عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی مطرح کرد؛

پشت پرده فشار دولت برای لغو تحقیق و تفحص از فولاد/ ماجرای قرارداد همسر واعظی با فولاد مبارکه اصفهان

موسوی‌لارگانی با اشاره به تلاش ها برای جلوگیری از تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه اصفهان، گفت: آقای واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور به اصفهان سفر می کند و می گوید نباید فولاد مبارکه سیاسی شود؛ سیاسی نشدن فولاد یعنی همسر آقای واعظی با این مجتمع قرارداد پژوهشی ببندد!

به گزارش خاورستان، سید ناصر موسوی‌لارگانی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با دانا، درباره آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه اصفهان گفت: هفته گذشته رئیس مجلس حکم اعضای هیئت تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه اصفهان را امضا کردند.
بده بستان های فساد انگیز در فولاد
وی با اشاره به اینکه هیئت تحقیق و تفحص در آستانه حضور در فولاد مبارکه اصفهان قرار دارند ادامه داد: امیداریم این تحقیق و تفحص به سرانجامی برسد که به نفع مردم باشد.
نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به اینکه هدف ما از این تحقیق و تفحص این بوده که از تضییع حقوق بیت المال جلوگیری کنیم تصریح کرد: فولاد مبارکه اصفهان علی‌رغم اینکه در فضای مجازی اعلام می‌شود که این مجموعه خصوصی است، خصوصی نیست و حدود ۳۰ درصد از آن متعلق به سهام عدالت است و ملت ایران سهام دار آن هستند، ۲۰ درصد آن متعلق به ایمیدرو است که دولت عهده دار آن است و حدود ۱۵ درصد متعلق به بانک مهر اقتصاد است که بعد از ادغام آن در بانک سپه این بخش از سهام فولاد نیز دولتی شده است.
موسوی لارگانی با اشاره به اینکه بالای ۵۱ درصد از سهام عدالت دولتی است تصریح کرد: عضو هیئت مدیره سهام عدالت نیز از سوی دولت انتخاب می شود بنابراین آن بخش از سهام فولاد نیز تحت نظر دولت قرار دارد.
عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه برخی رسانه ها با خبرسازی وانمود می کنند که بده و بستان هایی درباره این مجموعه وجود دارد ادامه داد: مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه ظرف ۲ سال گذشته سه بار تغییر کرده است، مدیر روابط عمومی در برخی مقاطع شاید ۴ تا ۵ سال این مسئولیت را برعهده داشته است اما در ۲ سال گذشته در این بخش با تغییرات مکرر مواجه بودیم.
وی با بیان اینکه هر چهره سیاسی که به اصفهان ورود می کند چه مرتبط با صنعت باشد و چه نباشد، حتما بازدیدی از فولاد انجام می دهد گفت: این موارد جای تردید دارد، جای سوال است که یک مدیر فاسدی که فساد او مشخص شده است و تنها در یک مورد آن سازمان بازرسی رسما اعلام نظر کرده که در بحث خرید الکترود فقط ۲۷ میلیون یورو به این مجتمع خسارت وارد کرده است، چه دلیلی دارد که استاندار اصفهان نامه می زند که این مدیر فاسد باید بماند؛ این یعنی سفره ای پهن است و استاندار از آن تطمیع می شود.
موسوی لارگانی با اشاره به اینکه برای چه وزیر دولت برای ماندن این مدیر فاسد پافشاری می کند ادامه داد: آقای وزیر هم مهمان فولاد مبارکه بودند و در جریان سفرشان به اصفهان در مهمانسرای این مجموعه اقامت داشتند.
ماجرای قرارداد همسر واعظی با فولاد مبارکه اصفهان
وی با اشاره به مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم ادامه داد: در چنین شرایطی آقای واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور به اصفهان سفر می کند و می گوید نباید فولاد مبارکه سیاسی شود، سیاسی نشدن فولاد یعنی همسر آقای واعظی با این مجتمع قرارداد پژوهشی ببندد و از طرف دیگر بگوید که مدیر فاسد این مجموعه باید تا انتخابات بماند؛ در واقع تنها جایی که الان پول فراوان برای هزینه های انتخاباتی دارد فولاد مبارکه است.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه فقط ۲۵ هزار میلیارد تومان سود سال ۹۹ مجتمع فولاد براساس پیش بینی های صورت گرفته است گفت: چنین دارایی هایی در این مجموعه وجود دارد و دلیل حمایت سیاسیون از یک فرد فاسد در مدیریت این مجموعه کاملا روشن می شود؛ ایمیدرو به این نتیجه رسیده است که باید اعضای هیئت مدیره فولاد عوض بشوند، دو هفته است که اعضای هیئت مدیره تغییر کردند اما اجازه اینکه این تغییرات ثبت شود از سوی مدیریت این مجتمع داده نمی شود.
موسوی لارگانی با اشاره به اینکه وزیر ناکارآمدی در راس وزارت صمت قرار گرفته است که اختیار صندلی خودش را ندارد گفت: وزیر صمت نمی تواند یک مدیر جزء را جا به جا کند؛ باید حتما از آقای واعظی اجازه بگیرد و شخص رئیس جمهور این اجازه را بدهد که این فرد جا به جا شود.
می‌خواهند جلوی تحقیق و تفحص از فولاد را بگیرند
نماینده مردم اصفهان با اشاره به اینکه وقتی قرار بود در دوره قبل تحقیق و تفحص از فولاد صورت بگیرد برخی آمدند در مجلس هزینه کردند و جلسه برگزار کردند که اجازه ندهید این تحقیق و تفحص انجام شود گفت: تمام این موارد مستنداتش وجود دارد.
موسوی لارگانی با اشاره به اینکه از هفته آینده هیئت تحقیق و تفحص برای بررسی موارددی که در این تحقیق و تفحص درخواست شده است در این مجتمع مستقر خواهند شد تاکید کرد: مواردی از قبیل خرید و فروش ها، قراردادها، نیروی انسانی مورد بررسی قرار خواهد گرفت؛ در قانون به طور روشن عدم به کارگیری بازنشستگان مورد اشاره قرار گرفته است اما الان برخی در مجتمع فولاد حضور فیزیکی ندارند اما ماهیانه ۴۰ میلیون تومان حقوق می گیرند و عده ای به نان شب محتاج هستند.
نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به اینکه هیچ اهرم فشاری نمی تواند در مسیر این تحقیق و تفحص خللی ایجاد کند خاطرنشان کرد: در جریان امضاهایی که صورت گرفت و به حدود ۱۹ امضا رسید، رفت و آمدها به مجلس زیاد بود اما من در جلسه کمیسیون رسما اعلام کردم حتی اگر هر ۱۸ نفر دیگر انصراف دهند من به تنهایی این مسیر را ادامه می دهم زیرا تخلفات محرز است و شکی در آن نیست.
انتهای پیام/۴