همزمان با پنجمین روز از دهه مبارک فجر؛

پروژه گازرسانی به ۱۳ روستای شهرستان طبس به بهره‌برداری رسید/ افتتاح طرح آبیاری کم فشار در بشرویه

همزمان با پنجمین روز دهه فجر طی سفر استاندار خراسان جنوبی به شهرستان طبس پروژه گازرسانی به 13 روستای این شهرستان به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار خاورستان، همزمان با پنجمین روز از دهه فجر عملیات احداث مجموعه ورزشی در بخش دستگردان با حضور استاندار خراسان‌جنوبی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، مدیر کل ورزش و جوانان، فرماندار طبس، بخشدار دستگردان و جمعی از مدیران استان مجموعه ورزشی خیرساز منطقه دیهشک، شامل زمین چمن مصنوعی، فوتبال و سالن ورزشی در بخش دستگردان شهرستان طبس کلنگ زنی شد.
این پروژه با زیربنای سه هزار مترمربع با اعتبار ۱۰هزار میلیون ریال اجرا خواهد شد و تمامی اعتبارات این پروژه را خیر تأمین می کند.
بهره برداری از پروژه گازرسانی به ۱۳ روستای شهرستان طبس
همچنین همزمان با پنجمین روز از دهه فجر پروژه گازرسانی به ۱۳ روستای شهرستان طبس با حضور استاندار خراسان‌جنوبی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، مدیر عامل شرکت گاز استان، فرماندار طبس به همراه جمعی از مدیران استان به روستاهای قوامیه، چکاب، رضویه، دهنو، اسماعیل آباد و… در شهرستان طبس به بهره برداری رسید.
شرکت گاز برای تحقق این پروژه، ۱۰۲ کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع اجرا کرده است. احداث و نصب یک ایستگاه تقلیل فشار درون شهری و نصب ۵۸۵ انشعاب از دیگر بخش های این پروژه است.
با اجرای این پروژه ۶۵۰ خانوار از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند و میزان اعتبار هزینه شده برای اجرای این پروژه ۱۱۲ هزار میلیون ریال بوده است.
با حضور استاندار خراسان‌جنوبی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، مدیر عامل شرکت گاز استان، فرماندار طبس، بخشدار دیهوک به همراه جمعی از مدیران استان عملیات احداث خط انتقال دیهوک و روستاهای اطراف آغاز شد.
شرکت گاز برای اجرای این پروژه اعتباری به میزان ۵۱۰ هزار میلیون ریال هزینه می کند برای تحقق این پروژه، اجرای ۶۹ کیلومتر خط انتقال ۸ اینچ، احداث یک ایستگاه تقلیل فشار CGS ، احداث و نصب یک ایستگاه تقلیل فشار TBS و احداث و نصب دو ایستگاه حفاظت کاتدیک پیش بینی شده است.
برخورداری ۱۰۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان از برق
محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی در جریان بازدید از مسکن روستایی بشرویه گفت: ۱۰۰ درصد روستاهای بالای ۱۰ خانوار استان از برق برخوردارند.
وی افرود: در شاخص برقرسانی به روستاها، جلوتر از برنامه توسعه قرار داریم.
استاندار خراسان جنوبی به حرکت جهادی شرکت گاز در اجرای نهضت گازرسانی اشاره کرد و گفت: با حمایت مجلس، تمرکز دولت برروی استان و تأمین منابع مالی مورد نیاز است و با افتخار اعلام می کنیم که در استان پهناور خراسان جنوبی با روستاهای کم جمعیت و کم تراکم خوشبختانه در زمینه گازرسانی به موقعیت خوبی دست یافته ایم و همه شهرهای خراسان جنوبی از نعمت گاز برخوردارند.
۷۷ درصد روستاهای استان از نعمت گاز طبیعی بهره مند شده اند/ برخورداری تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار از نعمت گاز تا پایان دولت
معتمدیان عنوان کرد: در سال گذشته آمار روستاهای برخوردار از نعمت گاز استان ۴۶ درصد بوده اما در حال حاضر ۷۷ درصد روستاهای استان از نعمت گاز طبیعی بهره مند شده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: براساس پیش بینی های صورت گرفته حداکثر تا پایان سال ۹۹ و تا قبل از اتمام دولت، همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان از نعمت گاز برخوردار می‌شوند.
استاندار خراسان جنوبی گفت: بنا به تأکید قانون توسعه کشور، ارائه خدمات به روستاهای بالای ۲۰ خانوار در اولویت برنامه ها قرار دارد اما در استان همه روستاهای زیر ۲۰ خانوار که در مجاورت خط انتقال گاز هستند، گازرسانی می شوند.
آغاز گازرسانی به ۴ روستای بشرویه
با حضور استاندار خراسان‌جنوبی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، مدیر عامل شرکت گاز استان، فرماندار بشرویه به همراه جمعی از مدیران استان ، عملیات گازرسانی به ۴ روستای شهرستان بشرویه آغاز شد.
شرکت گاز در این پروژه با هزینه کرد اعتباری به میزان ۶۰ هزار میلیون ریال، روستاهای نیگنان، بندان، عشق آباد و فتح آباد را به شبکه گاز وصل می کند.
برای تحقق این پروژه، اجرای ۶۷ کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع، احداث و نصب یک ایستگاه تقلیل فشار، احداث و نصب ایستگاه حفاظت کاتدیک و نصب ۲۶۰ انشعاب پیش‌بینی شده است.
با گازرسانی به روستاهای نیگنان، بندان، عشق آباد و فتح آباد ۲۸۵ خانوار ساکن در این مناطق از نعمت گاز طبیعی بهره مند می‌شوند.
افتتاح طرح آبیاری کم فشار در شهرستان بشرویه
با حضور استاندار خراسان‌جنوبی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، رئيس سازمان جهاد کشاورزی، فرماندار بشرویه به همراه جمعی از مدیران استان ، طرح آبیاری کم فشار موتور پمپ قدس در روستای غنی آباد شهرستان بشرویه به بهره‌برداری رسید.
این طرح با هدف ارتقاء وضعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه کشاورزان، تثبیت اشتغال و کاهش سختی کار کشاورزان اجرا شده است.
افزایش راندمان آبیاری، مدیریت و صرفه جویی آب و افزایش میزان تولیدات کشاورزی از جمله اهداف کلانی است که برای اجرای این طرح تعریف شده است.این طرح در زمینی به مساحت ۴۵٫۹ هکتار و با اعتباری به میزان ۳هزار و ۷۴۶ میلیون ریال اجرا شده و ۱۲ نفر بهره بردار دارد.
محصولاتی که در اراضی کشاورزی در محدوده این طرح کشت می شوند پسته، پنبه و جو می‌باشند.
محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی در جمع اهالی روستای طاهرآباد شهرستان فردوس اظهار کرد: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ کدام از جاده های روستاهایی خراسان جنوبی آسفالت نداشت اما اکنون با افتخار اعلام می کنم که ۶ هزار کیلومتر جاده روستایی در استان آسفالت شده است.
حذف تمام مدارس کانکسی تا سال آینده
وی برخورداری از امکانات آموزشی و بهداشتی مطلوب را از دیگر برکات انقلاب اسلامی ایران برای روستاها و مناطق عشایری برشمرد و گفت: تا سال آینده تمام مدارس کانکسی و وسایل گرمایشی غیراستاندارد از سطح مدارس استان برچیده می شوند.
برخورداری بیش از ۸۰ درصد روستاهای استان از امکانات مخابراتی
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد روستاهای استان از امکانات مخابراتی برخوردارند و مردم در ۶۱۹ روستا از اینترنت پر سرعت استفاده می کنند و بر اساس برنامه ریزی هایی که صورت گرفته تا ۳ ماه آینده ۱۵۰ روستای دیگر از ظرفیت اینترنت پرسرعت بهره مند می شوند.
برخورداری ۷۴ درصد روستاهای استان از آب شرب بهداشتی
معتمدیان اظهار کرد: علیرغم تمام محدودیت‌های موجود در منابع آبی، در حال حاضر ۷۴ درصد از روستاهای خراسان جنوبی از آب شرب بهداشتی برخوردارند.
وی بهره‌مندی روستاها از پوشش رسانه ای مطلوب را یکی دیگر از خدمات نظام عنوان کرد و گفت: بر اساس برنامه فشرده یک سال گذشته ضریب نفوذ دیجیتال در سطح استان به ۹۱ درصد رسیده و فردوس در میان شهرستان های استان، ضریب نفوذ بالاتری دارد.
استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر این که وسعت استان، فاصله زیاد بین روستاها و اقلیم منطقه بر اجرای پروژه های زیرساختی هزینه زیادی تحمیل می کند، تصریح کرد: در حال حاضر تمامی روستاهای بالای ۱۰ خانوار استان برق رسانی شده اند و حتی روستاهای با جمعیت کمتر که در مسیر اجرای شبکه قرار داشته اند از نعمت برق برخوردار شدند.
معتمدیان افزود: در حال حاضر ۷۷ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان از گاز طبیعی برخوردارند و با وجود سرعت عمل شرکت گاز استان، این رقم تا سال آینده به ۱۰۰ درصد خواهد رسید.
وی با اشاره به این که تمام مسئولان استان، دغدغه خدمت رسانی دارند، متذکر شد: در حال حاضر در سخت ترین شرایط ۴۰ سال گذشته قرار داریم و حجم تحریم ها و فشارهای اقتصادی بسیار سنگین تر از قبل است اما با این وجود افتخار ما این است که با بسیج همه امکانات و ظرفیت های استان، وظیفه خدمتگزاری به مردم شریف را انجام دهیم.
تشریح برنامه‌های اقتصادی دولت برای استان
استاندار خراسان جنوبی در ادامه به تشریح برنامه های اقتصادی دولت در استان پرداخت و گفت: وارد کردن ۱۰ هزار نفر شتر و تبدیل استان به هاب منطقه ای شتر، ایجاد هزار گلخانه طی ۳ سال برای تولید ۲۸۰ هزار تن محصول گلخانه ای و اشتغالزایی مطلوب، احداث ۱۰ هزار واحد مسکن محرومین، پرداخت تسهیلات کم بهره و … از جمله این اقدامات است که نقش بسیار مهمی در تثبیت جمعیت در روستاها و مهاجرت معکوس روستاییان از شهرها را به همراه دارد.
بهره‌برداری از دو زیرساخت صنایع فرآوری محصولات کشاورزی در شهرستان بشرویه
با حضور استاندار خراسان‌جنوبی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئيس سازمان جهاد کشاورزی، مدیر تعاون روستایی استان و فرماندار بشرویه به همراه جمعی از مدیران استان ترمینال ضبط پسته و سردخانه بالا و زیر صفر محصولات کشاورزی در شهرستان بشرویه به بهره‌برداری رسید.
این ترمینال پسته با ظرفیت اسمی یک‌هزار تن پسته خشک، بخش عمده ای از نیاز پسته کاران شهرستان را برطرف می کند. سردخانه احداث شده نیز با ظرفیت ۵۰۰ تن، کمک قابل توجهی به ذخیره سازی محصولات کشاورزی منطقه خواهد کرد.
این دو واحد فرآوری با زیربنای ۴۰۰ متر مربع در زمینی به مساحت یک هزار و ۷۳۲ متر مربع احداث شده است.
برای اجرای این دو طرح ۲۴هزار و ۵۰۰ میلیون ریال سرمایه گذاری صورت گرفته و به میزان ۲۰ هزار میلیون ریال نیز از تسهیلات اشتغال پایدار استفاده شده است.
این دو واحد زمینه اشتغال پایدار برای ۱۴ نفر را فراهم آورده و مجری این طرح، تعاونی روستایی اسلام می‌باشد.
همچنین همزمان با پنجمین روز از دهه مبارک فجر بهره‌برداری همزمان و استانداردسازی تاسیسات گرمایشی ۱۰۸۶ کلاس درس در سطح استان در شهرستان طبس با حضور استاندار خراسان جنوبی ،معاونین،فرماندار شهرستان،و مدیران کل استان افتتاح شد و مقاوم سازی مدرسه شش کلاسه آمنه طبس با اعتبار یک میلیارد و صد میلیون تومان از منابع ملی در زیربنای ۶۰۲متر نیز افتتاح شد.
نهبندان
در پنجمین روز از دهه مبارک فجر با حضور فرماندار، امام جمعه و جمعی از مسئولین شهرستان نهبندان یادواره شهدای دانش آموزی درمحل دبستان شاهد حضرت رقیه (س) برگزار شد.
افتتاح کلاس درس تربیت بدنی با اعتباری بیش از ۶۰۰ میلیون ریال، افتتاح مرکز نیکو کاری سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در محل اصناف شهرستان، کلنگ زنی مسجد امام هادی (ع) در محل فاز ۲ مسکن مهر با اعتبار از محل کمک‌های مردمی، افتتاح و بهره برداری از نیروگاه فتوولتائیک ۵ کیلو واتی به نمایندگی از ۲۲ طرح نیروگاه خورشیدی با اعتباری بیش از ۸ میلیاردو ۸۰۰ میلیون ریال در روستای چاهداشی، دیدار با همسر جانباز متوفی حسین حسینی در روستای چاهداشی، افتتاح و بهره برداری از پروژه احداث استخرها ورختشورخانه در روستای دهسلم با اعتباری جمعاً بیش از یک میلیارد و ۵۰ میلیون ریال و افتتاح همزمان از ۲ پروژه احیاء و مرمت قنات ((دهسلم و آب شیرین خمینی آباد)) با اعتباری جمعاً بیش از یک میلیارد و ۱۱۳ میلیون ریال از دیگر برنامه های پنجمین روز دهه فجر در نهبندان است.
زیرکوه
در پنجمین روز از دهه مبارک فجر در شهرستان زیرکوه با حضور عربشاهی فرماندار شهرستان هشت پروژه با اعتبار دو میلیارد تومان به بهره برداری رسید. گلزار شهدای اردکول ،مدرسه حسن آباد دلاکه، زمین چمن مصنوعی محمدآباد ،بندخاکی گزخت و سریز سنگ و ملات بند خاکی و جنگلکاری مراتع روستای دارج سفلی .احداث هلالی آبگیر همراه با بذرپاشی و ۳ تنور و فرگازی در گزخت از جمله این طرح ها بود که حدود ۴ هزار نفر از مزایای آن بهرمند می‌شوند.
سربیشه
در پنجمین روز از دهه مبارک فجر با حضور فرماندارسربیشه، بخشدار درح، امام جمعه درح و جمعی از مدیران شهرستان سربیشه و بخش درح افتتاح نمایشگاه توانمندی‌های جوانان مرزنشین درح (یادبود گرامیداشت چهلم سردار سلیمانی) در محل سالن ورزشی فتح المبین درح، بهره برداری و کلنگ زنی ۵ طرح عمرانی در‌ بخش درح شهرستان سربیشه جمعا با اعتبار ۲۴۷۴۱/۸ میلیون ریال،افتتاح طرح هادی روستای لانو بخش درح شهرستان سربیشه با اعتبار ۴۱۵۵ میلیون ریال، بهره برداری از یک طرح آبیاری تحت فشار در دشت درح شهرستان سربیشه با اعتبار ۸۸۷۵/۸ میلیون ریال ، کلنگ زنی احداث اورژانس روستای لانو بخش درح شهرستان سربیشه با اعتبار ۱۷۰۰ میلیون ریال، کلنگ زنی احداث ۲۰ واحد تجاری در شهر درح شهرستان سربیشه با اعتبار ۷۹۲۱ میلیون ریال و افتتاح طرح آبرسانی به روستای صولابست بخش درح شهرستان سربیشه با اعتبار ۲۰۹۰ میلیون ریال از برنامه شهرستان سربیشه بود.
آغاز عملیات اجرایی آماده سازی ۵۰ هکتاری شهر طبس
آغاز عملیات اجرایی آماده سازی ۵۰ هکتاری شهر طبس در راستای تامین زمین طرح اقدام ملی مسکن با اعتبار ۵۳ میلیارد ریال با حضور استاندار خراسان جنوبی ، معاونین استاندار، فرماندار شهرستان و جمعی از مدیران کل استان انجام شد.
با حضور استاندار خراسان‌جنوبی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، مدیر کل بهزیستی، فرماندار طبس و جمعی از مدیران استان مجتمع حمایتی بهزیستی با مساحت ۵۵۰ مترمربع و با هزینه کرد ۸۹۲۰ میلیون ریال اعتبار در طبس به بهره برداری رسید تا بخشی از نیاز مددجویان بهزیستی را در شهرستان طبس برطرف نماید.عملیات اجرایی این پروژه در سال ۹۳ آغاز شده و امروز به بهره برداری رسید.
افتتاح فاز اول واحد کنسانتره آهن شرکت سنگ آهن آفتاب شهرستان طبس
همزمان با پنجمین روز از دهه مبارک فجر، فاز اول واحد کنسانتره آهن شرکت سنگ آهن آفتاب شهرستان طبس با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی و جمعی از مدیران شهرستانی به بهره برداری رسید.
عملیات اجرایی این واحد کنسانتره در سال ۹۵ و با سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیارد ریال آغاز شده که در حال حاظر ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ هزار تن کنسانتره سنگ آهن را دارد.
بهره برداری از این واحد زمینه اشتغال مستقیم برای ۳۵ نفر را که از مردم بومی روستاهای اطرف معدن هستند فراهم کرده است.
مجموع سرمایه گذاری این شرکت در سه بخش معدن، واحد دانه بندی و واحد کنسانتره بیش از ۳۰۰ میلیارد ریال است.
این معدن از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برای دریافت تسهیلات به مبلغ ۱۰ میلیارد ریال در قالب تسهیلات روستایی و عشایری( کارا) و ۳۰ میلیارد ریال از محل تسهیلات رونق تولید به بانک های عامل معرفی و تسهیلات دریافت کرده است.
با احداث واحدهای دانه بندی و کنسانتره معدن سنگ آهن شرکت سنگ آهن آفتاب در جوار این معدن، تمامی مواد استخراجی از این معدن در این واحدها فرآوری شده و از خروج آن به صورت خام از استان جلوگیری می شود.
خوسف
در پنجمین روز از دهه مبارک فجر ، ۱۵ پروژه با اعتباری بالغ بر ۲۱۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال در شهرستان خوسف به بهره برداری یا کلنگ زنی شد. این پروژه ها شامل کلنگ زنی کشتارگاه صنعتی طیور با اعتبار یکصد میلیارد ریال و ایجاد اشتغال برای ۴۱ نفر در زمینی به مساحت یک و نیم هکتار تولیدی پوشاک در روستای فخر آباد به نمایندگی از تعداد ۲۰۰ طرح اشتغالزایی کمیته امداد امام خمینی(ره) با اعتباری بیش از ۸۸ میلیارد ریال و با اشتغالزایی ۲۱۵ نفر ، بهره برداری از سازه آبخیزداری روستای سیوجان به نمایندگی از ۹ پروژه آبخیزداری در شهرستان با اعتبار ۱۳ میلیارد ریال، کلنگ زنی مجتمع خدمات خودرویی در روستای کلاته ملک با اعتبار ۱۶ میلیارد ریال با اشتغالزایی ۱۲ نفر می باشد.
همچنین در این روز دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در شهرستان خوسف و نمایشگاه اقتصاد مقاومتی در محل دهکده گردشگری خوسف افتتاح و ، شرکت تعاونی تولید پوشاک و شعبه صندوق کارآفرینی امید آغاز بکار کرد.
قاین
با حضور کریمی فرماندار قائنات پروژه های شاخص شهرداری قائن و تعدادی از پروژه های شاخص بخش مرکزی افتتاح و کلنگ زنی گردید. پارک اندیشه واقع در محله ابومنصور شهرقائن با تملک و اجرای پارک به مساحت ۱۵۰۰ متر مربع با اعتباری بالف بر ۹۰۰ میلیون تومان به نمایندگی از ۵ پروژه شاخص شهرداری قائن جمعا با اعتباری بالف بر ۹۵ میلیارد تومان کلنگ زنی گردید.
سیستم آبیاری تحت فشار فرخ آباد با اعتبار ۳۵۰ میلیون تومان به بهره برداری رسید. بهره برداری از پروژه گاز رسانی به واحد مرغداری آقای عجمی به نمایندگی از ۲۶ واحد صنعتی و تولیدی شهرستان با اعتبار ۱ میلیارد و ۲۲۰ میلیون تومان و اجرای سنگ فرش معابر روستای به نمایندگی از ۱۹ پروژه بخش مرکزی در روستای خونیک گدار با اعتبار ۷۲۵ میلیون تومان افتتاح و به بهره برداری رسید.
انتهای پیام/۱۲۷