پنتاگون: حمله به کشتی اسرائیلی از یمن انجام شد

منابع خبری ده روز پیش اعلام کردند نفتکش «مرسر استریت» که تحت مدیریت شرکت اسرائیلی «زودیاک» است در دریای مکران هدف حمله قرار گرفته است. در جریان این حمله دو نفر از خدمه کشتی کشته شدند.

به گزارش خاورستان، یک مقام پنتاگون در یک جلسه استماع در کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا مدعی شد حمله ده روز پیش به کشتی صهیونیستی از مبدأ یمن انجام شده است.
به گزارش فارس، «دانا استراول»، معاون دستیار وزیر دفاع آمریکا، این ادعا را امروز سه‌شنبه در جلسه‌ای که در کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا برگزار شد مطرح کرد.
منابع خبری ده روز پیش اعلام کردند نفتکش «مرسر استریت» که تحت مدیریت شرکت اسرائیلی «زودیاک» است در دریای مکران هدف حمله قرار گرفته است. در جریان این حمله دو نفر از خدمه کشتی کشته شدند.
در روزهای گذشته، مقام‌های رژیم صهیونیستی، آمریکا و انگلیس طی کارزاری هماهنگ، این حمله را به ایران نسبت داده و خواستار پاسخ به آن شده‌اند.
در واکنش به فضاسازی سیاسی صهیونیست‌ها و برخی کشورهای غربی، «سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت خارجه ایران اتهامات مطرح شده علیه تهران درباره این کشتی را بی‌اساس توصیف و آن را به شدت محکوم کرد.
وی گفت: «قابل توجه است که این حادثه تنها چند روز قبل از مراسم تحلیف رئیس‌جمهور جدید جمهوری اسلامی ایران که جلوه‌ای از انتقال دموکراتیک قدرت در ایران است، سناریوسازی شده است».
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران به تامین امنیت آبراه راهبردی خلیج فارس و تنگه هرمز کاملا متعهد است و آن را جزیی از امنیت خود دانسته و کماکان آماده مشارکت با کشورهای منطقه در زمینه ایجاد، استقرار و تضمین پایداری نظام امنیت دسته‌جمعی در منطقه است و در عین حال در دفاع از حقوق حاکمیتی خود در این حوزه حتی اندکی تردید نخواهد کرد».
دانا استراول» هم در جلسه استماع سه‌‌شنبه در مجلس سنا مدعی شد که حمله به این کشتی «تحت حمایت ایران» انجام شده است. او در این جلسه گفت: «این، یک حمله یک طرفه و تحت حمایت ایران بود که علیه کشتی مرسر استریت انجام شد.»
ادعاهای استراول به تناقض‌های موجود در بیانیه‌ها و اظهارات مقام‌های غربی برای اتهام‌پراکنی علیه ایران اضافه می‌کند. در حالی که او ادعا می‌کند حمله مذکور «با حمایت ایران» انجام شده «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا در روزهای گذشته گفته بود که «اطمینان دارد»، ایران این حمله را انجام داده است.
این در حالی است که دولت انگلیس در یک جهت‌گیری متفاوت با دولت آمریکا مدعی شده بود که «بسیار محتمل است» حمله به مرسر استریت توسط ایران انجام شده باشد.
این تناقض‌ها چند روز پیش مورد توجه «میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی وین قرار گرفته بود که هفته پیش در توییتر نوشت: «متوجه تناقض در بیانیه های وزارت خارجه آمریکا و وزارت خارجه انگلیس در اول اوت (دهم مرداد) در خصوص حمله به مرسر استریت شدید؟ آمریکا: “ما اطمینان داریم ایران این حمله را انجام داده است.” انگلیس کمی محتاط تر بود و گفت: “بسیار محتمل است (ایران این اقدام را انجام داده باشد)”».
انتهای پیام/۷