پیگیری سوژه مردمی؛

پروژه نیمه‌تمام مدرسه “محمدآبادعَلم” قاین تا ۱۴۰۰ تکمیل می‌شود؟

مدرسه تخریب شده روستای محمدآباد علم در شهرستان قاین که قرار بود با کمک خیّر و نوسازی مدارس احداث شود، پس از گذشت یکسال از تخریب تاکنون ساخته نشده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، داشتن فضای آموزشی ایمن برای تحصیل حق هر دانش‌آموزی است. در خراسان‌جنوبی مدارس فرسوده و قدیمی زیادی وجود دارد که نیاز به نوسازی، مرمت یا تخریب جهت احداث جدید دارد.
یکی از مدارس خراسان‌جنوبی که قدمت بیش از ۴۰ ساله دارد و بسیار فرسوده است، در روستای محمدآبادعلم شهرستان قاین واقع شده است. علی‌رغم حضور مسئولان و خیّران در سال گذشته برای بررسی وضعیت این مدرسه و تصمیم بر تخریب و احداث مدرسه جدید در این روستا اما تاکنون اقدامی برای ساخت مدرسه انجام نشده و تنها قسمتی از مدرسه تخریب شده است.
مدرسه‌ای با قدمت بیش از ۴۰ سال
شریفی یکی از اهالی روستای محمدآباد علم شهرستان قاین در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: مدرسه شهید مهدوی روستای محمد آباد علم بیش از ۴۰ سال قدمت دارد و به دلیل فرسوده بودن تصمیم بر تخریب و نوسازی آن گرفته شد.
وی افزود: سال گذشته مسئولان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان‌جنوبی به همراه خیّری از انجمن خیّران مدرسه ساز به روستا آمده و مقرر شد مدرسه با همکاری خیّر و اداره کل نوسازی مدارس استان ساخته شود.
این فرد بیان کرد: طبق شنیده‌ها مقرر شده برای ساخت و احداث مدرسه جدید یک سوم هزینه را خیّر و مابقی را اداره کل نوسازی مدارس پرداخت کند.
شریفی با بیان این‌که هزینه مورد نیاز برای ساخت مدرسه دو میلیارد تومان برآورد شده، افزود: هزینه ساخت سرویس بهداشتی مدرسه حدود ۵۰۰ میلیون تومان برآورده شد و قرار بوده سال ۱۴۰۰ با پیمانکار تسویه شود.
وی بیان کرد: در خصوص ساخت سرویس بهداشتی مدرسه فقط دیوار چینی انجام شده، سقف و توکاری انجام نشده اما کار به صورت نیمه تمام رها و پیمانکار رفته است.
این فرد عنوان کرد: برای احداث مدرسه جدید کلاس‌های مدرسه قدیم تخریب و خاک برداری انجام شده است. چند کانکس برای استفاده دانش‌آموزان به منظور کلاس درس آوردند که کانکس‌ها نیز فرسوده است.
شریفی با بیان این‌که در مجموع پروژه احداث مدرسه تعطیل شده و هیچ خبری از پیمانکار نیست، افزود: برای پیگیری شرایط مدرسه هر روز نامه نگاری داشته و به صورت تلفنی پیگیر هستیم اما تاکنون اقدامی انجام نشده و پاسخ‌هایی از قبیل نبود بودجه، گران شدن آهن، پیدا نشدن کارگر و پیمانکار و … را به ما می‌دهند.
مسئولان پاسخگو نیستند
وی خاطرنشان کرد: مسئولان مربوطه با این پاسخ‌ها ما را از سر خود باز کرده و اقدامی برای ادامه کار ساخت مدرسه انجام نمی‌شود.
این فرد اظهار کرد: کارگرهایی که برای ساخت سرویس بهداشتی مدرسه همکاری کردند مردم روستا بوده و به صورت رایگان کار کردند. اتمام کار سرویس بهداشتی و اجرای سقف نهایتا پنج روز کار داشت اما کار به پایان نرسیده و پیمانکار پروژه را رها کرد و رفت.
شریفی با بیان این‌که مدرسه روستا ۶ کلاسه است، گفت: به دلیل جمعیت زیاد دانش آموزان، دختران و پسران جدا از یکدیگر در کلاس‌ها هستند. سه کانکس و نمازخانه به عنوان کلاس درس مدرسه در نظر گرفته شده بود.
وی اظهار کرد: دی ماه سال گذشته کار تخریب مدرسه انجام و مقرر شد بلافاصله کار خاک برداری و ساخت مدرسه جدید انجام شود اما با توجه به مشکلی که بین خیّر و نوسازی مدارس به وجود آمد کار ساخت مدرسه لغو شد.
این فرد عنوان کرد: جدیدا شنیده شده اداره کل نوسازی مدارس قرار است کار ساخت مدرسه را انجام دهد اما خبری از آن‌ها نیست.
شریفی گفت: چهار کلاس از مدرسه قدیم علی‌رغم فرسوده بودن تخریب نشده و برای استفاده دانش‌آموزان تا زمانی‌که مدرسه جدید ساخته شود حفظ شده است.
وی ادامه داد: مقرر شده پس از ساخت مدرسه جدید کلاس‌های فرسوده تخریب و فضای آزاد شده مورد استفاده ورزشی قرار گیرد.
ایجاد مشکل بین نوسازی مدارس و خیّر
این فرد اظهار کرد: دلیل به وجود آمدن مشکل بین نوسازی مدارس و خیّر این بوده که خیّر گفته یک سوم هزینه ساخت را پرداخت می‌کنم به شرط این‌که مدرسه طبق طرح و نقشه من ساخته شود اما نوسازی مدارس به خیّر گفته هزینه ساخت را به نوسازی مدارس بدهد تا نسبت به ساخت اقدام شود که به نظر می‌رسد خیّر و نوسازی مدارس در این مورد با یکدیگر به تفاهم نرسیدند و کار رها شده است.
شریفی عنوان کرد: شنیده شده نوسازی مدارس اعلام کرده که خودشان قصد ساختن مدرسه را دارند و برای این کار بودجه در نظر گرفته شده است اما تاکون اقدامی برای ساخت مدرسه انجام نشده است.
دیوارچینی سرویس بهداشتی مدرسه
خانی یکی دیگر از اهالی روستای محمدآباد علم شهرستان قاین در این خصوص در گفت‌و گو با خاورستان، اظهار کرد: تنهای کاری که در مدرسه این روستا انجام شده دیوار چینی سرویس بهداشتی مدرسه است و اقدام دیگری در بحث ساخت و ساز مدرسه انجام نشده است.
وی افزود: حدود یک ماهی می‌شود کار دیوار چینی سرویس بهداشتی انجام شده اما قالب بندی سقف انجام نشده؛ در واقع فردی پیدا نشده که این کار را انجام دهد و مشخص نیست که اعتبار این کار به اتمام رسید یا دلیل دیگری دارد که کار نیمه‌تمام رها شده است.
این فرد بیان کرد: سال گذشته طی بازدیدی که مسئولان نوسازی مدارس، آموزش و پرورش و خیّر از این مدرسه داشتند قرار شد خیّر مبلغی را برای ساخت مدرسه کمک کند اما تاکنون که یکسال از بازدید از مدرسه گذشته هیچ اقدامی برای ساخت و ساز و کمکی از سوی خیّر انجام نشده است.
خانی عنوان کرد: شنیده شده اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان قرار است مبلغی برای ساخت این مدرسه کمک کند.
وی با بیان این‌که پیمانکار برای ساخت مدرسه مشخص شده، اظهار کرد: همین مقدار ساخت و سازی که در خصوص سرویس بهداشتی‌های مدرسه انجام شده با کمک مردم و اولیای دانش‌آموزان و به صورت رایگان انجام شده است.
تحصیل در کانکس
یکی دیگر از اهالی روستای محمدآباد علم قاین نیز در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: مدرسه شهید مهدوی روستای محمدآباد علم مدرسه‌ای قدیمی‌ساز است و حدود یکسال قبل برای نوسازی و احداث مدرسه جدید، تخریب شد.
وی با بیان این‌که تعدادی از کلاس‌های درس این مدرسه در کانکس برگزار می‌شود، گفت: این مدرسه ۳۵۰ دانش‌آموز دارد و به دلیل قدیمی بودن و از بین رفتن برخی از قسمت‌های مدرسه قرار شد تخریب و مدرسه جدیدی احداث شود.
این فرد به حضور و قول خیّر برای ساخت مدرسه و مشکلی که بین خیّر و نوسازی مدارس به وجود آمده اشاره کرد و گفت: قرار بود این مدرسه همزمان با سایر مدارس استان در تاریخ ۱۵ شهریورماه بازگشایی و مورد استفاده باشد اما تاکنون که سه ماه از شهریورماه می‌گذرد هیچ اقدامی در راستای ساخت مدرسه انجام نشده است.
خیّر به تعهداتش عمل نکرد
محسن احمدی سرپرست معاونت مشارکت‌های مردمی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: در سال ۱۳۹۷ در جشنواره خیّران مدرسه‌ساز کشور که در مشهد برگزار شد، یک خیّر از مشهد عهده‌دار کمک به مدرسه محمدآباد علم شهرستان قاین شد.
وی افزود: در حال حاضر پس از گذشت دو سال از این تعهد، خیّر بنابر دلایلی از پرداخت کمک برای ساخت مدرسه روستای محمدآباد علم سر باز زده و علی‌رغم این‌که در این خصوص تعهد داشته اما به تعهد خود عمل نکرده است.
سرپرست معاونت مشارکت‌های مردمی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی بیان کرد: مدیران کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس و آموزش و پرورش استان نیز چندین نوبت با خیّر برای همکاری و عمل به تفاهم‌نامه صحبت و رایزنی کردند اما نتیجه‌ای نداشت و دلیل عدم‌همکاری خیّر نیز مشخص نشد.
اعتبار دولتی در نظر گرفته شده
احمدی عنوان کرد: در حال حاضر برای ساخت مدرسه روستای محمدآبادعلم اعتبار دولتی در نظر گرفته شده و مقداری نیز تخصیص پیدا کرده است.
وی با بیان این‌که برای ساخت مدرسه دو پیمانکار برای سرویس بهداشتی و فضای آموزشی مشخص و در حال کار هستند، گفت: کار دیوارچینی سرویس بهداشتی انجام شده اما به دلیل سردی هوا و این‌که تیرچه‌ها در قاین ساخته می‌شود، مدتی است اجرای سقف سرویس بهداشتی متوقف شده است.
سرپرست معاونت مشارکت‌های مردمی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی اظهار کرد: هر دو پیمانکار برای ساخت مدرسه افراد متعهدی هستند و پیش‌بینی می‌شود در صورت تأمین اعتبار تا مهر ۱۴۰۰ صددرصد مدرسه روستای محمدآباد علم آماده شود.
احمدی در خصوص عدم‌همکاری خیّر، بیان کرد: علی‌رغم این‌که در مورد ساخت این مدرسه خیّر با اداره کل نوسازی مدارس استان تفاهم‌نامه داشت و تفاهم‌نامه به امضای همه رسید و پروژه ساخت مدرسه کلنگ‌زنی شد اما به تفاهم و تعهد خود عمل نکرد و ما نیز نمی‌توانیم خیّر را اجبار به همکاری کنیم چراکه وی تکلیفی برای پرداخت کمک ندارد.
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این‌که برای ساخت مدرسه روستای محمدآبادعلم اعتبار دولتی پیش‌بینی شده است اما دنبال جذب خیّر نیز هستیم چراکه اگر به هر دلیلی اعتبار دولتی تخصیص نداشت بتوانیم از ظرفیت خیّران استفاده کنیم.
سرپرست معاونت مشارکت‌های مردمی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی گفت: این خیّر با حضور در استان قرار شد علاوه بر کمک برای مدرسه محمدآباد علم در شهرستان قاین به چند مدرسه دیگر در سایر نقاط استان نیز کمک کند اما برای هیچ‌کدام از مدارس به تعهداتش عمل نکرد.
خیّر؛ شرط نگذاشته بود
احمدی در خصوص اظهارات اهالی روستای محمدآباد علم مبنی بر عدم‌همکاری خیّر که ساخت مدرسه طبق نقشه وی باشد، افزود: این صحبت‌ها مورد تأیید نیست و خیّر شرط و شروطی برای ساخت مدرسه نگذاشته بود؛ تنها کاری که انجام شد انعقاد تفاهم‌نامه برای ساخت مدرسه روستای محمدآباد علم قاین با یک خیّر بود که خیّر به تفاهم و تعهدش عمل نکرد.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۳۸/ ۴