعت مصاحبه با ایثارگران (خانواده‌های شهدا، رزمندگان، جانبازان و آزادگان) انجام شده است.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی یادآور شد: در بحث دانشنامه دفاع مقدس بیش از ۱۹۰ پرونده علمی تشکیل شده که ۹۵ مقاله در ردیف نگارش است که از این تعداد ۶۰ مقاله به مرحله ارزیابی رسیده است.
وی کمبود اعتبار را از مهم‌ترین مشکلات موجود در بخش تهیه و تدوین دانشنامه دفاع مقدس ذکر کرد و افزود: برآورد اعتباری برای دانشنامه یک میلیارد و ۶۴۸ میلیون تومان طی بازه زمانی سه ساله است که اگر بخشی از این اعتبار تامین شود جلد اول تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.
فلاحی بیان کرد: تاکنون ۲۴۰ عنوان کتاب دفاع مقدس در استان با موضوعات کودک و نوجوان، خاطرات دفاع مقدس، پژوهشی و خاطرات رزمندگان هشت سال دفاع مقدس به چاپ رسیده است.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی به خاکسپاری ۱۴۴ شهید گمنام در ۵۷ نقطه استان و با اشاره کرد و گفت: تاکنون ۳۵ یادمان شهدای گمنام در استان تکمیل شده و ۲۲ مورد باقی مانده که از این تعداد ساخت ۱۱ یادمان در دست اجرا است که برای تکمیل آن ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار مورد نیاز است.
وی تصریح کرد: برای آغاز و احداث ۱۱ یادمان شهدای گمنام دیگر استان نیز باید چهار میلیار و ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار تامین شود.
آغاز عملیات اجرایی مرکز فرهنگی دفاع مقدس ظرف ۲ هفته آینده
ملانوری استاندار خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: با مسئولیت معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری و مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان، می بایست ظرف ۲ هفته آینده زمینه آغاز عملیات اجرایی پروژه موزه دفاع مقدس در استان فراهم شود.
استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: با حضور بسیجی، انقلابی و جهادی همه دستگاه ها، پروژه را فازبندی کرده و با اولویت بندی سنگ بنای ابنیه و ساختمان ها را در این طرح می گذاریم.
وی با تأکید بر این که با افتخار، مسئولیت هماهنگی با دستگاه های اجرایی و نهادهای تأثیرگذار در اجرای پروژه را به عهده می گیرم، گفت: همه دستگاه ها برای اجرای این پروژه که آبروی استان است، به میدان می آیند و با تقسیم کار درست، عملیات اجرایی را شتاب می بخشیم.
ملانوری افزود: به منظور ادامه کار و اجرای هر چه سریعتر و بهتر پروژه، جذب اعتبارات دولتی و استانی را نیز پیگیری خواهیم کرد.
استاندار خراسان جنوبی ضمن قدردانی از تلاش های صورت گرفته در راستای تهیه و نشر آثار مکتوب بیان کرد: در رابطه با دانشنامه و کتب مربوط به دفاع مقدس نیز با همکاری دستگاه های فرهنگی ، همراهی های لازم صورت خواهد گرفت.
به گفته وی؛ اعتبار ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی برای تکمیل تعداد ۱۱ یادمان شهدای گمنام نیز تأمین می شود تا این پروژه ها تا هفته دفاع مقدس تکمیل شده به بهره برداری برسند.
ملانوری در بخش ابتدایی سخنانش، دفاع مقدس را سندی ماندگار برای بهترین نوع رفتارها عنوان کرد و گفت: دفاع مقدس حاوی بهترین آموزه های فرهنگی، اجتماعی، تخصصی در نوع مدیریت در بخش های مختلف بود.
استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر این که مهارت آموزی از موضوعات بسیار مهم برای آحاد افراد جامعه است، خاطرنشان کرد: یکی از آموزشگاه ها و دانشگاه هایی که همه رشته های مهارتی را برای همه افراد در نسل امروز و آینده ارائه کرده، دفاع مقدس و فضای جبهه و جنگ است.
وی ادامه داد: بنا به فرمایشات امام راحل(ره) و رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی)، مجموع مهارت هایی که ما در جامعه امروز و برای آینده به آن نیاز داریم در دوران دفاع مقدس دیدیم.
ملانوری افزود: ایثار،گذشت، شهامت، تلاش، تعهد، تخصص، دوستی، مدیریت زمان، اجرای کارهای عمرانی و … همه و همه از مهارت های دوران دفاع مقدس است.
استاندار خراسان جنوبی گفت: به جهت اهمیت موضوع، همه مدیران دستگاه های اجرایی، متنفذین و نهادهای مدنی و اجتماعی باید هر آن چه می توانند برای ماندگاری دفاع مقدس انجام دهند.
وی تأکید کرد: بهترین یادگار ما برای قضاوت تاریخ درخصوص نوع مدیریت مان، همین حفظ و ماندگار کردن ارزش های دفاع مقدس است.
ملانوری ادامه داد: در بحث احداث موزه ها و نشر آثار مکتوب در زمینه دفاع مقدس، انقلاب، کرونا و مسایلی از این نوع باید سندها به گونه ای محکم باشند که کسی نتواند آنها را تحریف نماید.
انتهای پیام /۳